poidelko dla papug 938x535 - Poidełko dla papug

Poidełko dla papug

Jak przygotować klatkę dla papugi? Co powinno się w niej znaleźć? Można tu wymienić co najmniej kilka akcesoriów, jednak najbardziej podstawową i nieodzowną częścią wyposażenia każdej papuziej klatki jest poidełko. A warto dodać, że wybór właściwego zbiornika na wodę wcale nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Poidełko musi spełniać pewne normy bezpieczeństwa, tak aby jego używanie nie zaszkodziło zdrowiu pupila. Na co zwrócić uwagę wybierając poidełko dla papugi?

Dlaczego poidełko dla papugi jest tak ważne?

Egzotyczne ptaki zamieszkujące nasze domy muszą mieć stały dostęp do czystej i świeżej wody. Pamiętajmy, że ojczyzną większości gatunków papug są wilgotne lasy tropikalne, w których dostęp do wody jest nieograniczony, przynajmniej przez większą część roku. Co ciekawe, papugi żyjące w warunkach naturalnych pozyskują płyny zarówno z wodopojów, jak i z soczystych owoców, których na tym terenie także jest pod dostatkiem. Dlatego właśnie, kiedy już zdecydujemy się zaprosić pod swój dach papużkę, powinniśmy zadbać o to, by jej nowy dom jak najbardziej odpowiadał warunkom, do których przystosowała ją natura. To znaczy, że zdatna do picia woda zawsze powinna znajdować się w zasięgu papuziego dzioba. Wodę, którą zamierzamy podać pupilowi należy uprzednio przefiltrować, by pozbyć się z niej kamienia i nadmiaru chloru. Jeśli woda z kranu nie służy papużce, możemy zastąpić ja niegazowaną wodą mineralną. Dietę ptaka warto urozmaicać soczystymi owocami lub świeżo wyciskanymi sokami.

Rodzaje poidełek dla papug

W sklepach zoologicznych znajdziemy dosyć duży wybór rozmaitych poidełek dla papug. Wybór zależy przede wszystkim od wielkości klatki czy woliery, możliwości rozmieszczenia akcesoriów wewnątrz ptasiego lokum oraz od ilości papug. Bez trudu znajdziemy zarówno mniejsze, kompaktowe zbiorniki, jak i większe, cięższe poidła, nadające się do wolier.

Spośród wszystkich poidełek dla papug najpopularniejsze są te wykonane z plastiku. Charakteryzują się niską ceną, dużą różnorodnością kolorystyczną i ogólną dostępnością.Pojemniki na wodę dla ptaków dzielną się także na te, które można umieść na zewnątrz klatki, przyczepiając je do drutów oraz te przeznaczone do powieszenia wewnątrz niej. Dużo wygodniejsze wydają się te pierwsze, z uwagi na łatwiejszy dostęp. Do wyboru mamy także miseczki na wodę ustawiane na dnie klatki, na przykład ceramiczne. Ciekawym rozwiązaniem są również automatyczne butelki z dozownikami, na bieżąco uzupełniane wodą.

Jakie powinno być poidełko dla papugi?

Poidełko dla papugi należy dopasować nie tylko do wielkości klatki, ale i do gabarytów konkretnego zwierzaka. Im większa papuga, tym cięższy i stabilniejszy powinien być zbiornik na wodę. Jeśli naczynie będzie zbyt lekkie, ptak z łatwością je wywróci lub zniszczy, na przykład za pomocą swojego silnego dzioba. W takim wypadku lepiej zdecydować się na poidełko ceramiczne.

Duże znaczenie ma również temperament i charakter naszego podopiecznego. Jeśli papużka nie jest jeszcze do końca oswojona, bywa nieśmiała lub lękliwa, lepiej zdecydować się na pojemnik zewnętrzny. Dzięki temu nie będziemy musieli wkładać ręki do klatki, by uzupełnić zapas wody w pojemniku. Dla niektórych papużek byłoby to stresujące, mogłyby poczuć się zagrożone lub stracić do nas zaufanie. Pamiętajmy, że klatka to wyłącznie ptasie terytorium, traktowane jako azyl i schronienie. Zbytnia ingerencja w ich otoczenie może wzbudzić agresję, szczególnie u samców.

Dobre miejsce na poidełko

Na rynku dostępne są zarówno poidełka wolnostojące, jak i te przeznaczone do zawierzenia na prętach klatki. Niezależnie od tego, które wybierzemy, powinniśmy umieścić je tak, aby do wody nie dostawały się drobiny żywności, ptasie odchody czy inne nieczystości. Dużo zależy od tego jak bardzo nasz pupil rozrabia wewnątrz klatki. Pamiętajmy, by nie umieszczać poidła bezpośrednio pod żerdzią.

Warto dodać, że poidełko dla papugi wymaga regularnego czyszczenia. Możemy użyć do tego delikatnego detergentu, nie zapomnijmy tylko dokładnie wypłukać naczynia. Resztki płynu mogłyby poważnie zaszkodzić papużce.

banerek-promocyjny-kakadu1

Zdjęcie: Fotolia.pl

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Ptaki
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz
  1. plastuś
    Sie 14, 2017 - 11:56 PM

    Papużki nie są bardzo wymagające, ale warto dbać o detale. Mam nadzieje, ze gramulat ze słomy, który ostatnio kupiłam też spełni swoje zadanie. Używałam go dla swoich szynszyli i chciałam coś wielofunkcyjnego dla gryzoni i ppaugi.

    Reply

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu