Paw indyjski

Paw indyjski

Paw indyjski jest jednym z najwcześniej udomowionych ptaków ozdobnych. Znany już w starożytności. Był nie tyko ozdobą ogrodów, ale i cenionym przysmakiem, podawanym na stołach możnych tego świata. Dziś pawie hoduje się przede wszystkim ku ozdobie. Niestety wymagają dużych przestrzeni, dlatego nie każdy może sobie pozwolić na posiadanie tych wyjątkowo pięknych ptaków.

Środowisko naturalne pawi

Pawie pochodzą z Azji. Pierwotnie zamieszkiwały lasy Indii, Pakistanu i Cejlonu, ale za pośrednictwem człowieka rozprzestrzeniły się także na inne obszary strefy tropikalnej.

Wygląd pawi

U pawi możemy dostrzec bardzo wyraźny dymorfizm płciowy, czyli różnice w wyglądzie między samcem a samicą. Te drugie są bardzo skromnie ubarwione, zwykle w odcieniach brązu, natomiast męscy przedstawiciele gatunki wręcz oszałamiają nas swoimi barwami.

Dziko umaszczone samce pawi mają głowę, szuję, pierś i brzuch błękitne z metalicznym połyskiem., a grzbiet zielony z metalicznym połyskiem, skrzydła zaś brązowe. Ich największą ozdobą jest jednak „ogon”. Cudzysłów jest tu uzasadniony, ponieważ to, co nazywamy pawim ogonem, w rzeczywistości ogonem nie jest. Tworzą go bardzo wydłużone pióra na grzbiecie. Właściwy ogon stosunkowo krótki, biało-brązowy.

W ciągu tysięcy lat hodowli uzyskano wiele odmian, w tym: białą, czarnoskrzydłą i pstrokatą.

Zachowanie i wymagania pawi

Pawie są spokojnymi i łagodnymi ptakami. Wymagają jednak przestrzeni. Idealnym rozwiązaniem jest trzymanie ich w dużym ogrodzie i zapewnienie ciepłego schronienia na noc.

Dom dla pawi musi być duży. Przynajmniej 2 – 3 metry szeroki i długi. W naturze pawie nocują na drzewach, dlatego powinien być również wyskoki, by znalazło się w nim miejsce na grzędy. Najlepiej wybudować bardzo duży kurnik, w którym nasze ptaki będą mogły spędzać zimowe miesiące. Powinien być jasno oświetlony w duże okna, przez które będzie wpadało światło, i ogrzewanie.

Nasze pawie możemy także hodować w wolierze dla ptaków. Problem w tym, że musi być ona naprawdę sporych rozmiarów. Kilkudziesięciometrowa.

Pożywienie pawi

Pawie są wszystkożerne. W naturze chętnie zjadają nawet małe kręgowce, w tym węże i płazy. W niewoli podstawę ich diety stanowi ziarno i specjalne pasze dla pawi.

Rozmnażanie pawi

Pawie tworzą haremy, w których na jednego samca przypada 2 do 5 samic. Jednorazowo samica składa do 8 jaj. Może wyprowadzić nawet 3 lęgi w roku.

Systematyka pawi

Pawie należą do rodziny kurowatych. Są więc krewniakami kury domowej i bażantów.

Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: ptaki
Rząd: grzebiące
Rodzina: kurowate
Rodzaj: Pavo
Gatunek: Pavo cristatus (paw indyjski)

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Ptaki
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu