Pomór królików

Pomór królików

Pomór królików, zwany też krwotoczną bronchopneumonią lub pomorem chińskim, jest chorobą niezwykle zakaźną. Najczęściej zapadają na nią osobniki powyżej 2 miesiąca życia. Niestety szanse na wyleczenie są bliskie zeru i niemal wszystkie zarażone nią zwierzęta umierają. Jedyną metodą walki z tą chorobą, która charakteryzuje się silnymi wybroczynami w narządach wewnętrznych, głównie w wątrobie i płucach, są szczepienia profilaktyczne.

W jaki sposób króliki zarażają się pomorem?

Pomór królików wywołuje wirus VHD, który zaliczamy do rodziny Caliciviridae. Do zarażenia się nim może dojść poprzez kontakt bezpośredni z chorym zwierzakiem, jak i pośredni, poprzez karmę, ściółkę lub akcesoria. Zarazić naszego pupila możemy nawet my sami lub inne domowe zwierzęta, ponieważ wirus krwotocznej bronchopneumonii roznoszony jest również przez ptaki, gryzonie, koty, psy i ludzi. Niestety jest on wyjątkowo odporny na czynniki zewnętrzne – w temperaturze pokojowej może przeżyć do 105 dni Pierwsze objawy choroby pojawiają się po 1-3 dniach od chwili zakażenia.

Jakie są objawy pomoru królików?

Wyróżniamy trzy postacie pomoru królików: nadostrą, ostrą i podostrą. W pierwszej postaci, nadostrej, u zwierząt nie widać wyraźnych objawów zewnętrznych, czasami tylko tuż przed samą śmiercią królik ma silne konwulsje. Niestety w tum przypadku śmierć następuje bardzo szybko, już po 16-48 godzinach.

Ostra postać także zwykle kończy się śmiercią w ciągu dwóch dni od zakażenia. W tym przypadku pojawiają się jednak zewnętrzne oznaki choroby. Należą do nich gorączka, skurcze mięśni karku, które powodują wygięcie głowy w kierunku grzbietu, osłabienie reakcji na bodźce, pobudzenie, pieniste lub krwawe wycieki z pyszczka, nosa i dróg rodnych (nie zawsze), duszności, trudności w poruszaniu się i częściowe porażeniem ciała. Króliki, którym udało się przeżyć chorobę, zapadają zazwyczaj na żółtaczkę, co też często kończy się zgonem.

Więcej szczęścia mają króliki, które cierpią na podostrą postać pomoru. W tym przypadku śmiertelność jest mniejsza, a zwierzęta, którym udało się wyzdrowieć, uzyskują trwałą odporność na tę chorobę, ale stają się jej nosicielami. Typowymi objawami postaci podostrej są: wycieki z nosa, przyspieszona akcja serca,duszności, przekrwione spojówki, biegunka, częściowa utrata apetytu.

W jaki sposób leczymy pomór królików?

Przykro o tym mówić, ale pomoru królików zwykle się nie leczy. Jeśli nasz zwierzak zachoruje, lekarz weterynarii najpewniej zaleci jak najszybszą eutanazję, by nie cierpiał. My zaś powinniśmy dokładnie zdezynfekować wszystkie pomieszczenia, w których królik przebywał, jego klatkę, miski, poidła, itd.

Jak to już zaznaczyliśmy na wstępie, jedynym sposobem walki z tą chorobą są szczepienia profilaktyczne. Wykonuje się je u królików, które skończyły 12 tygodni życia i powtarza co roku.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Ptaki
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz
  1. Janina
    lis 08, 2014 - 05:42 PM

    Dzień dobry nazywam się Janka mam 9 lat mam królika jest cały czarny ma brązowe oczy i przyznam jest z jego łobuziak był w sklepie kakadu około 2 miesiące temu chciałam zobaczyć zdjęcie mojego królika więc jak je macie to pokażcie

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu