Lotopałanka karłowata

Lotopałanka karłowata

Lotopałanka karłowata jest prawdziwym rarytasem w sklepach zoologicznych. Sam fakt, że jest torbaczem już czyni ją wyjątkową. Jest przy tym śliczna i potrafi zaprzyjaźnić się ze swoim opiekunem.

Środowisko naturalne lotopałanki karłowatej

Ojczyzną lotopałanki karłowatej jest Australia, Tasmania i Nowa Gwinea.

Wygląd lotopałanki karłowatej

Lotopałanki karłowate są niezwykle pięknymi stworzonkami. Dorastają do około 30 cm długości, z czego połowa przypada na ogon. Mają szare futerko na grzbiecie i białą brodę, szyję i brzuszek. Na grzebiecie, od czoła do ogona biegnie czarny pas. Obraz ten uzupełniają duże uszy i wielkie oczy otoczone czarnymi obwódkami.

Najbardziej charakterystyczną cechą tych ssaków są jednak skórne fałdy, rozpostarte po bokach ciała między przednimi i tylnymi łapami. Skacząc z drzewa na drzewo, lotopałanki rozpościerają je, co umożliwia im lot ślizgowy. Mogą w ten sposób pokonać nawet 50 metrów!

Zachowanie i wymagania lotopałanek karłowatych

Lotopałanki karłowate prowadzą typowo nadrzewny tryb życia. Sprawne poruszanie się w koronach drzew ułatwiają im ostre pazurki i chwytny ogon. Wspinają się niczym wiewiórki, ale są od nich lepsze, ponieważ potrafią szybować w powietrzu. Dzięki tej umiejętności lotopałanka może w poszukiwaniu pokarmu pokonywać duże odległości.

Zwierzątko śpi w dziuplach, w których mości sobie legowisko z liści. Materiał na gniazdo może zbierać nawet wisząc do góry nogami, uczepiona tylnymi łapkami gałęzi. W jednej dziupli często mieszka nawet kilkanaście tych zwierzątek. Lotopałanki są bowiem bardzo towarzyskie i w naturze żyją w stadach.

Dlatego najlepiej hodować przynajmniej dwie sztuki, by mogły cieszyć się swoim towarzystwem. Jeśli mamy tylko jedną lotopałankę, powinniśmy poświęcać jej dużo czasu.

Lotopałanki potrzebują dużych klatek. Przynajmniej metr długości i półtora metra wysokości dla dwóch sztuk. Wewnątrz montujemy gałęzie do wspinania i zawieszamy domek, w którym nasze zwierzątka będą spały (możemy zastosować dużą budkę lęgową dla ptaków). Wewnątrz domku urządzamy lotopałankom odpowiednie legowisko.

Warto nasze zwierzątka wypuszczać z klatki na codzienne spacery po mieszkaniu. Są przecież bardzo ruchliwe i musimy zapewnić im dużo ruchu. Nie mówiąc już o tym, że takie spacery sprzyjają nawiązywaniu kontaktów z naszym pupilem. Pamiętajmy tylko zamknięciu okien albo zabezpieczeniu ich siatką o małych oczkach. Jeśli tego nie zrobimy, możemy stracić naszą lotopałankę na zawsze!

Naszym lotopałankom możemy zbudować także wolierę ogrodową, w której zwierzątka będą mogły cieszyć się pobytem na świeżym powietrzu. Oczywiście tylko lecie. Woliera powinna być częściowo zadaszona i oczywiście wyposażona w konary do wspinania i budkę do spania.

Lotopałanka karłowata jest najbardziej aktywna wieczorem i w nocy.

Pożywienie lotopałanek karłowatych

W naturze ulubionym pokarmem lotopałanki karłowatej jest sok z eukaliptusów i akacji oraz nektar z kwiatów. Taki pokarm trudno jest zdobyć, ale możemy zastąpić go specjalnym pokarmem dla lorys, który w formie proszku dostępny jest w sklepach zoologicznych.

Dobry jest też naturalny i nie słodzony miód. Lotopałanki jedzą również słodkie i bardzo soczyste owoce, które w niewoli stanowią zwykle podstawę ich diety, oraz owady i ich larwy.

Rozmnażanie lotopałanek karłowatych

Ciąża trwa 21 dni. Jak wszystkie torbacze, lotopałanki nie wytwarzają łożyska, dlatego młode rodzą się w bardzo wczesnym stadium rozwoju. Dalszy ich rozwój przebiega w torbie na brzuchu matki.

Systematyka lotopałanki karłowatej

Lotopałanki należą do torbaczy – grupy ssaków, której przedstawiciele żyją głównie w Australii i na Tasmanii. Lotopałanki karłowate nazywane są również workolotami karłowatymi lub po prostu latającymi wiewiórkami.

Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: ssaki
Podgromada: ssaki żyworodne
Szczep: ssaki niższe
Rząd: dwuprzodozębowce
Rodzina: lotopałankowe
Rodzaj: Petaurus
Gatunek: Petaurus breviceps (lotopałanka karłowata)

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjecie: Fotolia.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

8 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Szymon
  lip 15, 2015 - 12:58 PM

  Ile kosztuje taka lotopałanka karłowata

  Reply
  • Paweł
   maj 25, 2016 - 08:44 PM

   nie wiem

   Reply
  • lil
   paź 16, 2016 - 08:56 PM

   400 zl

   Reply
   • Karol
    lis 26, 2019 - 05:02 PM

    Czy we Wrocławiu można gdzieś kupić lotopałanka ???

    Reply
 2. Jakub
  kw. 03, 2020 - 09:59 AM

  Czy ktoś wie jak wytresować lotopałankę karłowatą?

  Reply
 3. Amelia
  lip 07, 2020 - 06:08 PM

  Mam 2 pytania 1 to czy w kakadu w Świdnicy można kupić lotopałankę karłowatą ? A 2 to e ona w sklepach zoologicznych kosztuje ?

  Reply
  • Anita Jachimczuk
   lip 08, 2020 - 08:28 AM

   Dzień dobry!

   Z takim pytaniem proszę się zwracać bezpośrednio do konkretnego sklepu (asortyment poszczególnych sklepów może się między sobą różnić). Link z danymi kontaktowymi do wszystkich naszych sklepów przesyłamy poniżej.

   https://kakadu.pl/mapa-sklepow-zoologicznych-kakadu/

   Pozdrawiamy,
   Zespół FB Kakadu

   Reply
 4. Min
  lis 01, 2020 - 08:21 PM

  lotopałanka najzwykejszej odmiany kosztuje od 600 do 800 złoty natomiast jakieś rzadsze odmiany typu whiteface lub całe białe kosztują od 900 do nawet 2500 tysiąca za sztukę.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu