Kojce dla psów

Kojce dla psów

Niezaspokojona ciekawość szczeniaków bywa bardzo kłopotliwa, zwłaszcza że „narzędziem badawczym”, którego używają, są ich zęby. Pogryzione buty, rozszarpane na strzępy książki, czy dziura w skórzanym fotelu to nie jest widok, który wprawia człowieka w dobry nastrój. Nie mówiąc już o wielkiej kałuży moczu na dywanie lub innego „prezentu” postawione przez psiaka, który nie nauczył się jeszcze załatwiać swoich potrzeb na dworze.

By uniknąć podobnych problemów wielu właścicieli kupuje specjalne kojce dla psów. Zamykają w nich szczeniaki, by w ten sposób powstrzymać niszczycielskie zapędy swoich podopiecznych, a jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo im samym. Niestety kabel od telewizora jest dla psiaka również atrakcyjny, co gumowa kość i świetnie nadaje się do gryzienia.

Rodzaje kojców dla psów

Najprostszą formą kojca dla psa jest zestaw czterech płotków ustawionych tak, by tworzyły zamkniętą przestrzeń. Kontrakcja ta musi być oczywiście w miarę solidna i stabilna – przecież pies nie może jej tak po prostu przewrócić – i na tyle wysoka, by zwierzę jej nie przeskoczyło. Powinna być również wykonana z metalu. Drewno zbyt łatwo poddaje się destrukcyjnej sile psich zębów.

Wewnętrzne kojce dla psów

W sklepach zoologicznych dostępne są głównie kojce dla psów niewielkich rozmiarów. Nie mają niestety podłogi, zatem co bardziej sprytny psiak może po prostu podważyć nosem płotek i wydostać się na zewnątrz.

Z tego powodu takie kojce dla psów najlepiej nadają się dla najmłodszych szczeniąt, które nie osiągnęły jeszcze pełnej sprawności fizycznej i dla psów należących do mniej samodzielnych i przedsiębiorczych ras.

Zewnętrzne kojce dla psów

Właściciele domów z ogrodem czasami budują dla swoich psów znacznie większe i bardziej rozbudowane konstrukcje. Ich kojce  są porządnie osadzone w podłożu, czasami na solidnej podmurówce.

Zewnętrzne kojce dla psów bywają częściowo zadaszone i wyposażone w budę. W takim przypadku mogą służyć zwierzęciu przez cały rok, szczególnie gdy buda do spania jest dobrze ocieplona.

Klatki dla psów i ich rodzaje

Klatki dla psów są właściwie rodzajem kojców tyle, że zamkniętych ze wszystkich stron. Muszą być solidnie wykonane dlatego, by co bardziej energiczny pies nie zniszczył ich w ciągu jednego dnia.

Zewnętrzne klatki dla psów

Podobnie jak kojce, klatki dla psów podzielić można na zewnętrzne i wewnętrzne. Te pierwsze bywają niekiedy bardzo duże, pokryte dachem chroniącym przed deszczem i wyposażone w budę, ponieważ pies mieszka w nich przez okrągły rok.

Wewnętrzne klatki dla psów

Wewnętrzne klatki dla psów są zdecydowanie mniejsze. Wykonane są całkowicie z metalu, nawet podłoga jest metalowa, co odróżnia je od dostępnych na rynku klatek dla ptaków czy gryzoni. Można je złożyć i rozłożyć w miarę potrzeby.

Klatki dla psów wewnętrzne doskonale spełniają także rolę transportera, ale tylko wówczas, gdy wozi się psa samochodem. Są bowiem zbyt ciężkie i niewygodne, bo nosić je w ręku, a nie mają zamontowanych kół.

Kojec, klatka czy kennel?

Określenia: kojec, klatka i kennel używane są często zamiennie, oczywiście w odniesieniu do pomieszczeń przeznaczonych dla psów (nikt nie nazwie kennelem klatki dla ptaków). Bo też trudno je czasami od siebie odróżnić. Czy duży ogrodowy, całkowicie zadaszony kojec nie jest już właściwie klatką? Najlepiej jednak nie traktować tych pojęć jako synonimów.

Tak więc, kojcem dla psa można nazwać coś w rodzaju zagrody dla psa. Może być mała lub duża, ale zawsze otwarta od góry, przynajmniej częściowo. Nie ma przy tym znaczenia, czy kojec zbudowany jest w ogrodzie, czy ustawiony w mieszkaniu w bloku.

Z kolei klatka dla psa to każda konstrukcją, która zamknięta jest z każdej strony – również od góry. Dach klatki może być ażurowy lub pełny. Czyli przykryty dachem kojec to jednak klatka, nieważne jakiej jest wielkości i czy stoi w mieszkaniu, czy w ogrodzie.

I na koniec słowo „kennel”. Pochodzi ono z języka angielskiego i oznacza psią budę lub psiarnię. Jak wygląda buda dla psa każdy wie, natomiast polskie słowo „psiarnia” odnosi się do dużego, specjalnego pomieszczenia, lub całego kompleksu pomieszczeń, w których trzyma się i hoduje psy.

W związku z czym raczej nie są kenelami kojce i klatki ustawione w domu. Co prawda, niektórzy określają tym mianem nawet plastikowy transporter dla psa, jednak bardziej trafnym jest nazywać kennelem tylko duże ogrodowe kojce i klatki dla psów..

Kojce dla psów – potrzebne czy nie?

Pies domowy odziedziczył po przodkach nie tylko wiele cech fizycznych, ale również pewne wrodzone zachowania. Wielu domowych pupili nadal z upodobaniem kopie w ziemi jamy, jeśli mają taką możliwość, i chętnie sypia w budach i budkach. Jeśli tak, to szczeniętom nie tylko nie przeszkadza zamknięta przestrzeń, a wręcz odwrotnie – lubią ją.

Zwolennicy zamykania szczeniaków w kojcach lub klatkach właśnie w ten sposób argumentują zasadność ich stosowania. Ich zdaniem, kojec lub klatka daje szczenięciu poczucie bezpieczeństwa takie samo, jakie zapewnia młodym wilkom rodzinna nora. Zamknięcie w kojcu lub klatce nie może być dla psa karą.

Zwolennicy kojców dla psów twierdzą również, że szczenię szybciej uczy się zachowywania czystości w domu i nie niszczenia wszystkiego, co znajduje się w zasięgu jego zębów. Być może, mówią ich oponenci, ale przecież na świecie żyją tysiące psów, które nigdy nie były zamykane w kojcach, a nie załatwiają się w domu i nie niszczą domowych sprzętów. Ich zdaniem kojec niepotrzebnie ogranicza zwierzęciu wolność.

Poważnym argumentem przeciwko stosowaniu kojców jest mała ilość bodźców obieranych przez psa. Im więcej bodźców otrzymuje szczeniak, tym lepiej się rozwija. Szczenie bez przerwy poszukuje nowych wrażeń i bada swoje otoczenie. W ten sposób się uczy.

W małym kojcu niewiele jest rzeczy, które można badać. Argumenty przeciwników kojców są bardzo ważkie, dlatego można ich bagatelizować. Psiak nie może przebywać w kojcu przez większość swojego życia.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu