Pielęgnacja i żywienie kotki w ciąży

Pielęgnacja i żywienie kotki w ciąży

Ciąża u kotów trwa około dziewięciu tygodni. Przez cały ten okres przyszła matka wymaga odpowiedniej opieki, którą musimy jej zapewnić. Ponadto, zanim zdecydujemy się dopuścić naszą kotkę do kocura musimy dobrze się zastanowić, czy jesteśmy wstanie zapewnić właściwą opiekę także kociętom i znaleźć im nowe domy.

Pierwszy okres ciąży u kotów

Przez pierwsze trzy tygodnie objawy ciąży u kotów są niedostrzegalne. Pierwszym widocznym sygnałem świadczącym o tym, że doszło do zapłodnienia jest zaróżowienie i obrzmienie sutków, które pojawia się między trzecim a czwartym tygodniem ciąży. Znika ono po kilku dniach.

Początkowo zachowanie kotki nie zmienia się. Nadal jest ona bardzo aktywna, skacze po meblach i bawi się jak zwykle. Nie powinniśmy jej tego zabraniać, ponieważ w żaden sposób nie zagraża to rozwijającym się płodom, a pozwala przyszłej matce utrzymać dobrą kondycję. Bez obawy możemy również brać naszą kotkę na ręce. W pierwszym trymestrze ciąży płody są jeszcze bardzo małe i nie ma ryzyka ich mechanicznego uszkodzenia.

Apetyt kotki utrzymuje się początkowo na mniej więcej stałym poziomie. Tuż po zapłodnieniu może nawet spaść. Nie powinno nas to jednak zbytnio martwić, jeśli nie towarzyszą temu inne niepokojące objawy. Kocia matka zaczyna wyraźnie przybierać na wadze dopiero około 5 tygodnia ciąży. Od tego momentu rozwój płodów nabiera tempa. Okres najszybszego rozwoju przypada na trzeci trymestr ciąży, wówczas kształtują się szkielety kociąt.

Tuż przed narodzinami kociąt

Przez cały okres ciąży powinniśmy zapewnić kotce spokój i unikać stresujących dla niej sytuacji. Odnosi się to również do wizyt w gabinecie weterynaryjnym. Nie należą one do tych rzeczy, za którymi koty przepadają, dlatego należy ograniczyć je do minimum. Nie ma zresztą takiej potrzeby, jeśli kotka zachowuje się normalnie, a my nie zauważyliśmy żadnych niepokojących objawów, np. ropnych wypływów z dróg rodnych.

Pamiętajmy by pod żadnym pozorem nie podawać kotce żadnych leków bez konsultacji z lekarzem weterynarii!

W ostatnich trzech tygodniach ciąży aktywność przyszłej matki maleje. Szczególnie, gdy spodziewa się licznego miotu i znacznie przybrała na wadze. W tym okresie kotka może zacząć szukać dobrego miejsca na poród. Jest to zatem dobry moment, by przygotować dla niej takie miejsce.

Legowisko, w którym przyjdą na świat kocięta powinno znaleźć się w miejscu ustronnym i ciepłym. Musimy mieć jednak do niego dogodny dostęp, by w razie czego bez problemu pomóc rodzącej matce. Na tydzień przed porodem, najlepiej ograniczyć kotce przestrzeń życiową do pomieszczenia, w którym umieściliśmy porodówkę.

Poród kotki trwa zwykle dość długo. Urodzenie średniego miotu, składającego się z pięciu kociąt, trwa ponad dwie godziny, toteż jest to męczące dla matki i dla dzieci. Niektóre kotki rodzą bardzo szybko: co minuta jedno kocie. Inne bardzo wolno – przerwa między kociakami wynosi około godziny. Obie skrajności są nietypowe i niepożądane – odstęp między kolejnymi urodzeniami powinien wynosić pół godziny. Tyle czasu zajmują matce wstępne zabiegi pielęgnacyjne wokół jednego kociaka.

Desmond Morris, Dlaczego kot mruczy, 1996.

Żywienie kotki w ciąży

Dla kotki w ciąży najważniejsze jest odpowiedni pokarm. Powinien zawierać duże ilości białka oraz wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Najlepiej podawać jej dobrej jakości suchą karmę dla kociąt i kotek w ciąży, która zapewni jej pełnowartościowe posiłki.

Podawanie tego rodzaju pożywienia jest praktyczne również z innego powodu. Kotka w ciąży powinna być karmiona małymi porcjami wielokrotnie wciągu dnia. Najlepiej by miała stały dostęp do karmy dla kotek w ciąży, co pozwoli jej samej regulować ilość zjadanego przez siebie pożywienia. Sucha karma idealnie się do tego nadaje, ponieważ nie psuje się szybko i długo może leżeć w miseczce.

Jeśli kotka otrzymuje pełnowartościową karmę podawanie jej suplementów dla kotów takich, jak preparaty witaminowo-mineralne zwykle jest całkowicie zbędne. A nawet jeśli istnieje taka potrzeba, koniecznie musimy uzgodnić to z lekarzem weterynarii. Pamiętajmy bowiem, że nadmiar witamin i minerałów jest tak samo szkodliwy, co ich niedobór.

Oczywiście możemy serwować przyszłej matce przysmaki dla kotów, byle dobrej jakości.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu