Pochodzenie kota domowego

Pochodzenie kota domowego

Tradycyjnie za miejsce udomowienia kota uważa się Starożytny Egipt. A miało się to wydarzyć około trzech tysięcy lat temu. Badania archeologiczne wskazują jednak, że udomowienie kota nastąpiło w Nubii już około czterech tysięcy lat przed naszą erą. Istnieją także dowody sugerujące znacznie wcześniejszą datę, nawet siedem tysięcy lat przed naszą erą.

Na pewno kot nie został udomowiony przed rozwojem rolnictwa, co nastąpiło w neolicie. Niewątpliwie bowiem początki przyjaźni człowieka z tym małym drapieżnikiem musiały być związane z powstaniem pierwszych spichlerzy. Zgromadzone w jednym miejscu w dużych ilościach ziarno przyciągało jak magnez zastępy gryzoni, a te z kolei wabiły koty.

Ludzie z pewnością szybko zorientowali się, że dzikie koty są doskonałym sprzymierzeńcem w walce ze szkodnikami. Być może w pewnym momencie ktoś postanowił zabrać nowo narodzone kocięta, by celowo wychować je do ochrony swojej żywności. Bardziej prawdopodobne jest jednak, że zwierzęta te nie prześladowane przez ludzi same zaczęły zakładać rodziny w obrębia ludzkich siedzib, które obfitowały w pokarm i stopniowo wyzbywały się wrodzonego lęku przed człowiekiem.

„Dziś, kiedy mamy już skuteczne nowoczesne metody walki z gryzoniami, trudno nam uzmysłowić sobie, jak wielką rolę odgrywał kot u zarania cywilizacji ludzkiej. Ułatwiają nam to świadectwa historyczne dotyczące stosunku do kotów starożytnych Egipcjan. Uważali je oni za zwierzęta święte i za zabicie kota groziła kara śmierci. A jeśli zdechł – wszyscy mieszkańcy domu przywdziewali żałobę, którą manifestowali między innymi zgoleniem brwi.” – Desmond Morris, Dlaczego kot mruczy, 1996.

Bezpośrednim przodkiem kota domowego był kot nubijski, zwany również żbikiem afrykańskim. Druga nazwa został mu nadana, gdy badania genetyczne wykazały bardzo bliskie pokrewieństwo kotów nubijskich ze żbikiem europejskim. Tak bliskie, że uważa się je obecnie za dwa podgatunki tego samego gatunku. W przeciwieństwie jednak do żbika europejskiego, kot nubijski bardzo łatwo się oswaja i szybko aklimatyzuje się w domu człowieka. Nic zatem dziwnego, że stał się on protoplastą naszych domowych mruczków.

Koty na dobre zadomowiły się w ludzkich domostwach. Wkrótce razem z rzymskim wojskami, z kupcami przemierzającymi starożytne i nowożytne szlaki handlowe, osadnikami kolonizującymi nowe ziemie, wojskami, na statkach i wozach, kot domowy powoli rozprzestrzeniał się po całej Europie i Azji. Po odkryciu Ameryki i Australii, dotarł nawet na te kontynenty.

W kolonizacji niemal całego świata pomógł kotu nie tylko człowiek, dla którego od zawsze był cennym sprzymierzeńcem w walce ze szkodnikami, ale i ogromne zdolności adaptacyjne połączone z dużą płodnością.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu