kula dla chomika 938x535 - Kula dla chomika

Kula dla chomika

Kula dla chomika to jeden z tych gadżetów, do których większość właścicieli podchodzi z dużą rezerwą. Zabawka zdążyła już wzbudzić wiele kontrowersji i spotkała się z ostrą falą krytyki, choć większość zarzutów oparta jest na mitach, półprawdach i całkowicie błędnych założeniach. Wbrew temu, co możemy przeczytać na niektórych forach, kula wcale nie zagraża życiu gryzonia, nie jest też więzieniem ani wyrafinowanym narzędziem tortur. Zanim więc spiszemy kulę na straty, warto dowiedzieć się o niej trochę więcej.

Co to jest kula dla chomika?

Chomiki to aktywne, energiczne zwierzaki, lubiące ponad wszystko ruch i zabawę. Do zachowania kondycji i dobrego samopoczucia gryzonie te potrzebują akcesoriów, które pozwolą im wybiegać się i rozładować nadmiar energii (poczytaj więcej o zabawkach dla chomika KLIK). Kula dla chomika nadaje się do tego idealnie. Jak wygląda taka zabawka? Jest to plastikowa, przeźroczysta piłka z jednym lub dwoma otworami, do której gryzoń może wejść. Kula z zamkniętym wewnątrz chomikiem toczy się po podłożu w miarę, jak zwierzak się w niej porusza. Dzięki kuli nasz pupil może bawić się bezpiecznie również poza klatką, na przykład na podłodze lub w ogrodzie.

Czy kula dla chomika to dobry pomysł?

Jak zawsze wszystko zależy od konkretnego zwierzaka. Te małe gryzonie też mają swoje charakterki, gusta i upodobania, a wiec każdą nową zabawkę należy przetestować. Inaczej nie dowiemy się, co sprawia radość naszemu pupilowi, a co wywołuje strach i niechęć. Każdy uważny właściciel, który zna już swojego chomika z pewnością rozpozna objawy stresu. Jeśli okaże się, że kula zdecydowanie nie przypadła gryzoniowi do gustu, lepiej nie robić nic na siłę i poszukać czegoś innego. Jednak z pewnością znajdą się chomiki, którym kula sprawi mnóstwo frajdy i radości. Jeśli gryzoń nie wykazuje oznak strachu lub stresu i sam chętnie wchodzi do kuli, nie ma przeciwwskazań, by mógł bawić się w niej dalej.

Wentylacja w kuli dla chomika

Kulom dla chomików często zarzuca się brak wentylacji umożliwiającej cyrkulację powietrza. Wielu nieufnych właścicieli uważa, że wewnątrz zabawki jest duszno, a pupilowi brakuje tlenu. Powiedzmy sobie szczerze, że rzeczywiście może tak być, jeżeli kupimy produkt marnej jakości i bez odpowiedniego atestu. Dobre sklepy zoologiczne oferują produkty z atestem, wyposażone w specjalne otwory zapewniające przepływ świeżego powietrza do wnętrza kuli. Porządny produkt dobrej jakości, wykonany z solidnego plastiku i posiadający otwory wentylacyjne, z pewnością nie zagraża zdrowiu ani życiu naszego ulubieńca.

Czy kula do biegania zagraża życiu chomika?

Sama kula nie stanowi zagrożenia dla zdrowia czy życia naszego pupila, o ile nie pozostawimy go samego bez opieki. To bardzo ważne, by podczas zabawy w kuli cały czas mieć gryzonia na oku i śledzić jego poczynania. Przeciwnicy kul twierdzą, że biegający w niej zwierzak może spać ze schodów, boleśnie się poobijać o meble lub wpaść w łapy większych zwierząt, na przykład ciekawskiego kota sąsiadów. By do tego nie dopuścić, należy wyznaczyć i starannie zabezpieczyć teren, po którym gryzoń będzie mógł się poruszać. Bawiąc się na zewnątrz powinniśmy być stale w pobliżu pupila, by w razie czego wyciągnąć go z tarapatów.

Pamiętajmy, że zagrożenie często stwarza nie sama zabawka, ale jej niewłaściwe używanie. Chomik nie powinien przebywać wewnątrz kuli zbyt długo. Zwierzak może się zmęczyć, zgrzać lub potrzebować wody. W czasie każdej zabawy należy robić przerwy, by gryzoń mógł odpocząć i odetchnąć lub zrezygnować z dalszego biegania. Pamiętajmy, by nie zmuszać pupila do czegoś, na co nie ma ochoty. Nie powinniśmy także nakłaniać chomika to zabawy w kuli podczas upalnych, letnich dni. Mocne słońce nagrzeje plastikową piłkę i wtedy naprawdę może zrobić się w niej zbyt duszno i gorąco.

Jaką kulę dla chomika wybrać?

Kupując kulę dla chomika, powinniśmy kierować się jakością produktu. Zabawka powinna być solidna i porządnie wykonana. Zbyt delikatny plastik może się rysować lub pękać w trakcie użytkowania. Zwróćmy także uwagę na ilość i rozmieszczenie otworów wentylacyjnych. Jeśli jest ich zbyt mało lub nie ma wcale, lepiej odłóżmy przedmiot na półkę. Robiąc zakupy w dobrych sklepach można pytać o atesty poświadczające, że przedmiot jest całkowicie bezpieczny dla zwierzaka. Spore znaczenie ma także wielkość kuli. Oczywiście musi ona być na tyle przestronna, by chomik się w niej zmieścił i mógł swobodnie poruszać. Pamiętajmy jednak, że w zbyt dużej zabawce też będzie gryzoniowi niewygodnie.

↓ KULA DO BIEGANIA DLA CHOMIKA ↓

banerek-promocyjny-kakadu1

Zdjęcie: Fotolia.pl

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu