Koci katar

Koci katar

Koci katar (herpeswiroza i kaliciwiroza) jest jedną z najczęściej występujących wśród kotów chorób wirusowych. Niestety należy ona również do najgroźniejszych. Szczególnie niebezpieczna jest dla kociąt, które w większości przypadków nie przeżywają tej choroby.

W jaki sposób kot może zarazić się kocim katarem?

Przyczyną kociego kataru jest zakażenie jednym z dwóch rodzajów wirusów: herpesvirus (FHV-1) lub calicivirus (FCV). Do zarażenia może dojść przy bezpośrednim kontakcie z chorym kotem albo drogą pośrednią, poprzez kuwety, miski i inne przedmioty. Wirusa kociego kataru możemy zawlec do domu nawet my sami, jeśli mieliśmy wcześniej kontakt z chorym zwierzęciem.

Jakie są objawy kociego kataru?

Koci katar jest bardzo groźną chorobą, która powoli rujnuje organizm cierpiącego na nią zwierzaka. Typowymi dla niej objawami są: utrata apetytu oraz wydzieliny z oczu i nosa. Nie powinniśmy zwlekać z wizytą w gabinecie weterynaryjnym, gdy tylko zauważymy te objawy u naszego pupila.

W pierwszym etapie choroby, z nosa i oczy cieknie śluz, później pojawia się ropa. Z czasem jest jej tak dużo, że zakleja oczy i nos, a kot przestaje widzieć i ma duże trudności z oddychaniem.

Przy silnym przebiegu choroby u kota pojawią się również obrzęki, nadżerki i owrzodzenia, które zlokalizowane są głównie wewnątrz pyszczka, na nosie i na uszach. W klatce piersiowej zaczyna gromadzić się płyn, a temperatura ciała znacznie wzrasta. W tej fazie zakażenia spada odporność i kot staje się podatny na zakażenie bakteriami i grzybami chorobotwórczymi.

Jak zapobiegać kociemu katarowi?

Niestety leczenie kociego kataru jest trudne, długotrwałe i w wielu przypadkach nieskuteczne. Jest również bardzo kosztowne. Dlatego lepiej zapobiegać tej chorobie niż ją leczyć i poddawać pupila szczepieniom profilaktycznym.

Kocięta szczepimy dwukrotnie. Zaleca się, by pierwszą szczepionkę podawać, gdy skończą 8-12 tydzień życia, czyli w okresie, w którym przestają działać przeciwciała otrzymane z mlekiem matki. Drugą szczepionkę podajemy po 3-4 tygodniach od pierwszej.

W przypadku dorosłych kotów, lekarze weterynarii sugerują, by osobniki wychodzące szczepić co roku, a niewychodzące co 2-3 lata.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu