najlepsza karma dla szynszyli

Najlepsza karma dla szynszyli

Podstawą naturalnej diety szynszyli są przede wszystkim trawy oraz zioła. Niestety zapewnienie pupilowi podobnego i równie urozmaiconego jadłospisu w warunkach domowych jest praktycznie niemożliwe. W sklepach zoologicznych Kakadu znajdziemy jednak wiele gotowych karm dla szynszyli, w postaci mieszanek, granulatów lub pelletów. Jak wybrać tę najlepszą? Czym kierować się kupując karmę dla szynszyli?

Przysmaki dla szynszyli

Karma dla szynszyli – co trzeba wiedzieć?

Wybór odpowiedniego pokarmu dla szynszyli bywa nie lada wyzwaniem, zwłaszcza dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tymi uroczymi gryzoniami. Oferta sklepów zoologicznych jest pod tym względem niezwykle bogata i bardzo łatwo pogubić się w gąszczu kolorowych opakowań z wizerunkami zadowolonych, dobrze odżywionych zwierzaków. Po czym poznać, że akurat ta, a nie inna karma będzie najlepsza dla naszego pupila?

Na początek warto wiedzieć, że niestety nie każda karma, z widniejącym na opakowaniu zdjęciem szynszyli rzeczywiście nadaje się dla tego zwierzaka. Szynszyla jest gryzoniem, to prawda, ale jej naturalna dieta zdecydowanie różni się od jadłospisu chomika, świnki morskiej czy szczura. Na wolności szynszyle żywią się głównie zielonymi częściami roślin, czyli rozmaitymi trawami, ziołami oraz sianem. Ziarna natomiast, tak ważne w diecie innych gryzoni, dla szynszyli są jedynie niewielkim i mało istotnym dodatkiem, co znaczy, że i w gotowych karmach powinno być ich jak najmniej.

Jak wybrać dobrą karmę dla szynszyli?

Kupując karmę dla szynszyli powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej skład. Dobrej jakości pokarm to taki, który zawiera wszelkie niezbędne składniki odżywcze, we właściwych proporcjach zgodnych z rzeczywistymi potrzebami zwierzęcia. Przyjmuje się, że karma dla szynszyli zawierać powinna od 16 do 20% białka, maksymalnie 5% tłuszczy i około 35% surowego włókna roślinnego. Trzeba pamiętać, że niedobór każdego składnika jest tak samo szkodliwy, jak jego nadmiar. Zbyt duża zawartość tłuszczów oraz węglowodanów w karmie grozi otłuszczeniem orgiazmu, nadwagą, a także dolegliwościami ze strony wątroby i woreczka żółciowego.

Analizując skład karmy warto zwrócić uwagę na informacje o zawartości zbóż. Pamiętajmy, że nie są one wskazanym pokarmem dla szynszyli, zatem im mniej jest ich w składzie, tym lepiej. Najlepsze dla szynszyli są wyłącznie karmy z jak największą ilością ziół. Nigdy nie wybierajmy pokarmów, których producenci w dosyć lakoniczny sposób informują nas o składzie. Enigmatyczne hasła, takie jak „produkty zbożowe” czy „zioła” bez podania konkretnych nazw to znak, że producent najprawdopodobniej ma coś do ukrycia. Zawsze sięgajmy po karmy o przejrzystej analizie składu, które jasno informują nas o tym, co właściwie kupujemy.

↓ SUSZONE ZIOŁA DLA SZYNSZYLI ↓

Jakiej karmy należy unikać?

O ile to możliwe, warto ocenić także wygląd karmy. Wiemy już, że szynszyle to zwierzęta roślinożerne, których podstawą diety są przede wszystkim siano oraz zioła. Karma dla nich nie powinna być więc kolorowa. Jeśli zauważymy czerwone lub zielone granulki, to znak, że pokarm zawiera wyroby piekarnicze, kukurydzę, pestki dyni lub suszone owoce. Taka karma z pewnością nie posłuży naszej szynszyli. Nie należy kupować także pokarmów o składzie, w którym przeważają zboża i ich pochodne. Unikajmy również produktów ze sztucznymi barwnikami, aromatami czy konserwantami.

↓ SIANO DLA SZYNSZYLI ↓

Pamiętajmy też, by nigdy nie podawać szynszyli nieświeżego pokarmu. Jeśli po otwarciu paczki zamiast aromatu traw i suszonych ziół wyczuwamy zapach ziemi, to znak, że karma jest zapleśniała. Prawdopodobnie była źle przechowywania i dostała się do niej wilgoć. Tak czy inaczej, nie możemy podać jej pupilowi. Nieświeże jedzenie mogłoby bardzo zaszkodzić szynszyli.

Pokarm uzupełniający dla szynszyli

Oprócz gotowej karmy w diecie szynszyli nie może zabraknąć także świeżego, chrupiącego siana. Jest ono doskonałym źródłem błonnika, a przy tym wspomaga ścieranie zębów gryzonia. Podobnie działają także kora i gałązki drzew liściastych. Te również podaje się szynszylom ze względu na ich stale rosnące zęby, ale niektóre gatunki drzew są dodatkowo źródłem niezbędnych soli mineralnych.

↓ KARMY DLA SZYNSZYLI ↓

Niezwykle ważnym elementem diety szynszyli są świeże zioła, które latem możemy zbierać samodzielnie. Warto szukać przede wszystkim mniszka lekarskiego, babki, pokrzyw i stokrotek. Nasi podopieczni je uwielbiają. Zimą do dyspozycji mamy gotowe mieszanki ziół, dostępne w sklepach zoologicznych Kakadu.

POKARMY DLA SZYNSZYLI ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu