{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Pielęgnacja oczu kota

Bystre kocie spojrzenie potrafi zaintrygować każdego miłośnika futrzaków. Choć oczy mruczków nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, nie można o nich zapominać podczas codziennej kociej toalety. Kontrola narządu wzroku zajmie nam tylko chwilę, a może uchronić naszego ulubieńca przed poważnymi problemami. Jak jednak prawidłowo dbać o oczy futrzaka?

Choroby oczu u kotów

Kocie problemy z oczami mają bardzo różne podłoże – od banalnego podrażnienia po poważną infekcję. Warto jednak mieć świadomość, jakie zagrożenia czyhają na naszego pupila.

Jedną z powszechnych chorób futrzaków jest zapalenie spojówek. Jego przyczyną bywają bakterie (chlamydie) lub wirusy (herpeswirusy). Mikroorganizmy atakują zazwyczaj kociaki oraz zwierzęta z osłabioną odpornością, u których doprowadzają do rozwoju tzw. kociego kataru. Niestety, choroba ta ma tendencję do nawracania, a dodatkowo jest wysoce zaraźliwa.

Oczy niektórych mruczków są na tyle wrażliwe, że podrażnić może je silny wiatr, kurz, a nawet słońce. Czasami problemy z narządem wzroku są też wywołane urazem, do którego doszło w czasie walki. W efekcie zadrapania może bowiem pojawić się owrzodzenie rogówki. Niebezpieczne bywają również ciała obce, które przypadkiem dostały się pod kocią powiekę. Intensywne łzawienie może zaś być spowodowane zatkaniem kanalika łzowego.

Mruczki cierpią też z powodu zaćmy, jaskry, zwyrodnienia siatkówki i szeregu innych poważnych chorób. Nie jesteśmy jednak w stanie prawidłowo ich rozpoznać, a tym bardziej leczyć – jest to z pewnością powinność weterynarza. Naszym, nie mniej ważnym, zadaniem jest za to regularne kontrolowanie stanu kocich oczu i szybkie uchwycenie ewentualnych nieprawidłowości (dowiedz się również, jak pielęgnować uszy kota KLIK).

Profilaktyka okulistyczna u kotów

Oczy ulubieńca warto sprawdzać nawet codziennie, a z pewnością trzeba to robić przynajmniej raz w tygodniu. Nie jest to żadna skomplikowana procedura – często podejrzaną wydzielinę czy wypływ z oka zauważymy podczas codziennych kontaktów z pupilem. Aby jednak mieć pewność, że wszystko jest w porządku, kontrolę kociego narządu wzroku powinniśmy przeprowadzić w dobrze oświetlonym miejscu. Zerknijmy najpierw na okolice oczu. Czy nie występują tam przebarwienia? Czy z oczu futrzaka nie wypływa śluzowa, ropna lub przezroczysta wydzielina? Ponadto zaniepokoić powinny nas zamglenia, zaczerwienienia lub inne zmiany występujące na powierzchni oka. Trzeba także zajrzeć pod kocie powieki i sprawdzić, czy nie dostało się tam żadne ciało obce. Pamiętajmy, że zwiastunem problemów bywa wysunięta trzecia powieka. Warto zwracać uwagę na zmiany w zachowaniu futrzaka – mrużenie oczu czy tarcie ich łapami to z pewnością sygnały ostrzegawcze.

Podstawowe zasady pielęgnacji kocich oczu

U zdrowych kotów pielęgnacja narządu wzroku polega jedynie na regularnym przemywaniu okolic oczu. Do tego zabiegu niezbędny jest wacik i odpowiedni preparat. Najlepiej używać produktów o pH zbliżonym do odczynu łez (około 7,4). Pomocne bywają specyfiki zawierające świetlik lekarski lub esencję herbacianą. Dobry preparat ma usuwać zanieczyszczenia, nawilżać, a także łagodzić podrażnienia. Płyn do przemywania oczu nanosimy na wacik i przecieramy nim okolice narządu wzroku, kierując się od kącika oka na zewnątrz. Specyfiki w postaci kropli aplikujemy natomiast bezpośrednio do worka spojówkowego. W tym celu należy delikatnie odchylić powieki i umieścić kilka kropli preparatu w kąciku oka.

Dla kotów, u których występują zacieki pod oczami, warto zakupić preparat usuwający przebarwienia. Pomocne bywają specyfiki na bazie ziół i naturalnych substancji roślinnych. Musimy jednak pamiętać, że najskuteczniejsze są produkty, które likwidują nie tylko defekt kosmetyczny, ale również udrożniają kanaliki łzowe.

Sierść kotów długowłosych może niekiedy podrażniać rogówkę. Z tego powodu czasami konieczne jest przycinanie włosów rosnących w okolicach oczu. Zabieg musimy jednak wykonać niezwykle delikatnie, przy pomocy specjalnych nożyczek. W razie problemów poprośmy o pomoc groomera.

↓ PREPARATY DO PIELĘGNACJI KOCICH OCZU ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu