{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Pielęgnacja uszu kota

Jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, którego nie wolno nam przegapić jest regularne czyszczenie uszu kota. Choć zdrowe, dorosłe koty zwykle doskonale radzą sobie z utrzymaniem higieny wewnątrz uszu, warto przynajmniej raz w tygodniu sprawdzić ich stan i upewnić się, że są czyste i zadbane. Zaniechanie tego obowiązku grozi stanem zapalnym uszu, poważną infekcją, a nawet świerzbem. Jak zadbać o higienę kocich uszu?

Dlaczego ważne jest dbanie o uszy kota?

Niestety wielu właścicieli wciąż nie zdaje sobie sprawy, jak ważne jest regularne czyszczenie kocich uszu. Niektórzy po prostu nie widzą takiej potrzeby, inni unikają tego obowiązku w obawie, że niechcący wyrządzą pupilowi krzywdę. Oczywiście, koty to niezwykle czyste zwierzęta, a w ich codziennej toalecie nie brak miejsca również na dokładne czyszczenie uszu oraz ich okolic. Nie powinniśmy jednak zrzucać na drobne, kocie barki całej odpowiedzialności za ich stan i czystość. Powinnością każdego właściciela jest systematyczne kontrolowanie wyglądu uszu pupila oraz czyszczenie ich, jeśli tylko zachodzi taka konieczność.

Kocie uszy narażone są na wiele nieprzyjemnych chorób, takich jak grzybica, infekcje bakteryjne, stan zapalny czy świerzb. Szczególnie mruczki o obniżonej odporności, borykające się z różnymi dolegliwościami, a także te, które wcześniej miały inne problemy zdrowotne, mogą cierpieć z powodu schorzeń układu słuchowego. Warto pamiętać, że choroby uszu  u kota są wyjątkowo trudne do wyleczenia i mają tendencję do nawracania. Dlatego właśnie tak ważna jest profilaktyka i kontrola czystości uszu naszego mruczka.

Jak dbać o uszy kota?

Wystarczy, że przynajmniej raz w tygodniu sprawdzimy stan i czystość uszu. Podczas takiego przeglądu oceniamy czy nie są zaczerwienione i czy nie zalega w nich brud lub ziemista wydzielina. Warto zatroszczyć się o to, aby taka kontrola była dla mruczka zwykłą, cotygodniową rutyną. Do wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych powinniśmy przyzwyczajać kota już od małego, tak aby nie sprawiał nam problemów, gdy podrośnie i nauczy się korzystać z ostrych zębów oraz pazurów. Kot, który nie został przyzwyczajony do oglądania i dotykania jego delikatnych uszu może się przed tym bronić, a tym samym utrudniać nam dokładne ich wyczyszczenie.

Preparaty do pielęgnacji uszu kota

Do wyczyszczenia uszu kota wcale nie potrzeba wiele. Wystarczy nam jedynie kawałek waty na patyczku, oliwka dla dzieci lub specjalny płyn, dostępny w sklepach zoologicznych Kakadu i w naszym e-sklepie Kakadu ». Oliwkę poleca się z uwagi na to, że doskonale rozpuszcza nagromadzoną wewnątrz ucha woskowinę. Jeśli jednak wolimy coś nieco bardziej specjalistycznego, to w sklepach z akcesoriami dla zwierząt znajdziemy preparaty przeznaczone do higieny uszu naszych pupili. Środki tego typu wzbogacone są o dodatkowe substancje o działaniu antyseptycznym, zatem poleca się je szczególne tym kotom, które borykają się z nawracającymi infekcjami. Przed wyborem środka warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, które najlepiej wie, jakie preparaty odpowiadają potrzebom naszych czworonogów.

Do czyszczenia kocich uszu nadaje się również zwykła, płynna parafina, do kupienia w każdej aptece. Środek ma działanie antybakteryjne, zabija wirusy i nie podrażnia delikatnego naskórka wewnątrz ucha.

Jak czyścic uszy kota?

Zacznijmy od tego, że czyszczenie uszu może nie być dla kota zbyt komfortowe. Aby zabieg nie przerodził się w traumę, zarówno dla kota, jak i dla nas, warto przyzwyczajać pupila już od małego i upewnić się, że kojarzy to z czymś przyjemnym, na przykład z ulubionym smakołykiem czy całą serią pieszczot, następujących zaraz po zabiegu.

Samo czyszczenie uszu nie jest trudne, wystarczy dobrze się do tego przygotować. Butelkę z oliwką lub preparatem umieszczamy w naczyniu z ciepłą wodą, by płyn osiągnął temperaturę zbliżoną do temperatury ciała. Podgrzany w ten sposób środek możemy wpuścić do ucha kota. Wystarczą dwie, góra trzy krople. Po wprowadzeniu płynu, możemy delikatnie pomasować ucho, by preparat rozprowadził się po całej powierzchni. Czekamy kilka chwil, by płyn rozpuścił nagromadzony brud. Następnie, ostrożnie odwijamy ucho pupila do góry i za pomocą wacika usuwamy olej wraz z woskowiną. Na koniec jeszcze tylko mała nagroda dla cierpliwego mruczka i gotowe.

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu