{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Pielęgnacja oczu psa

Jeśli pragniesz, aby Twój pupil był zdrowy i zadbany, powinieneś pamiętać o tym, że prawidłowa dieta i ruch na świeżym powietrzu to nie wszystko. Każdy właściciel musi zadbać również o higienę oraz regularną pielęgnację swojego czworonoga. Wyczesywanie sierści, kąpiel czy obcinanie pazurów to standard, ale podczas codziennych zabiegów higienicznych nie wolno nam zapomnieć również o oczach pupila. Jak zadbać o psie oczy i o czym trzeba pamiętać?

Jak dbać o oczy psa?

Pielęgnacja psich oczu zwykle nie stanowi zbyt dużego problemu. Oczywiście wiele zależy tutaj od samego psa, długości jego sierści, a nawet kształtu czaszki. Niektóre rasy, takie jak shih tzu, pudel, pekińczyk czy yorkshire terier wymagają większej kontroli. Zacznijmy od tego, jak powinno wyglądać zdrowe oko psa. Otóż jeśli nasz pupil ma czyste, błyszczące oczy, a w kącikach nie zbiera się żadna podejrzana, ropna wydzielina, to znaczy, że jest zdrowy i nie ma powodu do obaw.

Warto wiedzieć, że oczy czworonogów oczyszczają się naturalnie podczas snu. Gdy nasz pupil smacznie śpi, jego oko samodzielnie wypłukuje kurz oraz wszelkie zanieczyszczenia nagromadzone w ciągu dnia. Usunięty brud gromadzi się w wewnętrznym kąciku oka, tworząc tzw. śpiochy. Obowiązkiem właściciela jest ich systematyczne usuwanie. Zabieg ten jest zupełnie prosty, potrzebujemy jedynie płatka kosmetycznego nasączonego letnią, przegotowaną wodą lub specjalnym płynem antybakteryjnym.

Czego potrzeba do pielęgnacji oczu psa?

Na szczęście wcale nie potrzeba wiele, by właściwie zadbać o higienę w obrębie oczu naszego pupila. Płatki kosmetyczne, czysta, przegotowana woda wystarczą do podstawowej pielęgnacji. Do przemywania oczu psa możemy używać roztworu soli fizjologicznej lub specjalnych płynów antybakteryjnych, dostępnych w sklepach zoologicznych Kakadu.

Do przemywania psich oczu nie nadaje się za to wata, której strzępy mogłyby wpaść do oka i podrażnić spojówkę. Trzeba pamiętać, że oko zwierzaka przemywamy zawsze zaczynając od zewnętrznego kącika i kierując się w stronę nosa. Dzięki temu zyskujemy pewność, że usunęliśmy wszystkie zanieczyszczenia i nic nie przedostało się pod powiekę pupila.

Skąd łzy u psa?

Produkcja łez u psa to zupełnie naturalne zjawisko i nie ma powodu do niepokoju, jeśli tylko cały proces przebiega tak, jak powinien. Łzy pełnią kilka niezwykle ważnych funkcji, po pierwsze przemywają i oczyszczają oko, a po drugie nawilżają je. Po spełnieniu swego zadania, łza powinna spłynąć do kanalika łzowego, a następnie do jamy nosowej. Kłopot pojawia się wtedy, gdy z jakiegoś powodu kanaliki nie funkcjonują jak należy. Problemem może być alergia, zrośnięte kanaliki lub ich zatkanie, na przykład przez nieusuwaną systematycznie wydzielinę. Kiedy kanaliki nie działają prawidłowo, łzy zaczynają spływać z kącika oka i zostawiać widoczny ślad na sierści. Jeśli coś takiego ma miejsce, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii, by dowiedzieć się co jest przyczyną problemu.

Jak przemyć oko psa?

Może się zdarzyć, że do oka naszego ulubieńca dostanie się piasek, włos lub paproch, który podrażnia jego spojówkę wywołując ból. Jeśli nasz pupil zachowuje się niespokojnie, mruży oczy lub pociera je łapą, może to znaczyć, że coś dostało się pod jego powiekę. W takiej sytuacji powinniśmy jak najszybciej usunąć zanieczyszczenie. Jak się za to zabrać?

Będziemy potrzebować butelki z dozownikiem, letniej, przegotowanej wody lub roztworu soli fizjologicznej. Jeśli nie mamy pod ręką specjalnej butelki możemy użyć strzykawki (bez igły). Kiedy mamy już wszystko, kładziemy pupila na boku, na przykład prawym, jeśli zakraplamy lewe oko. Następnie bardzo delikatnie rozchylamy powieki psa i powoli wpuszczamy odrobinę płynu. Ważne, by płyn aplikować od strony zewnętrznego kącika, tak aby rozprowadził się po całym oku i spłynął w kierunku nosa.

Jeżeli nie czujemy się pewnie, lepiej od razu udajmy się po pomoc do weterynarza. Wizyta lekarska będzie niezbędna również w przypadku jeśli płukanka nie przyniosła psu ulgi. Być może przyczyną problemu nie jest zanieczyszczenie, a rozwijająca się choroba.

Choroby oczu u psa

Jakiekolwiek zmiany w wyglądzie i funkcjonowaniu oczu czworonoga, powinny od razu wzbudzić naszą czujność. Do niepokojących objawów należą zaczerwienienie gałki ocznej, opuchlizna lub zmiana barwy i zapachu wydzieliny. W takim wypadku powinniśmy udać się do poradni weterynaryjnej. Może się okazać, że przyczyną problemu jest zapalenie spojówek.

Niestety nasi psi towarzysze cierpią także na poważniejsze choroby, takie jak zmętnienie rogówki. Katarakta sprawia, że soczewka oka staje się mleczna i mętna. Choroba ta często prowadzi do całkowitej utraty wzroku.

Częstymi schorzeniami są także ektropium oraz entropium, czyli wywinięcie powieki na zewnątrz lub do wewnątrz oka. Chorobę wywołują zanieczyszczenia gromadzące się pod powieką. Zmianę chorobową usuwa lekarz weterynarii, podczas prostego zabiegu. Do obowiązków właściciela należy codzienne zakraplanie oczu preparatami przeciwzapalnymi i antybakteryjnymi (poczytaj więcej o chorobach oczu psa KLIK).

↓ PREPARATY DO PIELĘGNACJI OCZU PSA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu