Sklep online
Sklep online

Pielęgnacja i żywienie kota po kastracji

Pielęgnacja kotów po kastracji podobna jest zasadniczo do opieki nad zwierzętami niewykastrowanych. Jedyna istotna różnica dotyczy żywienia.

Właściciele kocurków decydują się na wykonanie tego zabiegu głównie ze względu na intensywny zapach moczu niewykastrowanego samca. W przypadku kotek zaś powodem kastracji są zwykle uciążliwe, powtarzające się wielokrotnie w ciągu roku ruje.

Generalnie jednak każdy kot, który nie jest przeznaczony do hodowli powinien być wykastrowany. Przede wszystkim dlatego, by nie zwiększać liczby niechcianych kociąt.

Mniej kalorii w karmie dla kotów kastrowanych

Żywienie kotów po kastracjii powinno różnić się nieco od karmienia kotów niewykastrowanych. Koty po tym zabiegu mają spowolniony metabolizm, co jest związane ze zmianami hormonalnych, jakie zachodzą w ich organizmach.

Koty kastrowane mają więc mniejsze zapotrzebowanie na energię, dlatego ich posiłki nie powinny być zbyt kaloryczne. Oznacza to przede wszystkim niską zawartość tłuszczu. Nasze futrzaki czerpią energię głównie z białek. Tłuszcz jest niejako zapasowym jej źródłem i jeśli jest go zbyt wiele odkłada się w tkance podskórnej.

Rzecz jasna, dieta każdego kota powinna być dostosowana do jego indywidualnych potrzeb. Niektóre kastraty, szczególnie młode, wykazują bardzo dużą aktywność fizyczną, inne zaś są leniwe i większość czasu poświęcają na sen. Każde z nich wymaga zatem nieco innej karmy dla kotów.

Na świecie i w naszym kraju coraz więcej zwolenników zyskuje tzw. wczesna kastracja, czyli zabieg przeprowadzany u bardzo małych kociąt, nawet dwumiesięcznych. Nie powinno się im podawać karmy dla kotów kastrowanych, ponieważ te przeznaczone są dla zwierząt dorosłych, które zakończyły już swój rozwój, nie dostarczają więc rosnącemu kociakowi wszystkich potrzebnych mu składników odżywczych.

Tak małe futrzaki powinny otrzymywać zwykłą karmę dla kociąt. Na rynku zoologicznym pojawiła się już specjalna karma dla kastrowanych kociąt, ale można ją podawać zwierzętom, które skończyły 6 miesięcy.

Większa ochrona układu moczowego kotów wykastrowanych

Odrębnym problemem jest ochrona układu moczowego u kotów kastrowanych. Choć nie ma pewności, że to zabieg kastracji jest tego bezpośrednią przyczyną, to jednak u kotów po tym zabiegu statystycznie częściej występuje syndrom urologiczny.

Syndrom urologiczny związany jest z wytrącaniem się w przewodach moczowych kryształów fosforanu amonowo-magnezowego i szczawianu wapnia. Procesowi temu sprzyja nieodpowiednie pH moczu, zbyt kwaśne lub zbyt zasadowe.

Dobrej jakości karma dla kastrata powinna więc z jednej strony zawierać odpowiednie proporcje minerałów, z drugiej zaś związki utrzymujące pH moczu na właściwym poziomie.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

banerek-promocyjny-kakadu1

Jacek P. Narożniak
Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Autor kilkuset artykułów opublikowanych w serwisie Kakadu.pl. Behawiorysta oraz wielki miłośnik zwierząt. Od kilkunastu lat zajmuje się hodowlą kotów rosyjskich niebieskich. Specjalizuje się w pisaniu tekstów popularnonaukowych o zwierzętach, które zostały opublikowane w wielu czasopismach, takich jak Wiedza i Życie czy Charaktery oraz na licznych portalach internetowych.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Zioła dla kota

Można by sądzić, że zioła nie odgrywają większej roli w diecie ścisłych mięsożerców, jakimi bez wątpienia są koty. Tymczasem dobroczynne właściwości niektórych ziół oraz roślin mogą korzystnie wpłynąć na kondycję...

Czytaj więcej
Kiedy kot może brać udział w wystawach?

Nasz ulubieniec pośród innych kocich śliczności i zachwyconej publiczności? Jeśli wizja wystaw jest dla nas wystarczająco kusząca, powinniśmy rozważyć uczestnictwo naszego futrzaka. Czy jednak każdy kot może brać udział w...

Czytaj więcej
Jaki żwirek dla kota wybrać?

W sklepach zoologicznych znajdziemy wiele rodzai żwirków dla kotów. Który z nich wybrać? Zdarza się, że kot z jakiś powodów nie chce z niektórych żwirków korzystać. Wybór odpowiedniego żwirku dla...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram