Koniki morskie

Koniki morskie

Koniki morskie są jednymi z najdziwniejszych ryb na świecie. Mają niezwykły kształt i bardzo interesujące zachowania. Zapewne wielu miłośników akwarystyki morskiej chciałoby je mieć w swoim akwarium. Pamiętajmy tylko, by kupować koniki tylko z legalnego źródła. Wiele gatunków jest bowiem zagrożona wymarciem.

Środowisko naturalne koników morskich

Koniki morskie zamieszkują przede wszystkim wody oceaniczne strefy tropikalnej i subtropikalnej, ale można je spotkać również w strefie umiarkowanej.

Niektóre gatunki żyją w wodach słonawych i słodkich. Ich naturalnym siedliskiem jest rafa koralowa i lasy namorzynowe a także wodorosty i trawa morska

Wygląd koników morskich

Koniki morskie zupełnie nie przypominają ryb.

Ich głowa wygląda jak łeb konia i ustawiona jest pod kątem do reszty ciała, pływają w pozycji pionowej, a ogon bardziej przypomina ogon ssaka niż ryby: pozbawiony płetwy, jest długi, ruchliwy i chwytny. Nie mają łusek, ale kostne płytki, które pokrywają całe ciało. Z płetw zostały im tylko piersiowe i grzbietowa. Ich wypukłe oczy mogą poruszać się niezależnie od siebie.

Ubarwienie koników morskich spełnia ochronną funkcję. Dzięki niemu upodabniają się do otoczenia, w którym żyją. Dodatkowy kamuflaż zapewniają liczne wyrostki pokrywające ciała, dzięki którym ryba wygląda jak kawałek rafy lub strzępek glonów.

Wielkość koników morskich waha się od półtora centymetra (Hippocampus denise) do trzydziestu centymetrów ( Hippocampus abdominalis)

Zachowanie i wymagania koników morskich

Koniki morskie są spokojne i bardzo łagodne. Nie atakują innych mieszkańców akwarium a same starają się ukryć przed wrogami.

Pionowe ustawienie ciała i niewielka płetwa grzbietowa, która u koników morskich jest narządem ruchu, nie czynią z tych ryb szybkich pływaków. Większość czasu spędzają w ukryciu, przyczepione ogonem do roślinności lub korali.

Koniki morskie najlepiej hodować w akwarium morskim jednogatunkowym, a ich jedynymi towarzyszami powinny byś łagodne bezkręgowce. Zależnie od gatunku hodowanych przez nas koników, urządzamy akwarium rafowe lub odwzorowujące lasy wodorostów.

Pożywienie koników morskich

Koniki morskie odżywiają się głównie drobnymi organizmami planktonowymi. Nie polują aktywnie, tylko czekają aż pokarm sam podpłynie do nich, a następnie wciągają do pyszczków, wykonując ssące ruchy. Musimy o tym pamiętać, przy karmieniu i podawać pokarm w bliskim otoczeniu.

Rozmnażanie koników morskich

Koniki morskie wydają na świat żywe młode. „Rodzeniem dzieci” zajmują się jednak nie samice a samce!

U dojrzałego samca konika morskiego tworzy się na brzuchu specjalna torba lęgowa. Podczas godów samica składa do niej ikrę. Tam zostaje ona zapłodniona i rozwija się przez 2 – 4 tygodnie.

Poród odbywa się przeważnie w nocy i może trwać kilka godzin. „Noworodki” mierzą kilka milimetrów długości i przypominają kształtem swoich rodziców. Od razu są całkowicie samodzielnie. Zależnie od gatunku może być ich od kilkunastu do kilkuset.

Ciekawostki o konikach morskich

Koniki morskie od dawna miały duże znaczenie w medycynie ludowej Chin, Korei i Japonii. Uważane są za skuteczny lek na wiele chorób. Odławia się je w ogromnych ilościach, suszy, proszkuje i przyrządza liczne medykamenty.

Systematyka koników morskich

Koniki morskie zaliczane są do rodzaju Hippocampus, który znajduje się w obrębie rodziny igliczniowatych.

W języku polskim funkcjonuje również nazwa „pławikoniki”. Określa się nią również gatunki należące do innych rodzajów, np. do rodzaju Phycodurus, które są tylko bliskimi krewniakami właściwych koników morskich.

Przedstawiciele tego rodzaju mają jeszcze dziwniejsze kształty niż koniki morskie. Ciało pokryte jest licznymi liściokształtnymi wypustkami. Ich wygląd doskonale oddaje angielska nazwa: smoki morskie.

Królestwo: zwierzęta
Gromada: ryby
Rząd: ingliczniokształtne
Rodzina: igliczniowate
Rodzaj: Hippocampus

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu