pchly u psa

Pchły u psa

Niewielkie, a przy tym niezwykle zwinne i szybkie, pchły są powszechnym problemem czworonogów. Inwazja krwiopijnych insektów często rozpoczyna się dość niepozornie, ale szybko przybiera na sile. Nim się obejrzymy, pasożyty mogą więc uniemożliwić psu radosną zabawę, jak i spokojny wypoczynek. Zdarza się też, że owady wywołują poważne problemy zdrowotne u czworonogów. Co robić, gdy zauważymy, że pies ma pchły? Jak chronić pupila przed inwazją insektów?

Jak odpchlić psa?

 

Po czym poznać, że pies ma pchły?

Mimo, że pchły osiągają wielkość najwyżej 6 milimetrów, odkrycie śladów ich obecności w sierści zwierzaka zazwyczaj nie stanowi problemu. Czasami możemy zaobserwować żywe insekty, które właśnie żerują na czworonogu i poruszają się przy tym charakterystycznymi skokami. W niektórych przypadkach trzeba jednak trochę dokładniej przyjrzeć się okrywie włosowej pupila. Gruntowne wyczesywanie najprawdopodobniej ujawni jaja lub odchody pcheł. Insekty i ich jaja znajdziemy również w otoczeniu czworonoga, a zwłaszcza w pobliżu jego legowiska. Nierzadko inwazję owadów można też rozpoznać po nerwowym zachowaniu psiaka. Pupil może stać się wyjątkowo niespokojny i zacząć intensywnie się drapać lub wygryzać sierść. Niekiedy w wyniku działań czworonoga dochodzi do pojawienia się na jego skórze ranek i wyłysień.

Czym grozi inwazja pcheł u psa?

Niestety, bywa, że pchły są nie tylko uciążliwe, ale również niebezpieczne. Warto pamiętać, że insekty te niejednokrotnie są nosicielami tasiemców. Jeśli zatem nasz podopieczny podczas pielęgnacji przypadkowo połknie pchłę, może zapaść na tasiemczycę (dowiedz się więcej na temat tasiemca u psa KLIK). Innym problemem jest z kolei alergiczne pchle zapalenie skóry, wywołane nadwrażliwością na białko zawarte w ślinie owadów. Psiaki dotknięte tą formą uczulenia odczuwają dokuczliwy świąd. Pchły stanowią ponadto szczególne zagrożenie dla czworonogów przewlekle chorych, szczeniąt i psich seniorów. Inwazja insektów u tych zwierzaków może doprowadzić do anemii i znacznego osłabienia.

↓ SPRAYE DO ZWALCZANIA PCHEŁ I KLESZCZY W OTOCZENIU PSA ↓

Jak zabezpieczyć psa przed pchłami?

Aby uchronić czworonoga przed krwiopijnymi insektami, warto zawczasu podjąć odpowiednie działania profilaktyczne (sprawdź, jak chronić psa przed pchłami KLIK). Rozwój pcheł znacznie utrudniają niskie temperatury i wilgotność powietrza poniżej 50%. Właśnie dlatego psiaki są najbardziej narażone na inwazję owadów wiosną i latem. W domowym zaciszu pchły potrafią znaleźć jednak optymalne warunki do rozwoju także zimą. Najlepiej więc zapewnić pupilowi całoroczną ochronę przed ektopasożytami. W profilaktyce świetnie sprawdzą się łagodne preparaty na bazie naturalnych olejków eterycznych, np. z miodli indyjskiej (poczytaj więcej o naturalnych sposobach na pchły u psa KLIK). Warto również czujnie obserwować pupila, by w porę wychwycić ewentualne pojawienie się pcheł. Nie zaniedbujmy nigdy starannego wyczesywania zwierzaka. Przydatny będzie do tego gęsty grzebień. Nie obędzie się też bez regularnych kąpieli. Same zabiegi pielęgnacyjne i repelenty to jednak dopiero połowa sukcesu. Nie można bowiem dopuścić, by pchły zadomowiły się w naszym mieszkaniu. Niezbędne może być zatem częste sprzątanie pomieszczeń, pranie dywanów i psich posłań. Gruntowne porządki warto wykonać zwłaszcza w ciemnych zakamarkach, gdzie zazwyczaj przebywają larwy pcheł.

↓ OBROŻE PRZECIW PCHŁOM I KLESZCZOM DLA PSA ↓

Jak zwalczać inwazję pcheł u psa?

Jeśli pchły już zaatakowały naszego pupila, musimy podjąć zdecydowane działania. Zwalczanie pasożytów trzeba rozpocząć od zaaplikowania psiakowi preparatu owadobójczego. Do wyboru mamy specyfiki spot-on (nanoszone na kark), spraye (przeznaczone do rozpylania na całe ciało zwierzaka) oraz obroże przeciwpchelne » (o działaniu kontaktowym). Środki przeciw pchłom » nie tylko eliminują insekty, ale również zabezpieczają czworonoga przed kolejną inwazją. Najdłuższą ochronę gwarantują na ogół obroże – nawet do 8 miesięcy (sprawdź, jak działają obroże przeciwpchelne dla psa KLIK). Aby preparat był naprawdę skuteczny, powinien zawierać nie tylko substancje działające na dorosłe owady, ale również takie, które oddziałują na jaja i larwy. Pozwoli to zahamować cykl rozwojowy pcheł, a w konsekwencji umożliwi usunięcie ich ze środowiska, w którym przebywa czworonóg. W pomieszczeniach możemy dodatkowo zastosować specjalne spraye owadobójcze. A co jeśli, nie chcemy używać do eliminowania insektów silnych preparatów biobójczych? Świetnym rozwiązaniem mogą być innowacyjne preparaty na bazie dimetikonu, który tworzy na skórze zwierzaka specjalną powłokę i uniemożliwia insektom poruszanie się. Nie zapominajmy, że pchły mogą przenosić się między poszczególnymi domowymi pupilami. Jeśli więc mamy kilka czworonogów, środki przeciwpchelne musimy zaaplikować wszystkim w tym samym czasie.

↓ KROPLE SPOT ON PRZECIW PCHŁOM DLA PSA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu