Krab tęczowy

Krab tęczowy

Kraby tęczowe są jednymi z najczęściej hodowanych skorupiaków. Swą popularność zawdzięczają ubarwieniu, w którym dominują kolory niebieski i czerwony. Nie są również trudne w hodowli.

Pochodzenie krabów tęczowych

Kraby tęczowe żyją w Ameryce Południowej (Brazylia, Surinam, Gujana, Wenezuela), na wyspach Morza Karaibskiego (Trynidad, Tobago, Antyle Holenderskie, Karaiby) oraz w podzwrotnikowych rejonach Oceanu Atlantyckiego.

Budowa ciała, wielkość i długość życia krabów tęczowych

W swoim naturalnym środowisku kraby tęczowe mogą osiągnąć wielkość nawet 20 cm (rozmiar pancerza), w hodowli jednak są znacznie mniejsze i dorastają do około 10 cm. Pokryte twardym pancerzem ciało tych zwierząt podzielone jest wyraźnie na dwie części: głowotułów i odwłok.

Z przodu głowotułowia znajdują się narządy gębowe, oczy umiejscowione na szypułkach (dzięki czemu skorupiak może widzieć, wszystko co się dookoła niego dzieje) oraz duże szczypce, które są pomocne przy pobieraniu pokarmu i służą od obrony. Ze spodniej strony głowotułowia wyrastają cztery pary odnóży służących do poruszania. Odwłok krabów jest natomiast niewielki, wąski i podwinięty pod głowotułów.

Twardy pancerz uniemożliwia krabom normalny wzrost, dlatego co jakiś czas zrzucają go. Po wylince zwierzę szybko rośnie, dopóki ich nowa skorupa nie stwardnieje. Młode osobniki przechodzą wylinkę mniej więcej co 3-4 tygodnie, później znacznie rzadziej.

Na wolności kraby tęczowe dożywają około 10 lat, w niewoli 6-7.

Wymagania krabów tęczowych

Kraby tęczowe są zwierzętami wodno-lądowymi, dlatego hodujemy je w akwaterrariach, czyli zbiornikach, które podzielone są na część wodną i lądową.

Część lądowa

Jako podłoża najlepiej użyć piasku i żwirki akwarystycznego o różnej granulacji oraz mniejszych i większych kamieni o gładkiej powierzchni. Do dekoracji natomiast doskonale nadają się korzenie stosowane w akwarystyce, które układamy w taki sposób, by tworzyły kryjówki.

Należy pamiętać o tym, że kraby kopią w podłożu, dlatego wszystkie elementy dekoracji, jak korzenie i duże kamienie muszą być ustawione bardzo stabilnie, by podczas kopania kraby ich nie przewracały. Dlatego przy budowie części lądowej układamy je na dnie w pierwszej kolejności (dobrym rozwiązaniem jest przyklejenie ich za pomocą silikonu akwarystycznego), a dopiero później przykrywamy dno mieszaniną piasku i żwirku.

Podłoże powinno być stale wilgotne, ale nie zalane wodą.

Temperatura powietrza powinna wynosić około 28°C w dzień, a około 21-23°C w nocy.

Część wodna

Najlepiej oddzielić ją od części lądowej szczelną barierką, którą wykonujemy z płaskich kamieni sklejonych silikonem akwarystycznym. Chodzi o to, by woda nie zalewała wykopanych przez kraby w części lądowej tuneli. Pamiętajmy tylko, by zapewnić skorupiakom wygodne zejście do wody. Na dno sypiemy żwirek akwariowy. Do dekoracji możemy, jak w części lądowej użyć korzeni i dużych kamieni, pamiętając by i w tym przypadku były one stabilnie ułożone.

Kraby tęczowe nie mają szczególnych wymagać co do pH i twardości wody. Możemy zatem użyć zwykłej wody z kranu, do której wcześniej dodamy preparat uzdatniający, taki sam, jaki stosuje się w akwarystyce dla ryb. Temperatura wody powinna wynosić około 26-28°C, dlatego potrzebna będzie grzałka z termostatem. Innym niezbędnym urządzeniem jest filtr akwarystyczny.

Zarówno w części wodnej, jak i lądowej nie ma sensu sadzić roślin, ponieważ bardzo szybko zostaną przez kraby zniszczone. Można natomiast użyć wykonanych z mocnego materiału roślin sztucznych.

Zbiornik z krabami powinien być szczelnie przykryty, ponieważ zwierzęta te są mistrzami ucieczek. Potrafią wspinać się nawet po kablach od filtra i grzałki.

Chcąc hodować kraby tęczowe należy pamiętać, że są to zwierzęta terytorialne. Kilka osobników można hodować razem tylko w dużych, pełnych kryjówkach zbiornikach. Najlepiej jeśli będzie to grupa złożona z jednego samca i kliku samic.

Żywienie krabów tęczowych

Kraby tęczowe są wszystkożerne, czyli zjadają zarówno pokarm roślinny, jak i zwierzęcy. Z pokarmów zwierzęcych podajemy im kryla, krewetki, gammarusa, larwy ochotki i inne tego typu pokarmy stosowane w żywieniu rybek (możemy je kupić w sklepach zoologicznych w postaci mrożonej, co bardzo ułatwia ich przechowywanie – pamiętajmy tylko, by przed podaniem je rozmrozić) oraz mięso ryb.

Z pokarmów roślinnych kraby mogą jeść warzywa takie, jak: bób, brokuły, dynię, fasolę, groch, kalafior, koper ogrodowy, kukurydzę, marchew, melona, paprykę, pietruszkę, seler naciowy, słonecznika, szczypiorek i rabarbar. Dobrym pokarmem roślinnym są także owoce, jak: agrest, ananasy, arbuzy, banany, brzoskwinie, czereśnie, daktyle, figi, granaty, gruszki, jabłka, jagody, jeżyny, kiwi, maliny, mango, migdały, morele, nektarynki, orzechy kokosowe, papaje, pomarańcze, porzeczki, poziomki, śliwki, truskawki i winogrona. Naszym krabom możemy podawać również różnego rodzaju zioła. Na przykład mniszek lekarski, babka lancetowata i zwyczajną, pokrzywę, koniczynę, podbiał pospolity, mlecz zwyczajny, ślaz dziki, powój polny, rumianek pospolity, krwawnik pospolity, lucernę i rumianek. Doskonałym pokarmem są również rośliny uprawiane w akwariach.

W sklepach zoologicznych można kupić także specjalne gotowe pokarmy dla krabów.

Kraby tęczowe a inne zwierzęta

Kraby tęczowe najlepiej hodować bez towarzystwa innych gatunków. Owszem, jeśli część wodna naszego akwaterraium jest odpowiednio duża, możemy spróbować wpuścić do niej szybko pływające rybki akwariowe. Musimy się jednak liczyć z tym, że co jakiś czas krabom uda się którąś z nich złapać i zjeść.

Niezbyt dobrym pomysłem jest natomiast trzymanie krabów z żółwiami wodno-lądowymi. Małe żółwiki mogą być przez kraby atakowane. W przypadku dorosłych żółwi rolę się odwrócą. Gady te są drapieżnikami, więc na pewno potraktują nasze kraby jako pokarm. Być może wyrośniętych skorupiaków nie uda im się zabić, ze względu na chroniący je pancerz, ale mogą im ogryzać oczy i kończyny. Ponadto żółwie bardzo zanieczyszczają wodę swymi produktami przemiany materii, co może spowodować poważne zatrucia u krabów.

Systematyka krabów tęczowych

Królestwo: Zwierzęta
Typ: Stawonogi
Podtyp: Skorupiaki
Gromada: Pancerzowce
Rząd: Dziesięcionogi
Rodzina: Gecarcinidae
Rodzaj: Cardisoma
Gatunek: Cardisoma armatum (krab tęczowy)

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

2 komentarze

Dodaj komentarz
 1. Zbuku
  lis 21, 2016 - 11:32 AM

  Fajny krab na mikołajki polecam Ola Kuczyńska

  Reply
 2. Tomek
  lip 11, 2018 - 03:08 PM

  Czy można go trzymać we wodzie slonej
  Nie pogryzie 2 krab?????

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 62 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu