W większości przypadków akwarium nakrywamy specjalną pokrywą. Pokrywy do akwarium spełniają kilka funkcji. Przede wszystkim to w nich zainstalowane jest oświetlenie. Ponadto wydatnie zmniejszają parowanie, uniemożliwiają rybom wyskakiwanie z akwarium oraz utrzymują nad powierzchnią wody warstwę nagrzanego powietrza, co jest szczególnie ważne w przypadku ryb labiryntowych, które oddychają powietrzem atmosferycznym.
Pokrywy do akwarium możemy podzielić na dwa rodzaje, biorąc pod uwagę materiał z jakiego są wykonane.
Pokrywy do akwarium z tworzywa
Najprostszy rodzaj pokryw. Produkowane są w standardowych wymiarach, dostosowanych do wymiarów typowych akwariów.
W zależności od rozmiarów, zamontowaną mają jedną lub dwie świetlówki. Nie ma w nich możliwości zamontowania dodatkowego oświetlenia. Umożliwiają zainstalowanie filtrów wewnętrznych i zewnętrznych kubełkowych, ale nie mają dostatecznie dużych otworów, by zainstalować filtr kaskadowy. Mają niewielką klapkę umożliwiającą karmienie ryb, aby jednak dostać się do wnętrza akwarium, pokrywę trzeba zdjąć.
Zwykle są czarne lub brązowe.
Pokrywy do akwarium z aluminium
Wykonane są z aluminium pokrytego okleiną imitującą drewno. Dostępne są w różnych kolorach, dzięki temu łatwiej dobrać je do koloru mebli. Zaopatrzone są w ruchomą belkę oświetleniową i duże klapy, co umożliwia dostanie się do wnętrza akwarium bez konieczności zdejmowania całej pokrywy.
Standardowe pokrywy tego typu wyposażone są w dwie świetlówki, ale istnieje możliwość wykonania na zamówienie takiej z większą liczbą świetlówek. Są to więc idealne pokrywy do akwariów roślinnych, które wymagają intensywnego oświetlenia.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
atrakcyjne wyprzedaże ♥ wyjątkowe promocje ♥ kody rabatowe
Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu