{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Maty do nauki czystości dla szczeniąt

Szczenięctwo to czas niezwykle intensywnej nauki. W tym okresie u młodych psiaków dopiero kształtują się właściwe nawyki higieniczne. Jednym z największych wyzwań, jakie stoi przed właścicielami szczeniąt, jest nauczenie podopiecznego zachowania czystości w domu. Bardzo pomocne podczas takiego szkolenia są specjalne maty dla czworonożnych juniorów.

Dlaczego maty są przydatne podczas nauki czystości?

Psie maluchy nie mają jeszcze dostatecznej kontroli nad swoimi odruchami fizjologicznymi – nie mogą zatrzymać moczu na dłużej. To, jak często powinniśmy umożliwiać szczeniakowi załatwienie potrzeb fizjologicznych, w dużej mierze zależy od jego wieku. Szacunkowo należy do liczby miesięcy życia pupila dodać jeden (dla psiaków małych ras) lub dwa (dla zwierzaków większych ras). W ten sposób otrzymamy liczbę godzin, jaką może wytrzymać czworonóg bez oddawania moczu. W praktyce oznacza to często konieczność wyprowadzania szczeniaka nawet co kilka godzin. Niestety, nie każdy właściciel ma taką możliwość. Co więcej, mimo naszych szczerych chęci, zwierzakowi mogą zdarzyć się małe wypadki. Nie można od malucha wymagać od razu zbyt wiele. Świetnym rozwiązaniem jest zatem zaplanowanie etapu pośredniego w treningu czystości – czyli nauczenie pupila korzystania z mat higienicznych. Dzięki nim nie tylko zabezpieczymy mieszkanie przed zabrudzeniem przez szczeniaka, ale również zaczniemy wyrabiać u czworonoga właściwe nawyki. Psiak, którego toaletę stanowią maty, szybko zrozumie, że do załatwiania potrzeb fizjologicznych służą tylko określone miejsca. Nie ma też ryzyka, że u malucha utrwalą się niewłaściwe zwyczaje i preferowanym podłożem do wydalania stanie się dla niego nasz ulubiony dywan.

Nauka czystości przy użyciu mat – krok po kroku

Choć każdy psiak potrzebuje treningu higienicznego, czworonogi nie są zupełnie pozbawione mechanizmów, które ułatwiają im zachowanie odpowiedniej czystości w domu. Zwierzaki niejako instynktownie czują, że nie należy załatwiać swoich potrzeb fizjologicznych w pobliżu gniazda, czyli w warunkach domowych po prostu legowiska. Warto odpowiednio wykorzystać tę wiedzę. Choć mata do nauki czystości z naszego punktu widzenia jest idealnym miejscem na psią toaletę, zwierzak musi najpierw poznać jej zastosowanie. Najprościej po prostu przenieść pupila na matę, kiedy poszukuje on odpowiedniego miejsca na załatwianie potrzeb fizjologicznych. Szczeniaki zwykle wyraźnie to sygnalizują – są niespokojne, węszą, nerwowo chodzą po mieszkaniu. Gdy psiak skorzysta z podkładu, należy oczywiście go nagrodzić – pozwoli to stworzyć pozytywne skojarzenia i zwiększy prawdopodobieństwo, że zwierzak jeszcze wróci do swojej nowej toalety. Innym sposobem na przekonanie pupila do mat jest zastosowanie krótkotrwałego ograniczenia przestrzennego. W takim przypadku czworonoga trzeba zamknąć na kilka godzin w kojcu/klatce. Po jednej stronie lokuje się legowisko i miseczki zwierzaka, a po drugiej matę.

Wielu właścicieli ma pewne obawy związane z tym, czy psiak, który zdążył już polubić maty, nie będzie miał problemu z korzystaniem z podłoża naturalnego. Jeśli tylko odpowiednio przygotujemy szczeniaka do takiej zmiany, nie powinien on mieć z tym dużych trudności. Trening warto zacząć od stopniowego przestawiania podkładów coraz bliżej drzwi wyjściowych. Kolejnym etapem jest zabranie maty, kiedy idziemy na spacer z psiakiem i rozłożenie jej na nowym podłożu. Gdy szczeniak pozna już nowe miejsce na toaletę, można spróbować wycofać podkład. Większość zwierzaków bez problemu zaakceptuje nowe podłoże. Warto utrwalać dobre nawyki przy pomocy pochwał i smakołyków.

Jakie maty higieniczne wybrać dla szczeniaka?

Wybierając maty do nauki czystości, trzeba zwrócić baczną uwagę na ich jakość. Przede wszystkim powinny one wyróżniać się właściwościami absorpcyjnymi. Muszą świetnie pochłaniać nie tylko wilgoć, ale też nieprzyjemne zapachy. Nie można zapominać, że niektóre szczeniaki to prawdziwe rozrabiaki. Dla takich podopiecznych należy wybierać podkłady z samoprzylepnymi paskami. Dzięki nim można na stałe przytwierdzić podkład do podłoża i zapobiec jego roznoszeniu przez pupila po całym mieszkaniu. Bardzo istotna jest też wytrzymałość maty – wybierzmy taką, której szczeniak nie rozerwie na strzępy jednym pociągnięciem łapy.

↓ MATY DO NAUKI CZYSTOŚCI DLA SZCZENIĄT ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu