{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Monobiałkowe karmy dla psa

Czasem mniej znaczy więcej – zasada ta doskonale sprawdza się w przypadku psów cierpiących na alergię pokarmową. Pokarmy o bogatym składzie, skomponowane z różnorodnych mięs, mogą łatwo wywołać u czworonogów przykre objawy nadwrażliwości. Nie znaczy to jednak wcale, że czworonożni alergicy nie mogą cieszyć się ze smacznych i zdrowych posiłków. Odpowiedzią na ich specyficzne potrzeby są jednobiałkowe karmy. Czym wyróżniają się monobiałkowe karmy dla psa i kiedy warto po nie sięgnąć?

Dieta monobiałkowa dla psa – wskazania i zasady

Monobiałkowa dieta dla psa to specyficzny sposób żywienia polegający na wykorzystaniu w menu zwierzaka tylko jednego źródła białka. Z jadłospisu czworonoga całkowicie wyklucza się inne proteiny. Dotyczy to zarówno pokarmu podstawowego, jak i wszelkich przekąsek oraz dodatków żywieniowych. Ograniczenie liczby składników nie może jednak wpływać niekorzystnie na walory smakowe czy wartość odżywczą psich posiłków. Dieta eliminacyjna dla psa, oparta na jednym źródle białka, musi być więc odpowiednio zbilansowana i w pełni pokrywać zapotrzebowanie czworonoga na składniki odżywcze.

Dieta eliminacyjna (monoproteinowa) najczęściej stosowana jest w diagnostyce alergii pokarmowej u psów. Dzięki niej można łatwo rozpoznać, które białko powoduje u czworonoga reakcje nadwrażliwości, aby później wykluczyć je z jadłospisu czworonoga. Żywienie oparte tylko na jednym źródle białka może być wykorzystane również w ramach terapii, gdy u psa występuje alergia pokarmowa. Minimalizuje ono ryzyko kontaktu z alergenami, przez co pozwala ograniczyć występowanie u zwierzaka dolegliwości.

Dietę monobiałkową dla psa czasami warto zastosować również u zdrowych czworonogów, które wykazują różnorodne problemy żywieniowe. Jest ona polecana do okresowego stosowania u psów wybrednych i wrażliwych. Wykorzystanie nowego źródła białka w menu czworonogów wpływa dobroczynnie na apetyt i funkcjonowanie przewodu pokarmowego.

By nie dopuścić do niedoborów pokarmowych, dieta jednobiałkowa dla psa musi być bilansowana ze szczególna uwagą. Samodzielne komponowanie psich posiłków w oparciu tylko o jedno źródło białka jest dość trudne, dlatego zwykle korzysta się z gotowych formuł żywieniowych.

Monobiałkowe karmy dla psa – specyfika

Monobiałkowe karmy dla psów to pełnoporcjowe produkty przeznaczonego do codziennego podawania czworonogom, które wymagają diety o ograniczonej liczbie składników. Dostępne są zarówno w formie suchej, jak i mokrej. Produkty tego typu najczęściej bazują na rzadko spotykanych, egzotycznych rodzajach mięs, które są nieznane większości czworonogów lub wykazują niski potencjał uczulający. Oprócz mięsa mięśniowego stosuje się w nich podroby pochodzące od tych samych zwierząt. Na rynku dostępne są m.in. jednobiałkowe karmy z kaczką, dzikiem, jagnięcina, koziną, sarniną, królikiem.

↓ FITMIN MONOPROTEIN ↓

Mięsa wykorzystywane do produkcji monoproteinowych karm zwykle odznaczają się wysoką smakowitością, co sprawia, że nawet najbardziej wybredne psy chętnie zjadają swoje posiłki. Ze względu na różny profil aminokwasowy poszczególnych mięs używanych w produktach, w karmach jednobiałkowych zawartość deficytowych aminokwasów musi być uzupełniana.

Receptury monoproteinowe często łączone są z innymi formułami żywieniowymi polecanymi dla zwierzaków o szczególnych potrzebach żywieniowych. Monobiałkowe karmy dla psa mogą być więc jednocześnie hipoalergiczne, bezglutenowe czy bezzbożowe, co potęguje ich efekt terapeutyczny. Wyeliminowanie różnych składników obciążających organizm czworonoga jest szczególnie korzystne, jeśli zwierzak jest obdarzony wrażliwym przewodem pokarmowym, a także wtedy, gdy alergia pokarmowa występuje w połączniu z innymi problemami żywieniowymi (takimi jak np. nietolerancja pokarmowa) lub przyczyna psich problemów nie jest do końca jasna.

Jednobiałkowe karmy dla psów najczęściej wyróżniają się specjalną recepturą z dodatkiem składników łagodzących problemy skórne związane z alergią pokarmową (takie jak świąd, stany zapalne, wypadanie sierści) i wspomagających prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Mogą więc zawierać: siemię lniane, mannooligosacharydy i fruktooligosachrydy, cynk, miedź, oleje i algi bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Zwykle w recepturze stosuje się lekkostrawne, naturalne składniki i ogranicza się zawartość węglowodanów. By zminimalizować niekorzystne reakcje u wrażliwych czworonogów, w karmach monobiałkowych często nie stosuje się sztucznych barwników, konserwantów i wzmacniaczy smaku. Dzięki temu jednobiałkowe karmy mogą także złagodzić objawy, jakie powoduje nietolerancja pokarmowa.

Monobiałkowe karmy dla psów wybrednych wzbogacane są różnorodnymi owocami, warzywami i ziołami, które poprawiają walory smakowe pożywienia. Oprócz pełnoporcjowych karm monobiałkowych na rynku dostępne są również jednobiałkowe przekąski, które mogą świetnie urozmaicić dietę czworonoga.

Jednobiałkowe karmy dla psa – zasady stosowania

Monobiałkowe karmy na ogół nie są produktami weterynaryjnymi, dlatego ich podawanie nie wymaga szczególnych środków ostrożności. Gdy jednak podejrzewamy alergię u pupila i konieczna jest dieta eliminacyjna, powinniśmy wcześniej skonsultować się z lekarzem weterynarii. Pomoże on nam dobrać odpowiedni produkt dla pupila oraz określić czas jego stosowania.

W ramach diagnostyki alergii pokarmowej u psa monobiałkowe karmy zwykle zaleca się stosować przez 8-10 tygodni – powinno to doprowadzić do zahamowania objawów nadwrażliwości. Po upływie tego czasu można wykonać próby prowokacyjne, czyli zacząć pojedynczo wprowadzać poszczególne rodzaje białka do diety psa. Jeśli u czworonoga znowu pojawią się przykre objawy, może to świadczyć o alergii na dane białko i stanowić wskazanie do wykluczenia go z diety na stałe.

W celach terapeutycznych, gdy u psa została potwierdzona alergia pokarmowa, monobiałkowe karmy można podawać przez dłuższy czas, podobnie jak zwykłe pokarmy bytowe. By jednak menu psa nie stało się zbyt monotonne, okresowo warto zmieniać typ bądź markę pokarmu.

U zdrowych, ale wybrednych psów jednobiałkowe karmy najlepiej stosować jedynie okresowo, jako smakowite urozmaicenie diety – w czasie wyraźnego spadku apetytu.

↓ RAW PALEO ↓

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu