Oświetlenie i ogrzewanie w terrarium

Oświetlenie i ogrzewanie w terrarium

Oświetlenie i ogrzewanie w terrarium są nierozerwalnie ze sobą związane. Wiele źródeł światła stosowanych w terrarystyce jednocześnie zapewnia zwierzętom niezbędne ciepło. Podobnie jest w naturze.

W naturze źródłem energii jest słońce. Wytwarza trzy rodzaje promieniowania, które nas w tym przypadku interesują:

  • promieniowanie widzialne, czyli światło,
  • promieniowanie podczerwone, czyli cieplne,
  • promieniowanie ultrafioletowe, w skrócie UV.

Promieniowanie widzialne, czyli światło

Generalnie światło jest niezbędne zwierzętom ponieważ stymuluje wiele ważnych procesów życiowych. Jednakże zapotrzebowanie na światło jest różne u różnych gatunków.

Pod tym względem zwierzęta podzielić możemy przede wszystkim na:

  • aktywne w nocy,
  • aktywne w dzień.

Siłą rzeczy te pierwsze mają znacznie mniejsze zapotrzebowanie na światło niż te drugie. Nie oznacza to, że terrariów z gadami nocnymi nie trzeba w ogóle oświetlać. Wręcz przeciwnie, brak oświetlenia w terrarium w nienaturalny sposób wydłużyłby czas ich aktywności, co odbiłoby się na ich zdrowiu. W wielu ogrodach zoologicznych w pomieszczeniach ze zwierzętami nocnymi stosuje się odwrócony cykl dobowy: by zwiedzający mogli oglądać je w pełnej aktywności terraria oświetla się tzw. lampami nocnymi, w nocy zaś włączane jest pełne oświetlenie. Czyli z dnia robi im się noc, a z nocy dzień.

W naszej strefie klimatycznej czas oświetlenia i jego natężenie zmienia się również w cyklu rocznym. W zimę dzień jest krótki a światła mało, latem zaś długi a światła dużo. To właśnie skracanie się dnia na jesieni jest dla gadów i płazów sygnałem do zapadnięcia w sen zimowy. Inaczej jest w strefie równikowej, gdzie dzień trwa mniej więcej tyle samo co noc przez cały rok.

Promieniowanie podczerwone, czyli cieplne

Wszystkie zwierzęta hodowane w terrariach należą do organizmów zmiennocieplnych. Oznacza to, że temperatura ich ciała uzależniona jest od otoczenia. Dlatego w ich przypadku szczególnie ważne jest utrzymanie temperatury w terrarium na optymalnym poziomie.

Bardzo ważne jest by temperatura w terrarium nie była w każdym jego punkcie identyczna. Zwierzęta muszą mieć możliwość dowolnego przemieszczania się z cieplejszych rejonów w chłodniejsze, i na odwrót, w zależności od swoich potrzeb.

W tym celu w jednym kącie terrarium urządzamy wysepkę ciepła. Zawieszamy żarówkę lub promiennik podczerwieni, a pod nim umieszczamy płaski kamień, półkę lub duży konar, na których zwierzę będzie mogło leżeć, wygrzewając się.

Temperatury w naturze również nie są stałe. Zmieniają się na przykład w cyklu dobowym. W ciągu dnia są wyższe (najwyższe w południe), a w nocy niższe. Widać to szczególnie na pustyniach, gdzie temperatura w nocy spada nierzadko poniżej zera.

Temperatury zmieniają się również w cyklu rocznym, przy czym największe różnice obserwujemy w naszej strefie klimatycznej, w tropikach roczne wahania temperatur są raczej niewielkie.

Montując ogrzewanie w terrarium powinniśmy uwzględnić dobowe i roczne wahania temperatury, jakie zachodzą w środowisku, z którego pochodzi hodowany przez nas gatunek.

Oczywiście temperatura w terrarium powinna być regularnie kontrolowana. Służą do tego celu specjalne termometry terrarystyczne.

Promieniowanie ultrafioletowe (w skrócie UV)

To ostatnie, choć w nadmiarze jest bardzo szkodliwe dla zdrowia, w odpowiednich dawkach jest niezbędne dla pewnych procesów zachodzących w żywych organizmach, np. przy syntezie witaminy D3. Wyróżnia się kilka rodzai promieniowania ultrafioletowego, ale dla nas ważne są w tej chwili tylko UVA i UVB.

Dla wielu zwierząt terraryjnych promieniowanie UV jest niezbędne do życia.

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu