objawy boreliozy u psa

Objawy boreliozy u psa

Borelioza to choroba, która może dotknąć zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Psiaki również są nią zagrożone. Borelioza ma to do siebie, że potrafi rozwijać się długo i podstępnie, początkowo niemal bezobjawowo. Jeżeli natomiast pojawiają się już jakieś objawy, często są tak niekonkretne i typowe dla wielu innych chorób, że rozpoznanie na ich podstawie boreliozy jest bardzo trudne. Dlatego tak ważna jest obserwacja psiaka, zwłaszcza jeśli wiemy, że został ugryziony przez kleszcza. W razie jakichkolwiek wątpliwości, należy koniecznie skontaktować się z weterynarzem. Boreliozę się leczy, ale im później zostanie wykryta, tym większe spustoszenie w organizmie pupila może uczynić.

Środki przeciw pchłom i kleszczom dla psa

 

Jak pies zaraża się boreliozą?

Borelioza dotyka psiaków o wiele rzadziej niż ludzi, ale niestety kudłaczom także może się ona przytrafić (często jest na początku mylona z o wiele bardziej popularną babeszjozą). Borelioza to choroba bakteryjna, przenoszona przez kleszcze. Jak psiak się zaraża? Wystarczy ugryzienie zakażonego krętkami boreliozy pasożyta. Kleszcze występują masowo na obszarze całej Polski. Spotkamy je w lasach, na łąkach, ale także w parku albo na trawniku przed domem. Aktywne przede wszystkim wiosną i latem, mogą zaatakować naszego zwierzaka właściwie wszędzie, gdzie znajduje się choć fragment terenów zielonych. Siedzą na drzewach, w mchu, w trawach, potrafią czasem skakać z gałęzi albo wspinać się leniwie po nodze. Kleszcze wkręcają się w skórę zwierzaka i piją jego krew. Co ważne, do zarażenia boreliozą dochodzi wtedy, gdy taki kleszcze przebywa na zwierzaku (i pożywia się nim) dłużej niż 48 godzin. Dlatego tak ważne jest, aby po każdym spacerze dokładnie sprawdzić skórę pupila, rozgarniając ją i oglądając dokładnie. Kleszcze lubią miejsca ciepłe i ustronne, więc chętnie przyczepiają się w zgięciach kończyn lub za uszami (dowiedz się, jak prawidłowo usunąć kleszcza KLIK). Tam także skóra psiaka jest najcieńsza, więc szczęki pasożytów bez problemu wgryzają się w nią. Futro w żaden sposób nie chroni przed atakami kleszczy. Uniemożliwia natomiast zaobserwowanie rumienia, który może się pojawić po wykręceniu lub samoistnym odpadnięciu pasożyta od skóry. U zwierzaków taki rumień występuje zresztą dosyć rzadko.

Jeśli tylko po powrocie ze spaceru zaobserwujemy, że kudłacz ma jakieś kleszcze, należy delikatnie je usunąć. Możemy poprosić o to weterynarza. Jeżeli potrafimy poradzić sobie z tym samodzielnie, warto i tak zachować kleszcza (na przykład zamknąć go w szczelnej fiolce), żeby pokazać go lekarzowi. Kleszcza można zbadać i w ten sposób dowiedzieć się, czy był zarażony i czy naszemu pupilowi coś grozi.

↓ PRZECIWKLESZCZOWE KROPLE SPOT ON DLA PSA ↓

Objawy boreliozy u psa

Niestety, borelioza u psa to podstępna choroba i przez długi czas potrafi nie dawać żadnych objawów. Te, które się pojawią, występują zazwyczaj już po jakimś czasie od zarażenia (po kilku tygodniach albo nawet miesiącach) i są bardzo niekonkretne. Psiak może zrobić się apatyczny, smutny, nie mieć na nic siły ani ochoty. To niestety objawy, które występują przy wielu schorzeniach, więc mało kto kojarzy je początkowo z boreliozą. Potrafi pojawić się też gorączka oraz spadek apetytu. To też objawy bardzo ogólne i zapewne właściciel szybciej uzna, że psiak jest zaziębiony albo ma robaki. Alarmującym sygnałem, że to może być borelioza (tylko że dosyć późno występującym) są kłopoty ze stawami, prowadzące do poważnego zapalenia stawów. Robią się one napuchnięte, sztywne, kudłacz nie jest przez to w stanie normalnie się poruszać, zwłaszcza po długim leżeniu. Takie stawy mocno bolą i znacząco utrudniają wszystkie ruchy. W fazie przewlekłej zapalenie przechodzi w zwyrodnienie stawów. Oprócz tego boreliozie mogą towarzyszyć kłopoty z nerkami, sercem, wątrobą. Czasem pojawia się również bardzo groźne zapalenie opon mózgowych. Borelioza potrafi też wywoływać kłopoty z równowagą i pamięcią. Jej wczesne wykrycie jest trudne, ale nie jest niemożliwe. Pamiętajmy, aby nie czekać na tak zaawansowane objawy. Jeżeli zauważyliśmy na kudłaczu kleszcza i mogło minąć sporo czasu od ukąszenia, wizyta u weterynarza jest obowiązkowa. Istnieją testy, które wykryją boreliozę (można ją zidentyfikować także na podstawie badań krwi). Wczesne leczenie daje natomiast doskonałe rezultaty. Psiak dostanie antybiotyk, który będzie musiał przyjmować przez mniej więcej cztery tygodnie.

Jak uchronić psa przed boreliozą?

Aby uchronić psiaka przed boreliozą, trzeba uchronić go przed ukąszeniami kleszczy. Prewencja zawsze jest lepsza niż leczenie. W sklepach zoologicznych Kakadu dostaniemy specjalne obroże antykleszczowe » oraz krople typu spot-on, które aplikuje się na kark zwierzaka, a stamtąd są poprzez warstwę tłuszczową roznoszone po całym organizmie. Można również zaszczepić pupila przeciwko boreliozie. Dawkę podaje się kilkukrotnie, aby przyniosła jak najlepsze rezultaty. Bardzo ważne jest także sprawdzanie skóry zwierzaka po każdym spacerze i regularne szczotkowanie sierści.

↓ OBROŻE PRZECIWKLESZCZOWE DLA PSA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

3 komentarze

Dodaj komentarz
 1. Mieszko
  lut 22, 2018 - 07:59 PM

  jestem przerażona ilością kleszczy w pobliskim lasku, chpdzimy tam codziennie na spacer i nie nadążam nad wyciąganiem ich z sierści, czasem nawet jeszcze nie zdążą się porządnie wczepić i wtedy jest szansa łatwo się ich pozbyć, ale najczęściej jest to bardziej uciążliwe. co polecacie ze środków? żeby jakoś zapobiec tym małym potworom.

  Reply
 2. ags
  lut 27, 2018 - 10:37 AM

  Ja poszłam w fiprex. nie łapie pies od tamtej pory żadnych kleszczy, Niestety, po odejściu naszego poprzedniego pieska byliśmy na to bardzo wyczuleni i szukaliśmy takiego rozwiązania, które całkiem go zabezpieczy no i jest ok. Ale rozumiem jak się martwisz, z resztą to był zawsze problem gdy chodziliśmy na łąki. Spróbuj swojego psiknąć 😀 powodzenia!

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu