Pielęgnacja i żywienie kota po kastracji

Pielęgnacja i żywienie kota po kastracji

Pielęgnacja kotów po kastracji podobna jest zasadniczo do opieki nad zwierzętami niewykastrowanych. Jedyna istotna różnica dotyczy żywienia.

Właściciele kocurków decydują się na wykonanie tego zabiegu głównie ze względu na intensywny zapach moczu niewykastrowanego samca. W przypadku kotek zaś powodem kastracji są zwykle uciążliwe, powtarzające się wielokrotnie w ciągu roku ruje.

Generalnie jednak każdy kot, który nie jest przeznaczony do hodowli powinien być wykastrowany. Przede wszystkim dlatego, by nie zwiększać liczby niechcianych kociąt.

Mniej kalorii w karmie dla kotów kastrowanych

Żywienie kotów po kastracjii powinno różnić się nieco od karmienia kotów niewykastrowanych. Koty po tym zabiegu mają spowolniony metabolizm, co jest związane ze zmianami hormonalnych, jakie zachodzą w ich organizmach.

Koty kastrowane mają więc mniejsze zapotrzebowanie na energię, dlatego ich posiłki nie powinny być zbyt kaloryczne. Oznacza to przede wszystkim niską zawartość tłuszczu. Nasze futrzaki czerpią energię głównie z białek. Tłuszcz jest niejako zapasowym jej źródłem i jeśli jest go zbyt wiele odkłada się w tkance podskórnej.

Rzecz jasna, dieta każdego kota powinna być dostosowana do jego indywidualnych potrzeb. Niektóre kastraty, szczególnie młode, wykazują bardzo dużą aktywność fizyczną, inne zaś są leniwe i większość czasu poświęcają na sen. Każde z nich wymaga zatem nieco innej karmy dla kotów.

Na świecie i w naszym kraju coraz więcej zwolenników zyskuje tzw. wczesna kastracja, czyli zabieg przeprowadzany u bardzo małych kociąt, nawet dwumiesięcznych. Nie powinno się im podawać karmy dla kotów kastrowanych, ponieważ te przeznaczone są dla zwierząt dorosłych, które zakończyły już swój rozwój, nie dostarczają więc rosnącemu kociakowi wszystkich potrzebnych mu składników odżywczych.

Tak małe futrzaki powinny otrzymywać zwykłą karmę dla kociąt. Na rynku zoologicznym pojawiła się już specjalna karma dla kastrowanych kociąt, ale można ją podawać zwierzętom, które skończyły 6 miesięcy.

Większa ochrona układu moczowego kotów wykastrowanych

Odrębnym problemem jest ochrona układu moczowego u kotów kastrowanych. Choć nie ma pewności, że to zabieg kastracji jest tego bezpośrednią przyczyną, to jednak u kotów po tym zabiegu statystycznie częściej występuje syndrom urologiczny.

Syndrom urologiczny związany jest z wytrącaniem się w przewodach moczowych kryształów fosforanu amonowo-magnezowego i szczawianu wapnia. Procesowi temu sprzyja nieodpowiednie pH moczu, zbyt kwaśne lub zbyt zasadowe.

Dobrej jakości karma dla kastrata powinna więc z jednej strony zawierać odpowiednie proporcje minerałów, z drugiej zaś związki utrzymujące pH moczu na właściwym poziomie.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu