{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Opis rasy ragdoll

Koty rasy ragdoll to wyjątkowe zwierzaki, które szturmem podbiły serca kociarzy na całym świecie. Swą popularność zawdzięczają niezwykłej urodzie i przyjaznemu, ujmującemu usposobieniu. Skąd wzięły się ragdolle i co warto wiedzieć o kotach tej rasy?

Ragdoll – pochodzenie rasy

Ragdoll (ang. „szmaciana lalka”) to jedna z najpopularniejszych i najciekawszych ras kotów. Wokół jej powstania krążyło wiele legend i kontrowersji, które dziś przez większość miłośników rasy traktowane są wyłącznie jako element promocyjny. Skąd zatem wzięły się piękne ragdolle?

Pierwsze koty rasy ragdoll przyszły na świat w latach 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych, w domu niejakiej Ann Baker. Pewnego dnia kobieta miała znaleźć na ulicy ciężarną kotkę, potrąconą przez samochód. Zwierzak przypominał krzyżówkę rasy perskiej i birmańskiej, a miot, który przyszedł na świat, posiadał już pewną charakterystyczną cechę. Otóż maluchy wzięte na ręce wiotczały i stawawały się bezwładne niczym szmaciana lalka – stąd nazwa rasy. Nowa właścicielka kociąt rozpoczęła próby dalszego rozmnażania rasy, a o ich niezwykłej przypadłości mówiła, że jest wynikiem mutacji genetycznej lub następstwem urazów powstałych podczas wypadku matki.

Większość hodowców i miłośników razy wkłada tę opowieść między bajki. Rasa ragdoll powstała najpewniej w sposób celowy poprzez krzyżowanie kotów rasy angora, perskiej, birmańskiej i burmskiej. Faktem pozostaje jednak, że większość przedstawicieli rasy ragdoll rzeczywiście rozluźnia się i wiotczeje po podniesieniu.

Kot rasy ragdoll – wygląd i cechy ogólne

Ragdoll to kot dość duży i masywny, ale nie pozbawiony wdzięku. Ma gruby kościec i umięśnioną budowę ciała, a przy tym mnóstwo wdzięku i elegancji typowej dla każdego kota. Dorosły mruczek tej rasy może ważyć od 4,5 do nawet 10 kilogramów. Ragdolle mają długi tułów i szeroką klatkę piersiową. Tylne łapy są nieco dłuższe i masywniejsze niż przednie. Głowa ma kształt zaokrąglonego trójkąta, z uszami szeroko rozstawionymi i nachylonymi do przodu. Niezwykłe są jednak oczy ragdolla – duże, owalne i intensywnie niebieskie. Kolejną ozdobę stanowi jego ogon. Jest długi, puszysty i lekko zwężany na końcu.

↓ ZABAWKI DLA KOTÓW ↓

Sierść i umaszczenie kota ragdoll

Koty rasy ragdoll charakteryzuje typ umaszczenia colorpoint. To znaczy, że kolor podstawowy pojawia się jedynie na określonych punktach ciała, przeważnie na pysku, uszach, łapach oraz ogonie. Reszta pokryta jest jasnym, jednolice ubarwionym włosem. Sierść ragdolla jest długa, miękka i jedwabista. Wyróżnia się 3 podstawowe typy umaszczenia:

  • Klasyczny point – umaszczenie w typie kota syjamskiego, jasne futro na większości ciała kontrastuje z ciemniejszymi obszarami sierści na pyszczku, łapach, uszach i ogonie kota,
  • Ragdoll mitted – charakterystyczne dla kota o tym umaszczeniu są białe elementy, na przykład biały podbródek, skarpetki na łapach lub biała kreska na pyszczku,
  • Ragdoll bicolour – w tym umaszczeniu ciemniejsze plamy na pyszczku przecinają białe w kształcie odwróconej litery V, białe mogą być także łapy oraz brzuch.

Charakter kota rasy ragdoll

Ragdoll posiada pewne cechy, które zdaniem wielu czynią z niego kota wręcz doskonałego. Po pierwsze są to zwierzaki niezwykle spokojne, zrównoważone i delikatne z natury. Uwielbiają towarzystwo człowieka i szybko przywiązują się do swego opiekuna. Są oddane i kochające, a za swoim ulubionym człowiekiem potrafią podążać niemal krok w krok. Ragdolle kochają pieszczoty i zabawę, ale nie są przy tym natrętne.

Koty rasy ragdoll cechuje także ogromna inteligencja, ale jego temperament można określić jako trochę flegmatyczny. Ragdoll jest niezwykle spokojny i łagodny, a wszelkie zmiany przyjmuje z niemal stoickim spokojem. Świetnie dogaduje się nie tylko z ludźmi, ale i z innymi kotami, a nawet z psami. Ragdoll to także typowy domator, który najlepiej czuje się w domowych pieleszach.

Kolejną zaletą ragdolla jest to, że nie jest specjalnie skoczny. Większość przedstawicieli tej rasy woli spacerować po ziemi, by być bliżej opiekuna, niż wspinać się na wysokości i ukrywać na wysokich półkach.

Ragdoll – wymagania i pielęgnacja

Podobnie jak wszystkie koty o dłuższej sierści ragdolle wymagają regularnego szczotkowania. Aby utrzymać ich futro w dobrej kondycji, należy je systematycznie wyczesywać i szczotkować. Dzięki temu unikniemy kołtunienia i filcowania sierści.

Poza tym warto pamiętać, że ragdolle mogą mieć problem z nadmiarem włosów trafiających do ich układu trawiennego. Ten problem nasila się zwłaszcza w okresie linienia. Warto zapewnić pupilowi różne środki, ułatwiające proces wydalania sierści. Może to być trawa dla kota lub specjalna karma i przysmaki odkłaczające.

 

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu