Kolory i rodzaje futra świnek morskich

Kolory i rodzaje futra świnek morskich

Świnki morskie należą do najpopularniejszych domowych pupili. Serca hodowców na całym świecie podbijają nie tylko wesołym i przyjaznym usposobieniem, ale także uroczym wyglądem. Sympatyczny pyszczek, krótkie łapki, błyszczące oczka – jak ich nie pokochać? Co więcej, kawie zachwycają różnorodnością pod względem rodzajów futerka i jego umaszczenia. Jakie rasy są najpopularniejsze, a jakie – najbardziej oryginalne? (zobacz jak przygotować się do zakupu świnki morskiej KLIK)

Świnki morskie krótkowłose

Bez wątpienia wśród najpopularniejszych ras pierwsze miejsce zajmuje świnka gładkowłosa (American). Włosy pokrywające jej ciało są takiej samej długości (maksymalnie 3 cm) i przylegają do siebie, tworząc futerko o gładkiej i błyszczącej powierzchni. Bardzo podobne do świnek gładkowłosych są kawie rasy Crested. Tym, co je różni, jest występująca u świnek Crested rozetka na głowie (czole). Warto wiedzieć, że w obrębie rasy Crested istnieją dodatkowo dwie odmiany: amerykańska i angielska. Jak je odróżnić? Trzeba zwrócić uwagę na umaszczenie. Podczas gdy angielski Crested może mieć futro wielokolorowe, amerykańska odmiana ma zawsze umaszczenie jednobarwne, a na jego tle wyraźnie odznacza się kontrastowa (biała) rozetka.

Jeśli już mowa o rozetkach, nie można pominąć rasy (nomen omen) rozetka (Abyssinian). W przeciwieństwie do Crested rasa Abyssinian ma nie tylko pojedynczą rozetkę na czole, lecz kilka rozmieszczonych na całym tułowiu. Wymagania co do rasy są dość ściśle określone: świnka powinna mieć co najmniej osiem takich rozetek, każda z nich musi być okrągła, z pojedynczym środkiem i to nie większym niż łepek od szpilki.

Do świnek krótkowłosych zaliczane są także rasy CH Teddy i US Teddy. W odróżnieniu do kawii gładkowłosej futro rasy US Teddy jest lekko szorstkie, nie tworzy więc tak jednolitej, błyszczącej „tafli”. Jeszcze bardziej odróżnia się futro CH Teddy, które tworzą nieco dłuższe włosy (nawet do 7 cm), a futerko sprawia wrażenie zmierzwionego („rozczochranego”). Do zacnego grona świnek krótkowłosych należy także rasa Curly. Uroczo skręcone włosy to jej znak rozpoznawczy.

Świnki morskie długowłose

Długie włosy, sięgające podłoża, to cecha charakterystyczna świnek zaliczanych do ras długowłosych. Futro takiej kawii zachwyci każdego wielbiciela tych gryzoni. Ale jeśli staniemy się szczęśliwymi właścicielami świnki długowłosej – trzeba liczyć się z koniecznością zwrócenia większej uwagi na pielęgnację imponującego futerka.

Włosy mogą być proste i gładkie. Z takim rodzajem futerka spotkamy się w przypadku świnek Coronet, Shelti czy świnki Peruwianki. Niezwykle efektownie prezentuje się kawia Angora – nie dość, że posiada długie włosy, to dodatkowo „wyposażona” jest w kilka rozetek. W rezultacie można odnieść wrażenie, że jej futerko to… jeden wielki chaos.

Obszerną grupę w obrębie ras długowłosych tworzą kawie z włosami mniej lub bardziej skręconymi. Bez wątpienia zaliczyć je można do najbardziej oryginalnych odmian. Świnki z falami lub loczkami to między innymi Merino, Texel, Alpaka, Lunkarya.

Świnki morskie bezwłose

Jeśli mowa o oryginalności, to świnki z długimi kręconymi włosami mogą ustąpić jedynie kawiom bezwłosym. Nie są to rasy dla wszystkich. Nie każdemu bowiem może przypaść do gustu świnka pozbawiona futerka. Bez wątpienia jednak taki pupil ma swój niepowtarzalny urok i – jak każda kawia – również jest nad wyraz sympatycznym stworzeniem.

Świnki bezwłose reprezentowane są przez dwie odmiany: Skinny i Baldwin. Czym się różnią? Świnka Skinny rodzi się „łysa”, odrobinę włosków posiada jedynie w okolicach pyszczka i na łapkach, a jej skóra jest miękka i elastyczna. Natomiast kawia Baldwin przychodzi na świat z włosami, jednak całkowicie je traci w pierwszych miesiącach życia. Jej skóra – w porównaniu do Skinny – jest bardziej szorstka.

Kolory futra świnek morskich

Świnki różnią się między sobą nie tylko rodzajem futra – długością włosów, ich ułożeniem, skręceniem – ale także jego kolorem. Oto kilka podstawowych typów umaszczenia.

Futro typu Self ma jednolitą barwę, czyli całe ciało świnki pokrywają włosy w takim samym kolorze, np. brązowym, czarnym, beżowym, białym, czekoladowym, złotym. Inaczej prezentuje się świnka z umaszczeniem Dutch, która posiada futro dwukolorowe – „środek” tułowia (brzuch, grzbiet) jest biały, a tył i okolice głowy innego koloru, np. czarnego. Z kolei na umaszczenie świnki szylkretowej (Tortoiseshell) składają się trzy kolory, zazwyczaj czarny, biały i brązowy.

Ciekawie wyglądają kawie o futerku Himalayan – zdecydowanie dominuje tu kolor biały, a jedynie nos, łapki i uszy są ciemniejsze. Połączenie białego z czarnym występuje również u świnek o umaszczeniu Dalmatian – ciemna barwa obecna jest na głowie oraz – w formie cętek – na tułowiu. Na koniec warto wspomnieć o umaszczeniu Agouti – włos u takiej świnki posiada inne zabarwienie na końcu, a inne u nasady.

Źródło:

http://guineapigsplanet.weebly.com/guinea-pig-breed-guide.html
http://www.swinkamorska.com.pl/umaszczenia.html

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu