Pająki

Pająki

Pająki wzbudzają w ludziach rozmaite emocję, od strachu po zachwyt. Należy jednak przyznać, że są to zwierzęta niezwykle, doskonale przystosowane do środowiska życia i wspaniali łowcy. Nić pajęcza od dawna stanowi przedmiot badań naukowców, jest bowiem bardziej wytrzymała niż stalowe liny.

Środowisko naturalne pająków

Pająki zamieszkują niemal wszystkie środowiska na całym świecie, poza Antarktydą.

Wygląd pająków

Pokryte szczecinkami ciało pająków składa się z dwóch części: głowotułowia i odwłoka.

Głowotułów tworzy zrośnięta z tułowiem głowa. Na spodniej stronie znajduje się sześć par odnóży, z których tylko cztery ostatnie używane są do chodzenia. Pierwszą parę odnóży stanowią szczękoczułki. To właśnie w nich znajdują się ujścia gruczołów jadowych. Druga para odnóży to tak zwane nogogłaszczki. Służą do różnych celów, samce używają ich na przykład w trakcie kopulacji.

Odwłok stanowi większą część ciała pająka. To właśnie tu mieści się większość narządów wewnętrznych, w tym także serce. Na końcu odwłoka znajdują się kądziołki przędne, czyli gruczoły wytwarzające nić pajęczą.

Zachowanie i wymagania pająków

Obcując z nimi zawsze należy zachować ostrożność. Co prawda, tylko nieliczne gatunki dysponują jadem zabójczym dla człowieka, ale każde ukąszenie pająka może być bardzo bolesne. Jednak gdy jest się uczulonym na ich jad, każde ukąszenie może być tragiczne w skutkach. Wśród hodowanych gatunków są takie, które bez problemu można brać do ręki, jak i takie, które atakują człowieka przy każdej próbie zbliżenia się do nich.

Polują z zasadzki, choć nie wszystkie używają wytwarzanych przez siebie sieci jako pułapek. Sieć może być na przykład rozpostarta wokół kryjówki. Schowany pająk przy pomocy swych odnóży odbiera każde, nawet najmniejsze drgania sieci. Gdy tylko ofiara jej dotknie, natychmiast wyskakuje z kryjówki i chwyta zdobycz.

Terrarium nie musi być duże, ponieważ zwierzęta te nie należą do ruchliwych. Większość czasu spędzają w ukryciu, w oczekiwaniu na zdobycz. Wystrój terrarium zależy od hodowanego gatunku. Pająki naziemne hoduje się w terrariach niskich, ale o proporcjonalnie dużej powierzchni dna. Jako podłoże stosuje się najczęściej włókna kokosowe lub torf, jedynym elementem wystroju może być kawałek korzenia. Z kolei gatunki nadrzewne wymagają terrarium wysokiego, wyposażonego w konary do wspinania.

Prowadzą samotny tryb życia. Każdy osobnik własnego gatunku może być potraktowany jak smaczna przekąska. Jedynie w okresie godowym dochodzi do krótkiego spotkania dwóch płci, ale nawet wówczas samiec, który zwykle jest mniejszy i słabszy do samicy, zmuszony jest stosować rozmaite sztuczki, by nie zostać zjedzony przez wybrankę swojego serca.

Rozmnażanie pająków

Rozmnażanie w niewoli nie jest łatwe, ponieważ samica, która nie jest jeszcze gotowa do rozrodu może potraktować samca jak zdobycz. Jaja składane są do utworzonych z pajęczej sieci kokonów. Samice niektórych gatunków opiekują się złożonymi przez siebie jajami do chwili wyklucia się młodych.

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz
  1. Paweł
    gru 31, 2014 - 05:18 PM

    “Prowadzą samotny tryb życia. Każdy osobnik własnego gatunku może być potraktowany jak smaczna przekąska.” – Poleciłbym dodać, że niektóre gatunki nadają się do trzymania w grupie ;)(np. H.incei, H.villosella, większość z rodzaju Poecilotheria spp.)

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu