pielegnacja uszu kota 938x535 - Pielęgnacja uszu kota

Pielęgnacja uszu kota

Jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, którego nie wolno nam przegapić jest regularne czyszczenie uszu kota. Choć zdrowe, dorosłe koty zwykle doskonale radzą sobie z utrzymaniem higieny wewnątrz uszu, warto przynajmniej raz w tygodniu sprawdzić ich stan i upewnić się, że są czyste i zadbane. Zaniechanie tego obowiązku grozi stanem zapalnym uszu, poważną infekcją, a nawet świerzbem. Jak zadbać o higienę kocich uszu?

Dlaczego ważne jest dbanie o uszy kota?

Niestety wielu właścicieli wciąż nie zdaje sobie sprawy, jak ważne jest regularne czyszczenie kocich uszu. Niektórzy po prostu nie widzą takiej potrzeby, inni unikają tego obowiązku w obawie, że niechcący wyrządzą pupilowi krzywdę. Oczywiście, koty to niezwykle czyste zwierzęta, a w ich codziennej toalecie nie brak miejsca również na dokładne czyszczenie uszu oraz ich okolic. Nie powinniśmy jednak zrzucać na drobne, kocie barki całej odpowiedzialności za ich stan i czystość. Powinnością każdego właściciela jest systematyczne kontrolowanie wyglądu uszu pupila oraz czyszczenie ich, jeśli tylko zachodzi taka konieczność.

Kocie uszy narażone są na wiele nieprzyjemnych chorób, takich jak grzybica, infekcje bakteryjne, stan zapalny czy świerzb. Szczególnie mruczki o obniżonej odporności, borykające się z różnymi dolegliwościami, a także te, które wcześniej miały inne problemy zdrowotne, mogą cierpieć z powodu schorzeń układu słuchowego. Warto pamiętać, że choroby uszu  u kota są wyjątkowo trudne do wyleczenia i mają tendencję do nawracania. Dlatego właśnie tak ważna jest profilaktyka i kontrola czystości uszu naszego mruczka.

Jak dbać o uszy kota?

Wystarczy, że przynajmniej raz w tygodniu sprawdzimy stan i czystość uszu. Podczas takiego przeglądu oceniamy czy nie są zaczerwienione i czy nie zalega w nich brud lub ziemista wydzielina. Warto zatroszczyć się o to, aby taka kontrola była dla mruczka zwykłą, cotygodniową rutyną. Do wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych powinniśmy przyzwyczajać kota już od małego, tak aby nie sprawiał nam problemów, gdy podrośnie i nauczy się korzystać z ostrych zębów oraz pazurów. Kot, który nie został przyzwyczajony do oglądania i dotykania jego delikatnych uszu może się przed tym bronić, a tym samym utrudniać nam dokładne ich wyczyszczenie.

Preparaty do pielęgnacji uszu kota

Do wyczyszczenia uszu kota wcale nie potrzeba wiele. Wystarczy nam jedynie kawałek waty na patyczku, oliwka dla dzieci lub specjalny płyn, dostępny w sklepach zoologicznych Kakadu i w naszym e-sklepie Kakadu ». Oliwkę poleca się z uwagi na to, że doskonale rozpuszcza nagromadzoną wewnątrz ucha woskowinę. Jeśli jednak wolimy coś nieco bardziej specjalistycznego, to w sklepach z akcesoriami dla zwierząt znajdziemy preparaty przeznaczone do higieny uszu naszych pupili. Środki tego typu wzbogacone są o dodatkowe substancje o działaniu antyseptycznym, zatem poleca się je szczególne tym kotom, które borykają się z nawracającymi infekcjami. Przed wyborem środka warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, które najlepiej wie, jakie preparaty odpowiadają potrzebom naszych czworonogów.

Do czyszczenia kocich uszu nadaje się również zwykła, płynna parafina, do kupienia w każdej aptece. Środek ma działanie antybakteryjne, zabija wirusy i nie podrażnia delikatnego naskórka wewnątrz ucha.

Jak czyścic uszy kota?

Zacznijmy od tego, że czyszczenie uszu może nie być dla kota zbyt komfortowe. Aby zabieg nie przerodził się w traumę, zarówno dla kota, jak i dla nas, warto przyzwyczajać pupila już od małego i upewnić się, że kojarzy to z czymś przyjemnym, na przykład z ulubionym smakołykiem czy całą serią pieszczot, następujących zaraz po zabiegu.

Samo czyszczenie uszu nie jest trudne, wystarczy dobrze się do tego przygotować. Butelkę z oliwką lub preparatem umieszczamy w naczyniu z ciepłą wodą, by płyn osiągnął temperaturę zbliżoną do temperatury ciała. Podgrzany w ten sposób środek możemy wpuścić do ucha kota. Wystarczą dwie, góra trzy krople. Po wprowadzeniu płynu, możemy delikatnie pomasować ucho, by preparat rozprowadził się po całej powierzchni. Czekamy kilka chwil, by płyn rozpuścił nagromadzony brud. Następnie, ostrożnie odwijamy ucho pupila do góry i za pomocą wacika usuwamy olej wraz z woskowiną. Na koniec jeszcze tylko mała nagroda dla cierpliwego mruczka i gotowe.

banerek-promocyjny-kakadu1

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu