pielegnacja uszu psa 938x535 - Pielęgnacja uszu psa

Pielęgnacja uszu psa

Uszy to niezwykle wrażliwy fragment ciała naszego czworonożnego pupila. Szczególnie psiakom z długimi, swobodnie zwisającymi uszami oraz psim alergikom często doskwierają mało przyjemne zakażenia. Zapanowanie nad tym zdrowotnym problemem nie jest szczególnie trudnym zadaniem. Regularna pielęgnacja uszu psa to idealny środek zaradczy.

Dlaczego psy często miewają problemy z uszami?

Specyficzna budowa psiego ucha sprzyja rozwijaniu się rozmaitych infekcji. Nasi czworonożni pupile posiadają długi i zakrzywiony kanał słuchowy. Taka jego konstrukcja sprawia, że ciała obce wpadające do ucha mają problem z wydostaniem się na zewnątrz. Psiaki z upodobaniem kopią nory, biegają po wysokich trawach czy zażywają kąpieli. Wszystko to sprzyja zakażeniom bakteryjnym, grzybiczym i pasożytniczym. Infekcje szczególnie dobrze rozwijają się w ciemnym, wilgotnym i ciepłym środowisku. Zdecydowanie bardziej narażone będą więc na nie te zwierzaki, którym długa, luźno zwisająca uszna małżowina uniemożliwia swobodne wietrzenie uszu. Bassety, cocker spaniele czy pudle w tej dziedzinie zaliczane są do grupy wysokiego ryzyka. Jednak i w przypadku wszystkich innych psiaków nie powinniśmy rezygnować z regularnej kontroli i prostych pielęgnacyjnych zabiegów.

Po czym poznać, że psu doskwierają uszne problemy?

Codzienna obserwacja zwierzaka oraz cotygodniowa kontrola wiele powie nam o stanie zdrowia naszego pupila. Zapalenie ucha u psa może mieć wiele rozmaitych objawów. Drapanie uszu czy potrząsanie głową to symptomy, które dostrzec możemy gołym okiem. Inne oznaki świadczące o zakażeniu ucha to m.in.: nieprzyjemny zapach, zaczerwienienie, nadmierna ilość wydzieliny usznej, wosk w ciemnym kolorze czy bólowe objawy pojawiające się przy dotykaniu ucha. Z wszystkimi tymi i innymi niepokojącymi zmianami czym prędzej zgłosić powinniśmy się do weterynarza.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja uszu u psa?

Chcąc uchronić zwierzaka przed nieprzyjemną i groźną w skutkach infekcją, koniecznie zadbać powinniśmy o regularną pielęgnację uszu. Zabieg ten nie należy do specjalnie pracochłonnych i trudnych, początkowo wzbudzać może on jednak niechęć naszego zwierzaka. Duża doza cierpliwości, metoda małych kroczków i smakowita przekąska w zanadrzu z pewnością pomogą nam przekonać czworonoga do zachowania spokoju.

Do przeprowadzenia zabiegu niezbędne będą waciki i specjalne krople do czyszczenia uszu. Za „szorowanie” zabrać powinniśmy się w następujący sposób. Wpierw parę kropli wpuszczamy do przewodu słuchowego, później serwujemy psiakowi porządny masaż ucha w miejscu, w którym te styka się z głową, a następnie przy pomocy zwilżonego tym samym preparatem wacika wymiatamy wszelkie nieczystości. Duża ilość płynu i porządnie wykonany masaż są tu kluczem do sukcesu. Dzięki nim uda nam się usunąć nawet głęboko tkwiące nieczystości. Całą tę procedurę warto powtórzyć kilkakrotnie.

Wybierając krople do czyszczenia uszu psa » zdecydujmy się na taki środek, który nie zawiera antybiotyków, steroidów i alkoholu. Preparatów specjalnie przygotowanych do tego celu nie powinniśmy zastępować oliwą, mydłem czy szamponem. Zamiana taka naszemu milusińskiemu raczej nie wyjdzie na zdrowie. Pielęgnacja uszu psa musi być bezpieczna dla naszego milusińskiego. Z tego właśnie powodu zrezygnujmy z patyczków do uszu. Te nieczystości przepchnąć mogą w głąb ucha i doprowadzić do uszkodzenia błony bębenkowej.

↓ PREPARATY DO PIELĘGNACJI USZU PSA ↓

banerek-promocyjny-kakadu1

Zdjęcie: Fotolia.pl

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu