Koralowce

Koralowce

Koralowce, choć mogą przypominać rośliny, są w rzeczywistości zwierzętami, tyle że prowadzącymi osiadły tryb życia. Zaliczamy je do bezkręgowców, czyli zwierząt, które nie mają szkieletu, takiego jak ludzie, ptaki czy gady.

Środowisko naturalne koralowców

Koralowce są zwierzętami morskimi. Ich naturalnym środowiskiem koralowców są głównie płytkie, nasłonecznione wody strefy ciepłej i gorącej.

Wygląd koralowców

Oczywiście ze względu na mnogość gatunków koralowców, nie można podać ich szczegółowego, ogólnego opisu wyglądu, a tylko pewne ogólne cechy, wspólne dla wszystkich gatunków.

Koralowce nie mają szkieletu wewnętrznego, jak to już zostało powiedziane na wstępie, ale większość gatunków posiada szkielet zewnętrzny, który może być wysycony węglanem wapnia. Taki właśnie szkielet mają koralowce madreporowe, których ogromne kolonie tworzą rafy koralowe.

Ich otwory gębowe otoczone są licznymi czułkami, którymi wychwytują z wody pokarm.

Zachowanie i wymagania koralowców

Koralowce spędzają całe swoje życie, w jednym miejscu, przytwierdzone do podłoża częścią ciała, którą nazywamy stopą. Z tego powodu woda w akwarium musi być w ciągłym ruchy, tak by z jej prądem docierały do tych bezkręgowców pokarm i tlen. Należy zatem zamontować odpowiednio wydajne turbiny wodne.

Koralowce są bardzo wrażliwe na wszelkie zmiany składu wody. Niezwykle istotna jest również utrzymywanie stałej temperatury wody. Nawet niewielki jej wzrost może spowodować ich śmierć.

Temperatura wody około 25ºC. Poziom zasolenia 27 – 40º/oo.

Pożywienie koralowców

Większość koralowców odżywia się drobnymi organizmami wodnymi, ale są również gatunki polujące na większą zdobycz, np. na ryby.

Rozmnażanie koralowców

Koralowce stosują dwa sposoby rozrodu: rozmnażanie bezpłciowe, poprzez pączkowanie lub podział, oraz rozmnażanie płciowe. Bardzo widowiskowe jest rozmnażanie płciowe. Dokładnie tak: widowiskowe! Otóż, w czasie pełni księżyca, tysiące koralowców uwalnia jednocześnie do wody miliony komórek rozrodczych, które łącząc się ze sobą, dają początek kolejnym pokoleniom koralowców.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Ptaki
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu