{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Poidełko dla papug

Jak przygotować klatkę dla papugi? Co powinno się w niej znaleźć? Można tu wymienić co najmniej kilka akcesoriów, jednak najbardziej podstawową i nieodzowną częścią wyposażenia każdej papuziej klatki jest poidełko. A warto dodać, że wybór właściwego zbiornika na wodę wcale nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Poidełko musi spełniać pewne normy bezpieczeństwa, tak aby jego używanie nie zaszkodziło zdrowiu pupila. Na co zwrócić uwagę wybierając poidełko dla papugi?

Dlaczego poidełko dla papugi jest tak ważne?

Egzotyczne ptaki zamieszkujące nasze domy muszą mieć stały dostęp do czystej i świeżej wody. Pamiętajmy, że ojczyzną większości gatunków papug są wilgotne lasy tropikalne, w których dostęp do wody jest nieograniczony, przynajmniej przez większą część roku. Co ciekawe, papugi żyjące w warunkach naturalnych pozyskują płyny zarówno z wodopojów, jak i z soczystych owoców, których na tym terenie także jest pod dostatkiem. Dlatego właśnie, kiedy już zdecydujemy się zaprosić pod swój dach papużkę, powinniśmy zadbać o to, by jej nowy dom jak najbardziej odpowiadał warunkom, do których przystosowała ją natura. To znaczy, że zdatna do picia woda zawsze powinna znajdować się w zasięgu papuziego dzioba. Wodę, którą zamierzamy podać pupilowi należy uprzednio przefiltrować, by pozbyć się z niej kamienia i nadmiaru chloru. Jeśli woda z kranu nie służy papużce, możemy zastąpić ja niegazowaną wodą mineralną. Dietę ptaka warto urozmaicać soczystymi owocami lub świeżo wyciskanymi sokami.

Rodzaje poidełek dla papug

W sklepach zoologicznych znajdziemy dosyć duży wybór rozmaitych poidełek dla papug. Wybór zależy przede wszystkim od wielkości klatki czy woliery, możliwości rozmieszczenia akcesoriów wewnątrz ptasiego lokum oraz od ilości papug. Bez trudu znajdziemy zarówno mniejsze, kompaktowe zbiorniki, jak i większe, cięższe poidła, nadające się do wolier.

Spośród wszystkich poidełek dla papug najpopularniejsze są te wykonane z plastiku. Charakteryzują się niską ceną, dużą różnorodnością kolorystyczną i ogólną dostępnością.Pojemniki na wodę dla ptaków dzielną się także na te, które można umieść na zewnątrz klatki, przyczepiając je do drutów oraz te przeznaczone do powieszenia wewnątrz niej. Dużo wygodniejsze wydają się te pierwsze, z uwagi na łatwiejszy dostęp. Do wyboru mamy także miseczki na wodę ustawiane na dnie klatki, na przykład ceramiczne. Ciekawym rozwiązaniem są również automatyczne butelki z dozownikami, na bieżąco uzupełniane wodą.

Jakie powinno być poidełko dla papugi?

Poidełko dla papugi należy dopasować nie tylko do wielkości klatki, ale i do gabarytów konkretnego zwierzaka. Im większa papuga, tym cięższy i stabilniejszy powinien być zbiornik na wodę. Jeśli naczynie będzie zbyt lekkie, ptak z łatwością je wywróci lub zniszczy, na przykład za pomocą swojego silnego dzioba. W takim wypadku lepiej zdecydować się na poidełko ceramiczne.

Duże znaczenie ma również temperament i charakter naszego podopiecznego. Jeśli papużka nie jest jeszcze do końca oswojona, bywa nieśmiała lub lękliwa, lepiej zdecydować się na pojemnik zewnętrzny. Dzięki temu nie będziemy musieli wkładać ręki do klatki, by uzupełnić zapas wody w pojemniku. Dla niektórych papużek byłoby to stresujące, mogłyby poczuć się zagrożone lub stracić do nas zaufanie. Pamiętajmy, że klatka to wyłącznie ptasie terytorium, traktowane jako azyl i schronienie. Zbytnia ingerencja w ich otoczenie może wzbudzić agresję, szczególnie u samców.

Dobre miejsce na poidełko

Na rynku dostępne są zarówno poidełka wolnostojące, jak i te przeznaczone do zawierzenia na prętach klatki. Niezależnie od tego, które wybierzemy, powinniśmy umieścić je tak, aby do wody nie dostawały się drobiny żywności, ptasie odchody czy inne nieczystości. Dużo zależy od tego jak bardzo nasz pupil rozrabia wewnątrz klatki. Pamiętajmy, by nie umieszczać poidła bezpośrednio pod żerdzią.

Warto dodać, że poidełko dla papugi wymaga regularnego czyszczenia. Możemy użyć do tego delikatnego detergentu, nie zapomnijmy tylko dokładnie wypłukać naczynia. Resztki płynu mogłyby poważnie zaszkodzić papużce.

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Ptaki
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz
  1. plastuś
    sie 14, 2017 - 11:56 PM

    Papużki nie są bardzo wymagające, ale warto dbać o detale. Mam nadzieje, ze gramulat ze słomy, który ostatnio kupiłam też spełni swoje zadanie. Używałam go dla swoich szynszyli i chciałam coś wielofunkcyjnego dla gryzoni i ppaugi.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu