Porada eksperta: Co zrobić, gdy kot nie lubi czesania i obcinania pazurów?

Porada eksperta: Co zrobić, gdy kot nie lubi czesania i obcinania pazurów?

„Mam 3 letnią kotkę rasy brytyjczyk długowłosy. Kotka jest u nas od drugiego miesiąca życia. Od samego początku jest problem z pielęgnacją. Obcinanie paznokci zawsze się odbywa u weterynarza, ale jest problem również z czesaniem. Kot na widok szczotki reaguje agresywnie. Proszę o poradę co można zrobić chociaż z czesaniem.” – Justyna H.

Rzeczywiście jest to poważny problem. U jego podłoża zapewne leżą negatywne doświadczenia z dzieciństwa, które związane były z pielęgnacją. Nie wiem jednak, jakie one mogłyby być. Może zabiegi pielęgnacyjne były przeprowadzane nieumiejętnie i sprawiały kotu przykrość a nawet ból? A może stało się coś innego? Istnieje również możliwość, że to Państwo podczas pierwszych zabiegów pielęgnacyjnych popełnili jakiś błąd, który sprawił, że źle się one kotu kojarzą.

Nie wszystko jest jednak stracone i można spróbować przekonać zwierzaka do tych zabiegów. Niestety nie wiem dokładnie, dlaczego kot ich nie lubi, jak się zachowuje podczas czesania czy obcinania pazurów i jak się państwo do tego zabierają. Nie jestem wstanie więc dokładnie opracować sposobu działania, ale mogą podać pewne ogólne zasady postępowania.

Zacznijmy od czesania kota

Najważniejszym jest to, by nie zmuszać kota do niczego. Próby czesania go na siłę skutkują tylko jeszcze większą niechęcią do tych zabiegów. Zwierzaka trzeba przekonać poprzez wywołanie u niego pozytywnych skojarzeń, a zlikwidowanie skojarzeń negatywnych. Udowodnić mu, że szczotka i grzebień nie są narzędziami tortur, a wręcz przeciwnie mogą być źródłem przyjemności.

Pierwszym krokiem będzie zatem zapoznanie kota ze szczotką lub grzebieniem. Trzymając je w ręku staramy się kota zwabić do siebie. Pomocny może być tu jakiś smakołyk, który skusi go, by do nas podszedł. Gdy to zrobi, nie zabieramy się do czesania, tylko dajemy mu smakołyk, głaszczemy i obsypujemy komplementami, mówią mu, jaki to z niego śliczny i grzeczny kotek. Grzebień i szczotkę trzymamy też w ręku za każdym razem, gdy się z kotem bawimy lub karmimy go.

Jak długo ma to trwać? Trudno dokładnie powiedzieć. To zależy od kota. Trzeba obserwować, w jaki sposób reaguje na trzymane przez nas urządzenie do czesania. Jeśli przestanie na nie zwracać uwagi, możemy przejść do następnego etapu i spróbować go nimi dotykać, serwując mu jednocześnie smakołyki. Gdy dobrze już z nosi dotyk grzebienia lub szczotki, możemy spróbować delikatnie go czesać, cały czas podając smakołyki. Bardzo ważne jest, nie dotykać grzbietu, karku i czubka głowy, a tylko boki ciała lub szyję pod brodą. Chodzi o to, że kot może poczuć się zagrożony, gdy grzebień lub szczotka znajduje się nad nim.

Cały proces wymaga od nas dużej cierpliwości, ale istnieje duża szansa, że osiągniemy sukces.

Przejdźmy teraz do obcinania pazurów

W tym przypadku sprawa jest o wiele trudniejsza, co najmniej z dwóch powodów. Przede wszystkim musimy sami nauczyć się, jak to robić szybko i sprawnie. Po drugie, do tego zabiegu trzeba zwierzaka nieco unieruchomić, by go niechcący nie skaleczyć. Reszta wygląda tak samo, jak w przypadku czesania – na pozytywnym uwarunkowaniu.

Naszym zadaniem, w pierwszym etapie jest przyzwyczajenie kota do sposobu, w jaki jest trzymany podczas zabiegu (ja swoje koty kładę na plecach na swoich kolanach, ale one mi na to pozwalają) i oswojenie go z urządzeniem do obcinania pazurów. Potem powoli przyzwyczajamy go do obcinania. Zasady postępowania są takie same, jak w przypadku nauki czesania.

Można kota przyzwyczaić do obcinania pazurów, ale jak to zaznaczyłem, musimy mieć w tym wprawę. Jeśli nie bardzo potrafimy to robić, lepiej pozostawmy obcinanie pazurków lekarzowi weterynarii. Małe szanse są bowiem na to, że uda nam się przekonać kota do tego zabiegu.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu