waran kolczastoogonowy

Osobliwości Terrarystyczne: Waran Kolczastoogonowy

Dzięki niewielkim rozmiarom oraz stosunkowo małym wymaganiom waran kolczastoogonowy (Varanus acanthurus) jest świetnym podopiecznym zarówno dla tych bardziej, jak i dla mniej doświadczonych terrarystów.

Jaszczurka ta dorasta do 70cm długości, więc jak na warana nie jest olbrzymem. Samce są zazwyczaj większe od drobniejszych i delikatniej zbudowanych samic. Jak sama nazwa wskazuje, waran ten posiada długi kolczasty ogon. Jego ciało pokryte jest cętkami w kolorach od żółci przez odcienie czerwieni aż po brąz.

W środowisku naturalnym waran kolczastoogonowy zamieszkuje Australię. Można go spotkać na terenach pustynnych i półpustynnych. Za schronienie służą mu plątaniny suchych gałęzi oraz kamienne rumowiska.

Główną pozycję w menu tego gada zajmują owady, ale nie pogardzi innym mięsnym pokarmem takim, jak np: mniejsze jaszczurki. W warunkach domowych można mu podawać mysie lub szczurze oseski.

W terrarium można z powodzeniem pielęgnować parę tych zwierząt, ponieważ nie są konfliktowe ani agresywne wobec siebie.

Terrarium dla warana kolczastoogonowego

Budując terrarium dla warana kolczastoogonowego musimy uwzględnić jego nieprzeciętną ruchliwość, a co za tym idzie udostępnić odpowiednią przestrzeń. Terrarium o długości 150 cm powinno zaspokoić potrzeby tego włóczęgi, choć spotkałem się również z opinią, że wymiar 120 cm jest w zupełności wystarczający. Pamiętajmy jednak o tym, że im więcej przestrzeni będzie miał nasz pupil, tym lepiej będzie się u nas czuł.

Gady te chętnie wspinają się na wszystko, na co mogą. Należy o tym pamiętać przy urządzaniu terrarium, umieszczając w nim konary drzew. Nie muszą być one duże i masywne, ponieważ warany kolczastoogonowe mają niewielką masę ciała. Ważne jest natomiast to, by były dobrze zamocowane, ze względu na ruchliwość mieszkańców terrarium. Źle osadzone konary (i inne elementy wystroju terrarium) zwierzęta mogą przewrócić.

Jak łatwo się domyśleć, terrarium powinno być utrzymane w klimacie pustynnym, z temperaturą w ciągu dnia średnio 30°C (na wyspie grzejnej może sięgać nawet 42°C) ze znacznym nocnym spadkiem do 20°C. Promieniowanie UVB na poziomie 10.0.

Podsumowując waran kolczastoogonowy to świetny kandydat na domowego pupila, dlatego zachęcam do zainteresowania się tym gatunkiem jaszczurki. Można go kupić w Sklepie Zoologicznym Kakadu w Parku Handlowym Targówek przy ulicy Malborskiej.

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Tekst: Adam Wygralak
Zdjęcie: Patrycja Bydlińska

 

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu