najlepsza karma dla koszatniczki

Najlepsza karma dla koszatniczki

Komponując jadłospis dla koszatniczek, nie można zapomnieć o szczególnych wymaganiach pokarmowych tych zwierzaków. Błędy dietetyczne nierzadko powodują bowiem u gryzoni poważne problemy zdrowotne. Aby ich uniknąć, warto żywić koszatniczkę wysokiej jakości karmą. Jakie pożywienie będzie najlepsze dla małego gryzonia?

Przysmaki dla koszatniczki

 

Podstawowe zasady żywienia koszatniczek

Koszatniczki » to roślinożerne gryzonie wywodzące się z Ameryki Południowej. Na wolności zwierzaki żyją w Chile, gdzie zamieszkują głównie zachodnie zbocza Andów. Naturalnym środowiskiem gryzoni są tereny skaliste i trawiaste. Koszatniczki przystosowane są zatem do spożywania pokarmu o niskiej wartości odżywczej. W ich menu znajdują się przede wszystkim trawy, zioła liście, nasiona, kora i warzywa. Charakterystyczną cechą tego typu pożywienia jest wysoka zawartość włókna i niska kaloryczność. Włókniste, twarde przekąski skłaniają zwierzaki do wzmożonego gryzienia, przez co ułatwiają ścieranie stale rosnących zębów. Warto wiedzieć, że u koszatniczek występuje także zjawisko koprofagii – gryzonie pozyskują więc dodatkowe składniki odżywcze ze swoich odchodów. Specyficznym problemem koszatniczek jest dużą podatność na cukrzycę. Niska aktywność insuliny u tych gryzoni sprawia, że nie są one w stanie efektywnie metabolizować cukrów.

W warunkach domowych podstawowym elementem jadłospisu gryzoni powinno być sianko. Zwierzaki muszą mieć do niego nieograniczony dostęp. Drugim istotnym komponentem diety jest dobrej jakości gotowa karma dla koszatniczek. Menu małych podopiecznych można ponadto uzupełniać mieszankami ziół (np. z mniszkiem lekarskim, pokrzywą, babką lancetowatą, nagietkiem, krwawnikiem, rumiankiem), gałązkami lub korą drzew (np. wierzby, lipy, brzozy) i warzywami (np. selerem, burakiem, pomidorem).

↓ SIANO DLA KOSZATNICZKI ↓

Jaką karmę wybrać dla koszatniczki?

Skład dobrej karmy dla koszatniczki musi być ściśle dopasowana do jej żywieniowych potrzeb. Należy zatem szukać pokarmów o wysokiej zawartości włókna, niskiej zawartości tłuszczu i cukru. Idealne pożywienie dla koszatniczki powinno zawierać około 15-20% włókna, 15% białka i 3-4% tłuszczu. Duże znaczenie ma również odpowiedni stosunek wapnia do fosforu, który musi wynosić 2:1. Zaburzenie tej proporcji podwyższa bowiem ryzyko problemów dentystycznych u zwierzaków. Dla gryzoni godne polecenia są pokarmy w formie granulatu, które zapobiegają selektywnemu wyjadaniu tylko ulubionych kąsków. Zwykle najwyższą wartością odżywczą i przyswajalnością odznaczają się karmy wytworzone na drodze ekstruzji. Pożywienie dla gryzonia powinno mieć także odpowiednią twardość i teksturę, skłaniające do intensywnego żucia i wspierające ścieranie zębów. Koszatniczkom warto zaoferować pokarmy z formułą bezcukrową, bezzbożową lub dentystyczną.

↓ ZIOŁA DLA KOSZATNICZKI ↓

Jakie składniki powinna zawierać karma dla koszatniczki?

Receptura pokarmu dla koszatniczki powinna bazować na składnikach, które znajdują się w naturalnym menu zwierzaka. Wskazane jest więc, by głównym komponentem karmy były różnorodne trawy i zioła. Pożywienie dla gryzonia musi być ponadto wzbogacone o niezmielone elementy włókniste, o wysokiej zawartości krzemianów. Doskonale wspomagają one pracę przewodu pokarmowego i higienę zębów. Do pożądanych składników karmy należy także topinambur (normalizujący poziom cukru we krwi) i siemię lniane (korzystnie oddziałujące na wygląd sierści). Na kondycję koszatniczek pozytywny wpływ mogą mieć produkty z wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi, mannooligosacharydami, fruktooligosacharydami i ekstraktem z juki. Warto zwrócić uwagę na zawartość witamin i przeciwutleniaczy w karmie. Pożywienie z owocami dzikiej róży, bogatymi w witaminę C, może być pomocne w profilaktyce zdrowotnej u koszatniczek. Niebagatelną rolę odgrywają też walory smakowe karmy. W żywieniu koszatniczek dobrze sprawdzą się np. produkty z tymotką łąkową, która podnosi smakowitość pokarmu. Zachęcić koszatniczki do jedzenia może także intensywny, naturalny aromat. Z tego względu wybrednym zwierzakom warto zaserwować karmę z porem lub tymiankiem (poczytaj więcej o tym, co lubią jeść koszatniczki KLIK).

↓ POKARMY DLA KOSZATNICZKI ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu