O karmieniu kota mlekiem

O karmieniu kota mlekiem

Koty lubią pić mleko, to prawda oczywista i stara jak świat. Wątpliwość budzi jednak sens podawania im mleka. Czy naprawdę jest im ono potrzebne? A może im szkodzi?

Mleko dla kota – pierwszy pokarm w kocim życiu

Przez pierwsze tygodnie życia mleko jest jedynym pożywieniem każdego kota. Bez niego nie byłby wstanie przeżyć, ponieważ układ pokarmowy kociego noworodka nie potrafi trawić i przyswajać innego pokarmu.

Miedzy trzecim a czwartym tygodniem życia kociakowi zaczynają wyżynać się zęby. To znak, że wkrótce zmieni się jego dieta. Maluch zacznie przyjmować stałe pokarmy.

Kiedy kociak zaczyna przyjmować inne pożywienie niż mleko? Różnie to bywa. Zdarza się, że już trzymiesięczne kocie rzuca się łapczywie na mięso, a czasem nawet pięciotygodniowy kręci nosem nawet na najsmaczniejsze kąski.

Czy dorosły kot potrzebuje mleka?

Mleko jest niezwykle pożywnym pokarmem. Zawiera duże ilości białka, wapnia, fosforu, witaminy A, witaminy D i wielu innych niezbędnych składników odżywczych. Wydaje się więc być doskonałym pożywieniem dla kota. Ale tylko teoretycznie, niestety.

Gdy kot dorasta i przechodzi na stały pokarm, jego organizm przestaje wytwarzać enzymy rozkładające mleko. Nie jest mu to potrzebne, ponieważ w naturze jako dorosłe zwierzę nigdy by już nie miał okazji go pić. Zatem nawet pijąc mleko, nie korzysta już w pełni z jego wartości odżywczych.

Naszym futrzakom podajemy przede wszystkim krowie mleko, które sami najczęściej pijemy. Krowa to nie kot, jej mleko znacznie różni się składem od mleka kociego. Najbardziej istotna różnica dotyczy zawartości cukru, zwanego laktozą. Mleko krów zawiera go bardzo dużo, czego nie można powiedzieć o kocim.

Ewolucja nie przystosowała układu pokarmowego kota do trawienia laktozy. Gorzej, reakcja kociego organizmu na ten cukier bywa drastyczna. Po wypiciu mleka, zwierzak dostaje biegunki lub wymiotów. Oczywiście nie każdy kot tak ma.

Reasumując, koty mleka nie muszą pić, a mleka krowiego nawet pić nie powinny. Jeśli koniecznie chcemy dawać naszemu pupilowi ten smakołyk, kupujmy mu specjalne mleko dla kotów. Pamiętajmy jednak, że mleko jest jedynie przysmakiem!

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu