{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Łysienie psa

Utrata futra może być zewnętrznym objawem poważniejszych zdrowotnych problemów. Jeśli więc spostrzeżemy, że pupil nasz zaczyna intensywnie linieć, a sierść jego robi się rzadsza, czym prędzej zabierzmy go do weterynarza. Przyczyn łysienia może być wiele. Tylko dobrze postawiona diagnoza pomoże nam więc odkryć tę konkretną i skutecznie się z nią rozprawić.

Najczęstsze przyczyny łysienia psów

→ Alergie

Nasi domowi pupile bardzo często tracą sierść z powodu różnego rodzaju alergii. W grę wchodzą tu przede wszystkim uczulenia na pyłki i na jedzenie. Czworonogi źle tolerować mogą też środki czystości stosowane w domu – np. substancje zawarte w płynie do czyszczenia podłóg bądź dym papierosowy, psie szampony czy podawane im leki (sprawdź, jaki szampon wybrak dla psa z alergią KLIK). Zazwyczaj w przypadku alergii wypadaniu sierści towarzyszą też zmiany skórne i częste, wręcz kompulsywne gryzienie się bądź drapanie. Rozpoznanie szkodzących psu alergenów w tej sytuacji jest kwestią kluczową. Dopiero wyeliminowanie lub radykalne ich zminimalizowanie jest w stanie poprawić samopoczucie zwierzaka.

→ Bakterie, grzyby i pasożyty

Wśród pasożytów atakujących naszych czworonożnych pupili prym wiodą pchły i kleszcze. W przypadku tych niechcianych gości warto postawić na prewencję i zawczasu zabezpieczyć psa w odpowiedni sposób. Wybór środków dostępnych na rynku jest duży – sięgnąć możemy po szampony, specjalne obroże, tabletki, preparaty typu spot on czy spraye (poczyta więcej o środkach przeciw pchłom i kleszczom dla psów KLIK). Nie warto więc ryzykować i czekać aż sierść psa stanie się siedliskiem tych szkodników. Za łysienie psa, poza pchłami, odpowiedzialne mogą być też zarodniki pleśni, świerzbowce, nużeńce czy zapalenia grzybiczne. Powodem tych ostatnich zazwyczaj jest niewłaściwa bądź niewystarczająca higiena, nieopatrzone rany lub zła dieta. Nie wszystkim psim dolegliwościom uda nam się zapobiec. Pewne sprawy z pewnością możemy mieć jednak pod kontrolą.a

↓ PREPARATY PRZECIWPASOŻYTNICZE DLA PSA ↓

→ Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy to przypadłość, która doskwierać może nie tylko ludziom, ale i zwierzętom. Najczęściej dotyka ona psy ras średnich, między 4 a 10 rokiem życia. Pewne rasy, w tym m. in cocker spaniele, boksery, labradory, jamniki czy dobermany na przypadłość tę narażone są częściej. Nie jest jednak regułą, że tylko ich dotyczyć mogą problemy z tarczycą. Łysienie psa może być jednym ze znaków wskazujących na niedoczynność. Do innych alarmujących sygnałów zaliczamy m.in. ciemnienie skóry, częste drzemki i niechęć do zabaw czy pękate podbrzusze.

→ Przyczyny genetyczne

Gdy na zewnątrz robi się ciepło, większość psów gubi nieco sierści. Letnie linienie nie powinno wprowadzać nas w panikę pod warunkiem, że nie jest ono przesadnie intensywne. Niektóre zwierzaki poza sezonowym zrzucaniem owłosienia mają genetyczne predyspozycje do utraty włosów w okolicach uszu, na dolnej części szyi, na klatce piersiowej bądź plecach. Takie niewielkie prześwity nie powinny nas więc martwić wówczas, gdy w domu mamy jamnika, dobermana, chihuahua, whippeta lub charcika włoskiego. Jeśli wyłysiałe miejsca są niewielkie i nie towarzyszą im żadne inne niepokojące objawy, zdrowiu naszych pupili nic nie zagraża.

↓ HIPOALERGICZNE SZAMPONY DLA PSA ↓

→ Modzele

Inną mniej niepokojącą dolegliwością, która u psów powoduje łysienie na łokciach, są modzele. Na odleżyny takie, powstające na skutek nieustannego drażnienia skóry podczas leżenia na twardej powierzchni, szczególnie narażone są psy ras dużych i olbrzymich. Miejsca takie są nie tylko pozbawione sierści, ale często też nie goją się one do końca i krwawią nieustannie. W takiej sytuacji zakupić musimy miękkie legowisko i regularnie przecierać rany środkiem dezynfekującym.

↓ LEGOWISKA DLA PSA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu