Pomór królików

Pomór królików

Pomór królików, zwany też krwotoczną bronchopneumonią lub pomorem chińskim, jest chorobą niezwykle zakaźną. Najczęściej zapadają na nią osobniki powyżej 2 miesiąca życia. Niestety szanse na wyleczenie są bliskie zeru i niemal wszystkie zarażone nią zwierzęta umierają. Jedyną metodą walki z tą chorobą, która charakteryzuje się silnymi wybroczynami w narządach wewnętrznych, głównie w wątrobie i płucach, są szczepienia profilaktyczne.

W jaki sposób króliki zarażają się pomorem?

Pomór królików wywołuje wirus VHD, który zaliczamy do rodziny Caliciviridae. Do zarażenia się nim może dojść poprzez kontakt bezpośredni z chorym zwierzakiem, jak i pośredni, poprzez karmę, ściółkę lub akcesoria. Zarazić naszego pupila możemy nawet my sami lub inne domowe zwierzęta, ponieważ wirus krwotocznej bronchopneumonii roznoszony jest również przez ptaki, gryzonie, koty, psy i ludzi. Niestety jest on wyjątkowo odporny na czynniki zewnętrzne – w temperaturze pokojowej może przeżyć do 105 dni Pierwsze objawy choroby pojawiają się po 1-3 dniach od chwili zakażenia.

Jakie są objawy pomoru królików?

Wyróżniamy trzy postacie pomoru królików: nadostrą, ostrą i podostrą. W pierwszej postaci, nadostrej, u zwierząt nie widać wyraźnych objawów zewnętrznych, czasami tylko tuż przed samą śmiercią królik ma silne konwulsje. Niestety w tum przypadku śmierć następuje bardzo szybko, już po 16-48 godzinach.

Ostra postać także zwykle kończy się śmiercią w ciągu dwóch dni od zakażenia. W tym przypadku pojawiają się jednak zewnętrzne oznaki choroby. Należą do nich gorączka, skurcze mięśni karku, które powodują wygięcie głowy w kierunku grzbietu, osłabienie reakcji na bodźce, pobudzenie, pieniste lub krwawe wycieki z pyszczka, nosa i dróg rodnych (nie zawsze), duszności, trudności w poruszaniu się i częściowe porażeniem ciała. Króliki, którym udało się przeżyć chorobę, zapadają zazwyczaj na żółtaczkę, co też często kończy się zgonem.

Więcej szczęścia mają króliki, które cierpią na podostrą postać pomoru. W tym przypadku śmiertelność jest mniejsza, a zwierzęta, którym udało się wyzdrowieć, uzyskują trwałą odporność na tę chorobę, ale stają się jej nosicielami. Typowymi objawami postaci podostrej są: wycieki z nosa, przyspieszona akcja serca,duszności, przekrwione spojówki, biegunka, częściowa utrata apetytu.

W jaki sposób leczymy pomór królików?

Przykro o tym mówić, ale pomoru królików zwykle się nie leczy. Jeśli nasz zwierzak zachoruje, lekarz weterynarii najpewniej zaleci jak najszybszą eutanazję, by nie cierpiał. My zaś powinniśmy dokładnie zdezynfekować wszystkie pomieszczenia, w których królik przebywał, jego klatkę, miski, poidła, itd.

Jak to już zaznaczyliśmy na wstępie, jedynym sposobem walki z tą chorobą są szczepienia profilaktyczne. Wykonuje się je u królików, które skończyły 12 tygodni życia i powtarza co roku.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

Infografika o króliku miniaturowym

banerek-promocyjny-kakadu1

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Ptaki
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz
  1. Janina
    Lis 08, 2014 - 05:42 PM

    Dzień dobry nazywam się Janka mam 9 lat mam królika jest cały czarny ma brązowe oczy i przyznam jest z jego łobuziak był w sklepie kakadu około 2 miesiące temu chciałam zobaczyć zdjęcie mojego królika więc jak je macie to pokażcie

    Reply

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu