Obroża przeciwpchelna dla kota

Obroża przeciwpchelna dla kota

papug200 1 - Obroża przeciwpchelna dla kota
Obrożę przeciwpchelną dla kota kup w e-sklepie Kakadu »

Pchły mogą stać się prawdziwym utrapieniem dla kota. Aby do tego nie dopuścić, każdy właściciel powinien zapewnić swojemu pupilowi odpowiednią ochronę przed tymi krwiopijnymi insektami. Wśród produktów użytecznych w profilaktyce i zwalczeniu pasożytów na uwagę z pewnością zasługują obroże przeciwpchelne. Jakie jest ich działanie i jak wybrać odpowiednią dla naszego mruczka?

Po czym poznać, że kot ma pchły?

Pchły stają się problemem zazwyczaj wiosną i latem. Dzieje się tak, dlatego że do rozwoju i przeobrażenia potrzebują odpowiedniej temperatury i wilgotności powyżej 50%. Inwazja owadów jest zazwyczaj wyraźnie zauważalna dla opiekuna futrzaka. Jeśli nasz kot nieustannie się drapie, częściej niż zwykle wygryza lub wylizuje sierść, a także jest widocznie niespokojny – możemy podejrzewać, że dręczą go pasożyty skóry. Często wyczesując naszego milusińskiego, zaobserwujemy też insekty lub ich odchody gołym okiem. Oczywiście, oprócz pcheł, intensywny świąd czasami wywołuje także świerzbowiec i inne roztocza, dlatego warto upewnić się, z jakim pasożytem mamy do czynienia.[1]

Jak walczyć z pchłami u kota?

Jeżeli chcemy zwalczyć insekty u naszego mruczka, musimy działać kompleksowo. Pasożyty bowiem nie tylko żerują na skórze kota, ale również składają jaja w jego futerku.  Nic więc dziwnego, że tak szybko rozprzestrzeniają się w całym otoczeniu zwierzaka. Z tego względu powinniśmy koniecznie wyeliminować insekty także z legowisk, a nie tylko sierści naszego podopiecznego. Posłanie mruczka trzeba oczywiście dokładnie wyprać, ale przede wszystkim należy spryskać je specjalnym płynem przeznaczonym do eliminowania pasożytów.  Pamiętajmy też, że pchła kocia (Ctenocephalides felis) jest groźna również dla innych zwierząt domowych i ludzi. Aby nasze czworonogi nie zarażały się od siebie, musimy odpchlić je wszystkie, stosując środki specjalnie dobrane dla różnych gatunków.

Jak działają obroże przeciwpchelne dla kotów?

Obroże przeciwpchelne zawierają substancje czynne, które skutecznie zabijają pasożyty, a także przerywają ich cykl rozwojowy, nie pozwalając na rozwój z jaj nowych osobników.  Składniki rozpuszczają się warstwie tłuszczowej, która znajduje się na skórze zwierzaka, dlatego z łatwością mogą rozprzestrzeniać się na całym ciele pupila. Do zwalczania owadów u kotów stosowany jest m.in. fipronil, imidaklopryd, flumetryna. U mruczków nie stosuje się permetryny, dlatego akcesoria biobójcze przeznaczone dla psów są niewłaściwe dla kotów. Składniki insektobójcze są stale uwalniane podczas noszenia obroży, co zapewnia naszemu kotu skuteczną ochronę.  Co istotne dla opiekunów, obroże przeciwpchelne mogą działać nawet do 6- 8 miesięcy, co jest niewątpliwą zaletą w stosunku do innych środków, które trzeba aplikować futrzakowi nawet raz w miesiącu. Dodatkowo najczęściej wpływają także na kleszcze i roztocza, dlatego nie musimy stosować u naszego podopiecznego innej ochrony przeciw tym pasożytom.

Na rynku dostępne są również obroże, które nie zwalczają bezpośrednio pcheł, lecz działają odstraszająco. Tego typu akcesoria zawierają najczęściej naturalne olejki eteryczne, z tego powodu intensywnie pachną. O ile nie sprawdzą się w przypadku, gdy nasz milusiński walczy już z inwazją owadów, z pewnością mogą być przydatne w profilaktyce antypasożytniczej.

Na co zwrócić uwagę kupując obrożę przeciwpchelną dla kota?

Wybierając obrożę, przede wszystkim przyjrzyjmy się substancji czynnej, którą zawiera. U niektórych mruczków zdarzyć się może uczulenie na składniki zawarte w produkcie, dlatego czasami konieczna może być wymiana akcesorium na inne.  Aby zakupiona obroża była naprawdę skuteczna, powinna być też wodoodporna. Co równie istotne, warto decydować się na akcesoria elastyczne, które nasz pupil będzie mógł zerwać lub zdjąć, kiedy np. zaczepi się o gałązkę.

Źródła:
1.  Meadows G., Flint E, 2005, Poradnik opiekuna. Kot., Wydawnictwo RM.
Zdjęcie: Fotolia.com

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Trackbacks/Pingbacks

  1. Jakie obroże dla kota są najlepsze? | Sieć sklepów zoologicznych Kakadu

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu