niedobor wapnia u psa

Niedobór wapnia u psa

Minerały odgrywają bardzo ważną rolę w jadłospisie każdego czworonoga. Wraz z witaminami pomagają regulować pracę całego organizmu. Jednym z najważniejszych dla psów pierwiastków jest wapń. Jego niedobór stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia zwierzaków. Po czym poznać, że w diecie pupila brakuje wapnia? Jak zapobiegać hipokalcemii u psa?

Rola wapnia w organizmie psa

Wapń to minerał o licznych właściwościach, niezbędny do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Pierwiastek ten jest składnikiem kości, dlatego w dużej mierze to właśnie on wpływa na kształtowanie się układu szkieletowego u młodych czworonogów. Wapń buduje także zęby i odpowiada za ich właściwą strukturę. Do innych istotnych funkcji tego pierwiastka należy udział w procesach enzymatycznych, wydzielaniu hormonów i krzepnięciu krwi. Wapń, jako jeden z elektrolitów, reguluje również przepływ impulsów nerwowych i skurcze mięśni. Od jego prawidłowego poziomu częściowo uzależniona jest też praca serca.

Warto wiedzieć, że wapń jest składnikiem występującym w organizmie zwierzaków w znacznych ilościach. Stanowi więcej niż 0,01% masy ciała, co pozwala zaliczyć go do makroelementów. Dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek u dorosłych psiaków wynosi około 100 mg/kg m.c. Większych ilości wapnia zazwyczaj potrzebują zwierzaki w fazie wzrostu oraz suki w okresie ciąży i laktacji.

Źródła wapnia dla psa

Aby w psiej diecie nigdy nie zabrakło wapnia, warto zatroszczyć się o podawanie pupilowi składników, które są szczególnie zasobne w ten pierwiastek. Należy przy tym zwrócić uwagę nie tylko na zawartość minerału w wybranych produktach żywnościowych, ale również na jego przyswajalność. Pamiętajmy, że tylko około 30% wapnia z pokarmu ulega wchłanianiu. Doskonałym źródłem wapnia dla psa mogą być kości oraz produkty mleczne poddane procesowi fermentacji (np. jogurt, twaróg). Minerał ten w sporych ilościach znajdziemy ponadto w niektórych rybach (np. sardynkach) oraz jajach (zwłaszcza w ich skorupkach).

↓ WITAMINY I SUPLEMENTY DLA PSA Z WAPNIEM ↓

Przyczyny niedoboru wapnia u psa

Niskie stężenie wapnia we krwi u psów, wbrew pozorom, rzadko ma związek jedynie z niewłaściwą podażą tego pierwiastka. Gdy ilość składnika w diecie jest niedostateczna, organizm zwierzaków może czerpać go z własnych rezerw, np. zgromadzonych w układzie szkieletowym. Niedobór wapnia dość często jest spowodowany zaburzeniami jego przyswajania lub metabolizmu. Wchłanianie pierwiastka ulega zakłóceniu na skutek niewłaściwych proporcji wapnia i fosforu w diecie, nadmiaru włókna w pożywieniu czy alkalozy. Niedobór wapnia u psa może towarzyszyć też niedoborowi witaminy D lub magnezu. Niestety, nierzadko zdarza się, że niedobór wapnia występuje wtórnie do poważnych schorzeń. Konieczne bywa więc wykluczenie u czworonoga zapalenia trzustki, niewydolności nerek oraz problemów hormonalnych. Nie można zapominać, że szczególnie narażone na hipokalcemię są suki w okresie poporodowym. Utrata wapnia wraz z mlekiem w połączeniu z dietą ubogą w ten pierwiastek może doprowadzić u czworonożnych matek do tężyczki, która stanowi zagrożenie dla życia. Hipokalcemia poporodowa zawsze jest wskazaniem do pilnej konsultacji lekarskiej.

Objawy niedoboru wapnia u psa

O niedoborze wapnia u psa zwykle świadczą problemy z uzębieniem i układem szkieletowym. W wyniku demineralizacji u zwierzaka może dochodzić do wypadania zębów, złamań kości, urazów stawów oraz ścięgien. Czworonóg może stać się też niechętny do wszelkiej aktywności. Niekiedy dodatkowo widoczne bywają zmiany w sposobie poruszania się, sztywny chód i kulawizny. Hipokalcemia u psa może objawiać się również skurczami mięśni, drżeniem, dyszeniem, silnym niepokojem, gorączką, problemami ze skórą i sierścią. Czasami pojawiają się także zmiany w zachowaniu, np. nadwrażliwość na bodźce i agresja.

Profilaktyka i leczenie hipokalcemii u psa

Leczenie niedoboru wapnia u psa zawsze musi odbywać pod ścisłą kontrolą weterynarza. Lekarz musi zdecydować o dawkach preparatów z wapniem dla czworonoga i sposobie ich podawania. W przypadku znacznych niedoborów pierwiastka zwykle początkowo podaje się go drogą dożylną. Dopiero po pewnym czasie, gdy ustąpią niebezpieczne dolegliwości, można zastosować suplementy doustne.

MOKRA KARMA DLA PSA ↓

Zapobieganie niedoborom wapnia opiera się przede wszystkim na zapewnieniu zwierzakom odpowiednio zbilansowanej diety. Wysokiej jakości gotowe karmy zawierają wszystkie minerały we właściwych proporcjach, dlatego zwykle całkowicie pokrywają zapotrzebowanie psów na te składniki. Sprawa nieco się komplikuje, jeśli sami komponujemy menu dla pupila. W takiej sytuacji często trzeba sięgnąć po suplementy z wapniem. Preparaty tego typu są niejednokrotnie wskazane również dla suk w okresie laktacji oraz rosnących czworonogów. Z dużą ostrożnością należy jednak podawać takie specyfiki szczeniętom ras dużych i olbrzymich, dla których nadmiar wapnia może być szkodliwy. Najlepiej wybrać preparat, który oprócz wapnia zawiera także witaminę D i magnez. Bardzo dobrą przyswajalnością odznacza się naturalny wapń zawarty w algach, dlatego warto poszukać specyfików na ich bazie. Aby poprawić wchłanianie wapnia, można też ograniczyć zawartość błonnika, tłuszczów nasyconych, szczawianów i fitynianów w diecie pupila.

↓ SUCHA KARMA DLA PSA ↓ 

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie:

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu