Po czym poznać, że ptak jest zdrowy?

Po czym poznać, że ptak jest zdrowy?

Decydując się na zakup ptasiego przyjaciela pragniemy, by cieszył nas swoim towarzystwem jak najdłużej. Powinniśmy zatem wybrać osobnika silnego i zdrowego. Czy możemy to zrobić, jeśli nie jesteśmy lekarzami weterynarii? Jak najbardziej! Oczywiście nie rozpoznamy wszystkich chorób, ale jesteśmy wstanie samodzielnie określi ogólny stan zdrowia ptaka. Na co zatem powinniśmy zwrócić uwagę?

O stanie zdrowia świadczy zachowanie ptaka

Papużki, kanarki, zeberki i inne ptaki ozdobne są aktywne w ciągu dnia. Niektóre ucinają sobie drzemki, ale zwykle są one krótkotrwałe. Śpiący o tej porze ptak powinien więc zwrócić naszą uwagą, szczególnie, gdy reszta osobników w klatce jest aktywna.

Jeśli ptak siedzi skulony, z napuszonymi piórami i zamkniętymi oczami, mamy prawo podejrzewać, że jest chory. Niemal na pewno tak jest, gdy siedzi na ziemi, a nie należy do gatunku typowo naziemnego.

Zdrowy osobnik powinien być ruchliwy i zainteresowany otoczeniem. Powinien przejawiać typowe dla swojego gatunku zachowanie.

O stanie zdrowia świadczy wygląd ptaka

Pióra ptaka powinny być czyste, gładkie, lśniące i – jeśli nie należy do odmiany kędzierzawej – proste i przylegające do ciała. Pióra brudne i zdeformowane zwykle świadczą o złym stanie zdrowia. Nasz niepokój powinny wzbudzić również wszelkie wyłysienia (poza okresem pierzenia).

Zdrowy ptak powinien mieć dziób czysty i gładki o typowym dla danego gatunku kształcie i kolorze. Wszelkie narośle, deformacje, zrogowacenia itd zwykle są objawami choroby, np. świerzbu.

To samo dotyczy ptasich nóg. One również powinny być czyste, gładkie, w typowym kolorze, bez narośli i deformacji. Zwróćmy uwagę także na to, czy ptak nie ma zbyt długich pazurów.

U zdrowego ptaka nozdrza powinny być czyste, bez wszelkiego rodzaju wycieków. W przypadku papug zwróćmy również uwagę na stan woskówki, czyli skórnej narośli wokół nozdrzy, która też powinna być czysta, gładka i niedeformowana.

O złym stanie zdrowia świadczą wszelkiego rodzaju wycieki z oczu. Chore ptaki często też mrużą oczy. U zdrowych osobników są one szeroko otwarte i błyszczące.

Na koniec warto również przyjrzeć się kloace ptaka. Zlepione kałem pióra wokół niej są objawem złego stanu zdrowia.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Ptaki
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 62 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu