Sklep online
Sklep online

Porada eksperta: Co zrobić, gdy kot nie lubi czesania i obcinania pazurów?

„Mam 3 letnią kotkę rasy brytyjczyk długowłosy. Kotka jest u nas od drugiego miesiąca życia. Od samego początku jest problem z pielęgnacją. Obcinanie paznokci zawsze się odbywa u weterynarza, ale jest problem również z czesaniem. Kot na widok szczotki reaguje agresywnie. Proszę o poradę co można zrobić chociaż z czesaniem.” – Justyna H.

Rzeczywiście jest to poważny problem. U jego podłoża zapewne leżą negatywne doświadczenia z dzieciństwa, które związane były z pielęgnacją. Nie wiem jednak, jakie one mogłyby być. Może zabiegi pielęgnacyjne były przeprowadzane nieumiejętnie i sprawiały kotu przykrość a nawet ból? A może stało się coś innego? Istnieje również możliwość, że to Państwo podczas pierwszych zabiegów pielęgnacyjnych popełnili jakiś błąd, który sprawił, że źle się one kotu kojarzą.

Nie wszystko jest jednak stracone i można spróbować przekonać zwierzaka do tych zabiegów. Niestety nie wiem dokładnie, dlaczego kot ich nie lubi, jak się zachowuje podczas czesania czy obcinania pazurów i jak się państwo do tego zabierają. Nie jestem wstanie więc dokładnie opracować sposobu działania, ale mogą podać pewne ogólne zasady postępowania.

Zacznijmy od czesania kota

Najważniejszym jest to, by nie zmuszać kota do niczego. Próby czesania go na siłę skutkują tylko jeszcze większą niechęcią do tych zabiegów. Zwierzaka trzeba przekonać poprzez wywołanie u niego pozytywnych skojarzeń, a zlikwidowanie skojarzeń negatywnych. Udowodnić mu, że szczotka i grzebień nie są narzędziami tortur, a wręcz przeciwnie mogą być źródłem przyjemności.

Pierwszym krokiem będzie zatem zapoznanie kota ze szczotką lub grzebieniem. Trzymając je w ręku staramy się kota zwabić do siebie. Pomocny może być tu jakiś smakołyk, który skusi go, by do nas podszedł. Gdy to zrobi, nie zabieramy się do czesania, tylko dajemy mu smakołyk, głaszczemy i obsypujemy komplementami, mówią mu, jaki to z niego śliczny i grzeczny kotek. Grzebień i szczotkę trzymamy też w ręku za każdym razem, gdy się z kotem bawimy lub karmimy go.

Jak długo ma to trwać? Trudno dokładnie powiedzieć. To zależy od kota. Trzeba obserwować, w jaki sposób reaguje na trzymane przez nas urządzenie do czesania. Jeśli przestanie na nie zwracać uwagi, możemy przejść do następnego etapu i spróbować go nimi dotykać, serwując mu jednocześnie smakołyki. Gdy dobrze już z nosi dotyk grzebienia lub szczotki, możemy spróbować delikatnie go czesać, cały czas podając smakołyki. Bardzo ważne jest, nie dotykać grzbietu, karku i czubka głowy, a tylko boki ciała lub szyję pod brodą. Chodzi o to, że kot może poczuć się zagrożony, gdy grzebień lub szczotka znajduje się nad nim.

Cały proces wymaga od nas dużej cierpliwości, ale istnieje duża szansa, że osiągniemy sukces.

Przejdźmy teraz do obcinania pazurów

W tym przypadku sprawa jest o wiele trudniejsza, co najmniej z dwóch powodów. Przede wszystkim musimy sami nauczyć się, jak to robić szybko i sprawnie. Po drugie, do tego zabiegu trzeba zwierzaka nieco unieruchomić, by go niechcący nie skaleczyć. Reszta wygląda tak samo, jak w przypadku czesania – na pozytywnym uwarunkowaniu.

Naszym zadaniem, w pierwszym etapie jest przyzwyczajenie kota do sposobu, w jaki jest trzymany podczas zabiegu (ja swoje koty kładę na plecach na swoich kolanach, ale one mi na to pozwalają) i oswojenie go z urządzeniem do obcinania pazurów. Potem powoli przyzwyczajamy go do obcinania. Zasady postępowania są takie same, jak w przypadku nauki czesania.

Można kota przyzwyczaić do obcinania pazurów, ale jak to zaznaczyłem, musimy mieć w tym wprawę. Jeśli nie bardzo potrafimy to robić, lepiej pozostawmy obcinanie pazurków lekarzowi weterynarii. Małe szanse są bowiem na to, że uda nam się przekonać kota do tego zabiegu.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

banerek-promocyjny-kakadu1

Jacek P. Narożniak
Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Autor kilkuset artykułów opublikowanych w serwisie Kakadu.pl. Behawiorysta oraz wielki miłośnik zwierząt. Od kilkunastu lat zajmuje się hodowlą kotów rosyjskich niebieskich. Specjalizuje się w pisaniu tekstów popularnonaukowych o zwierzętach, które zostały opublikowane w wielu czasopismach, takich jak Wiedza i Życie czy Charaktery oraz na licznych portalach internetowych.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Jak pomóc kotom wolno żyjącym przetrwać zimę?

Zima to najtrudniejszy okres w życiu kotów wolno żyjących, ale możemy pomóc im go przetrwać. Powinniśmy to zrobić przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, koty żyjące na ulicach naszych miast...

Czytaj więcej
Co zrobić, gdy kot je żwirek?

Problem może wydawać się nieco dziwny, ale wielu właścicieli mruczków ma z nim do czynienia. Zazwyczaj są to kocięta, które nie do końca wiedzą, czemu konkretnie ma służyć kuweta i...

Czytaj więcej
Jak pielęgnować futro kota?

Lśniące futro jest największą ozdobą kota. Aby osiągnąć taki efekt, właściciel powinien pamiętać nie tylko o zrównoważonej diecie pupila, ale również o starannej pielęgnacji jego sierści. Składają się na nią...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram