Pielęgnacja i żywienie psa po kastracji

Pielęgnacja i żywienie psa po kastracji

Kastracja psów nie przeznaczonych do hodowli nie ma jeszcze w naszym kraju wielu zwolenników. Szkoda, ponieważ jest to najlepszy sposób na zmniejszenie populacji bezdomnych zwierząt. Wykastrowany pies nie czuje się mniej wartościowy, jest szczęśliwy i chętny do zabawy tak samo, jak jego niewykastrowani pobratymcy. A opieka nad psem kastrowanym nie różni się właściwie niczym od opieki nad niewykastrowanym.

“Sterylizacja jest zabiegiem chirurgicznym, który polega na usunięciu organów służących do rozrodu, a jej celem jest niedopuszczenie do rodzenia niechcianego potomstwa psa. W niektórych częściach świata sterylizacja nazywana jest “ubezpłodnieniem”, natomiast gdzie indziej odnosi się do kastracji, czyli usunięcia jąder u samca psa. Natomiast “sterylizacja” to zabieg polegający na usunięciu jajników oraz macicy z organizmu suki.” – Roger Tabor, Pies, 2007.

Więcej ruchu dla psa kastrowanego

Wykastrowany pies wcale nie będzie odczuwał, że coś stracił, nie będzie więc nieszczęśliwy z tego powodu. Zwierzę nie jest bowiem świadome własnej seksualności. Gdy przestają działać hormony, a tak się dzieje po usunięciu gruczołów płciowych, przestaje odczuwać potrzebę kopulacji.

Wbrew obawie, jaką żywi wielu właścicieli, po kastracji temperament psa nie zmienia się negatywnie. Pozostaje on nadal wesołym towarzyszem zabaw, gotowym pobiec za swoim opiekunem na koniec świata. Powiem więcej, bardziej pilnuje się swojego pana, nie odczuwa już bowiem pokusy szukania partnera seksualnego.

Kastrowany pies może wykazywać pewną tendencję do tycia, to prawda. Wystarczy jednak zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu i właściwą karmę, by utrzymać go w dobrej kondycji.

Odpowiednia dieta dla psa kastrowanego

Dieta psa po kastracji powinna być przede wszystkim niskokaloryczna. Koniec z tłustym mięsem i innymi tuczącymi potrawami. Ograniczyć powinniśmy również wszelkiego rodzaju przekąski, tym bardziej, że to one są zwykle powodem odkładania się tłuszczy na brzuchu naszego pupila.

Najlepszym rozwiązaniem jest podawanie gotowej karmy dla psów po sterylizacji. Produkty te są tak opracowane, by z jednej strony dostarczać zwierzakom wszystkich niezbędnych składników odżywczych, z drugiej zaś zapobiegać niepożądanemu przyrostowi masy ciała. Ich główne cechy to niska zawartość tłuszczy i dodatek związków przyśpieszających ich spalanie, takich jak L-karnityna.

Kupując odpowiednia karmę dla naszego kastrowanego psa najlpeiej wybrać produkt dostosowany do jego wagi. W sklepach zoologicznych znajdziemy karmy dla psów ras małych, karmy dla psów ras średnich, karmy dla psów ras dużych oraz karmy dla psów ras olbrzymich.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcia: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Terrarystyka
Psy
Małe ssaki
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu