Klatki dla ptaków

Klatki dla ptaków

Przybycie do domu pierzastego mieszkańca to wyjątkowy moment. Aby skrzydlaty zwierzak już od pierwszych chwil czuł się u nas bezpiecznie i komfortowo, warto zawczasu przygotować dla niego wygodne i przestronne lokum. Na co zwrócić uwagę, wybierając klatkę dla ptaków? Jak wyposażyć ptasie mieszkanko?

Zabawki dla ptaków

Jaką klatkę dla ptaków wybrać?

Klatka to z pewnością najważniejszy element domowego środowiska ptaków. W dużej mierze to właśnie od niej zależy komfort życia pierzastych podopiecznych. Ptaki to zwierzęta o sporych wymaganiach lokalowych. Bardzo duże znaczenie ma dla nich odpowiednia przestrzeń. Dla zachowania zdrowia fizycznego i psychicznego muszą mieć możliwość prezentowania naturalnych zachowań lokomotorycznych, wśród których szczególną rolę odgrywa latanie. Klatka dla ptaków w żaden sposób nie może ograniczyć tego typu aktywności. Z tego względu lokum musi być na tyle obszerne, by pierzasty zwierzak mógł w nim swobodnie rozpościerać skrzydła i wykonywać choć krótkie loty. Należy zatem szukać jak najdłuższego mieszkanka. Wysokość klatki dla ptaków nie jest z reguły aż tak istotna. Niektórzy pierzaści towarzysze (zwłaszcza papugi) czerpią jednak ogromną frajdę ze wspinaczek, dlatego w ich przypadku warto rozważyć zakup dość wysokiego akcesorium. Aby klatka spełniała wymagania ptasich alpinistów, przynajmniej jedna jej ściana musi posiadać pręty położone poziomo. Warto zwrócić też uwagę na odległość między poszczególnymi szczebelkami. Jeśli będzie zbyt duża, ptak może zaklinować się między prętami, a jeśli zbyt mała – u zwierzaka może dojść do kontuzji palców lub skrzydeł. Optymalna odległość między szczebelkami wynosi dla kanarków i astryldów: 0,6-1,3 cm, dla papużek falistych i innych małych papug: 1,3 cm, dla nimf i innych średnich papug: 1,3-1,6 cm, dla dużych papug: 1,9-2,5 cm.

↓ KLATKI DLA PTAKÓW ↓

Wiele ptaków lubi przemieszczać się nie tylko drogą powietrzną, ale też naziemną. Spacerowanie połączone z żerowaniem jest typowym zachowaniem nimf czy papużek falistych. Takim ptakom należy zaoferować szersze mieszkanka, wyróżniające się dużą powierzchnią podłogi. Dla większości pierzastych zwierzaków najwygodniejsze są więc klatki kwadratowe lub prostokątne (o dłuższej podstawie). Lepiej zrezygnować z okrągłych akcesoriów – brak narożników wywołuje u ptaków poczucie zagrożenia i przyczynia się do chronicznego stresu.

Klatka musi umożliwiać nam sprawną obsługę pierzastego pupila. Powinniśmy zatem zwrócić szczególną uwagę na łatwość czyszczenia i demontażu poszczególnych elementów. Klatki dla ptaków z wysuwaną podłogą pozwalają na sprzątanie ściółki bez konieczności niepokojenia podopiecznych. Dobrze sprawdzają się także akcesoria łączone za pomocą klipsów. Umożliwiają one łatwe odpięcie kuwety od metalowej obudowy. Warto wybierać klatki wyposażone w kilka sporych drzwiczek, umieszczonych w różnych częściach akcesorium (na górze, z boku, z przodu). Dzięki nim pupil będzie mógł wychodzić ze swojego mieszkanka w komfortowy sposób, a my zyskamy lepszy dostęp do ptasiego lokum. Boczne drzwiczki często można wykorzystać jako miejsce służące do przypięcia baseniku czy budki lęgowej. Wybierając klatkę dla ptaków, skontrolujmy też jej solidność i sprawdźmy, czy nie posiada żadnych ostrych lub niewyprofilowanych elementów.

Gdzie postawić klatkę dla ptaków?

Nie mniej istotne od wyboru właściwej klatki jest jej prawidłowe usytuowanie. Lokalizacja ptasiego mieszkanka ma duży wpływ na aktywność i zachowania pierzastych podopiecznych. Klatka dla ptaków nie powinna stać przy oknie – nagłe bodźce docierające ze środowiska zewnętrznego mogą skutecznie przestraszyć naszych podopiecznych. Dodatkowo niekorzystnie na samopoczucie zwierzaków nierzadko oddziałują promienie słoneczne. Nie najlepszymi miejscami na ptasie lokum są kuchnia i łazienka – powstające w tych pomieszczeniach opary bywają bardzo niebezpieczne dla pierzastych zwierzaków. Ze względu na przeciągi klatki dla ptaków nie należy stawiać w przedpokoju ani na korytarzu. Jeśli nie przepadamy za porannymi pobudkami, nie powinniśmy lokować jej także w sypialni. Zwykle najlepszym wyborem będą miejsca, w których przebywamy w ciągu dnia, zwłaszcza w porze relaksu, np. salon, pokój gościnny. Klatkę warto ustawić na podwyższeniu i przynajmniej tylną częścią przysunąć do ściany. W takich warunkach ptaki czują się najbezpieczniej.

Jak wyposażyć klatkę dla ptaków?

W swoim lokum ptaki spędzają większość czasu. Muszą więc dysponować wszystkimi niezbędnymi akcesoriami, które umożliwią im oddawanie się ulubionym aktywnościom. W klatce dla ptaków powinny znaleźć się: drewniane żerdzie o różnej średnicy, karmidła (przynajmniej jedno dla każdego zwierzaka), poidło, basen do kąpieli i różnorodne zabawki dostosowane do indywidualnych preferencji pierzastych podopiecznych (bawełniane sznury, dzwonki, drabinki, huśtawki, ścianki wspinaczkowe, liczydła, drewniane klocki, akcesoria interaktywne na pokarm). Zadbajmy o odpowiednie umiejscowienie poszczególnych elementów. Żerdzie powinny być usytuowane na różnych wysokościach i pod różnymi kątami. Nie należy umieszczać ich bezpośrednio pod sobą – ptaki będą brudzić je odchodami. Także pojemniki na pokarm i wodę lepiej usytuować w pewnym oddaleniu od siebie. Rozmieszczenie zabawek zależy już od naszej inwencji – warto zrobić to w taki sposób, by ptaki czerpały jak najwięcej frajdy z radosnych harców, wykonując fantazyjne akrobacje.

↓ ELEMENTY WYPOSAŻENIA KLATKI DLA PTAKÓW ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © ilkostudio — stock.adobe.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Ptaki
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu