{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Myszoskoczki – plusy i minusy ich posiadania

Myszoskoczki to wyjątkowo urocze i przyjazne zwierzaki, które mocno przywiązują się do swych opiekunów. Nie są drogie w utrzymaniu, a ich pielęgnacja też nie sprawia większych trudności. A jednak nawet one mają pewne wymagania i nawyki, które mogą sprawić problem. Jakie są plusy i minusy posiadania myszoskoczka?

Myszoskoczki: podstawowe wiadomości

Myszoskoczki, zwane niegdyś szczurami pustynnymi, to niewielkie ssaki z rzędu gryzoni. Obecnie najpopularniejsze w hodowli są myszoskoczki mongolskie, które przywędrowały do nas aż z dalekich stepów Mongolii i północnych Chin. Zwierzaki te zamieszkują środowisko jałowe i pustynne, więc są przystosowane do życia w bardzo surowych warunkach. Są to zwierzęta stadne, które najlepiej czują się w większych grupach, również w warunkach hodowlanych.

W środowisku naturalnym myszoskoczki kopią głębokie, rozległe nory, ale w przeciwieństwie do innych zwierząt pustynnych nie prowadzą typowo nocnego trybu życia. Są aktywne zarówno w dzień, jak i w nocy, a siły regenerują podczas krótkich drzemek. Wodę magazynują w warstwie tłuszczu, więc zdolne są do przetrwania nawet najcięższych okresów suszy. Myszoskoczki mogą też pochwalić się doskonałym słuchem, który umożliwia im wychwytywanie nawet najcichszych dźwięków, takich jak trzepot skrzydeł owadów.

Plusy, czyli dlaczego warto hodować myszoskoczki

Największą zaletą myszoskoczków jest łatwość, z jaką można je hodować. Gryzonie te nie mają szczególnych wymagań żywieniowych, bo natura przystosowała je do życia w naprawdę ciężkich warunkach. W zupełności wystarczy im gotowa karma dla myszoskoczków, do tego siano, trawa oraz nasiona. Gryzonie te piją niewiele wody i oddają bardzo mało moczu. Dzięki temu ich klatka nie wymaga tak częstego czyszczenia, jak w przypadku innych zwierzaków.

Myszoskoczki są też zwierzakami wyjątkowo towarzyskimi i energicznymi. Idealnie nadają się w roli przyjaciela i towarzysza dla całej rodziny. Prawidłowo oswojone myszoskoczki same szukają kontaktu z opiekunem, chętnie się bawią i spędzają czas w jego towarzystwie. Zwierzaki te są też niezwykle ciekawskie i odważne. W środowisku naturalnym mają niewielu wrogów, więc szybko przełamują strach i niepokój.

 ↓ POKARM DLA MYSZOSKOCZKÓW ↓

Minusy, czyli co trzeba wiedzieć o myszoskoczkach

Myszoskoczki, podobnie jak wszystkie inne zwierzaki, mają pewne naturalne przyzwyczajenia i potrzeby, które mogą stanowić problem dla potencjalnego opiekuna. Zanim więc zdecydujemy się na hodowlę tego uroczego gryzonia, warto dowiedzieć się jak najwięcej o jego charakterze czy trybie życia. Jakie mogą być minusy posiadania myszoskoczka?

  1. Pewien problem może stanowić klatka myszoskoczka oraz organizacja jego przestrzeni życiowej. Trzeba pamiętać, że gryzonie te najlepiej trzymać nie w klatce, a w terrarium. Dlaczego? Otóż w terrarium łatwiej jest zapewnić gryzoniowi skuteczną ochronę przed przeciągami oraz wypełnić je odpowiednio grubą warstwą ściółki. Zwierzaki te kopią głębokie nory, więc minimalna grubość ściółki dla myszoskoczka to około 15-20cm. Dzięki temu gryzoń będzie mógł realizować swoje naturalne, instynktowne potrzeby.
  2. Organizując lokum dla myszoskoczka, trzeba pamiętać też o tym, że zwierzaki te potrafią przegryźć dosłownie wszystko. Ich zęby świetnie radzą sobie nawet z plastikiem, więc klatka nie może mieć plastikowego dna ani żadnych innych elementów wyposażenia. Najlepiej sprawdzi się szklane terrarium, bo metalowe pręty też będą obgryzane. W klatce powinno znaleźć się jak najwięcej gałęzi i drewnianych gryzaków, które zapewnią gryzoniom odpowiednią rozrywkę i zajęcie.
  3. Myszoskoczki są dość głośne. Wydaję wiele dźwięków, między innymi popiskują, szurają podczas kopania w ściółce i obgryzają wszystko, co nawinie się pod pyszczek. A warto dodać, że potrafią robić to o każdej porze dnia i nocy, więc każdy, kto poważnie myśli o myszoskoczku, powinien mieć to na uwadze.
  4. Myszoskoczki nie należą też do typowych pieszczochów. Gryzonie te są towarzyskie, lubią kontakt z opiekunem i chętnie nawiązują z nim więź, ale trudno oczekiwać od nich grzecznego siedzenia na kolanach. Są na to zbyt ciekawskie i energiczne. Wypuszczone z klatki natychmiast zechcą wyruszyć na przygodę, zwiedzanie każdego kąta w pokoju i badanie wszystkich sprzętów po drodze. Dlatego też wypuszczone na domowy wybieg powinny być stale obserwowane. Ich ciekawość może skończyć się przegryzieniem kabla albo zjedzeniem czegoś trującego.
Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu