Klatki dla ptaków

Klatki dla ptaków

Człowiek od dawna hodował różne gatunki ptaków. Wiele z nich od setek lat, z pokolenia na pokolenie, przychodzi na świat w niewoli. Ale są i takie, które nadal odławia się w ich naturalnym środowisku. Każdemu z nich powinno się jednak zapewnić jak najlepsze warunki życia, dlatego powinnyśmy bardzo starannie wybierać klatki dla ptaków.

Klatka dla ptaków – Trudny wybór?

Klatka jest domem dla ptaka, w którym spędzi większość swojego życia. Dlatego należy bardzo starannie i uważnie wybierać „ten ich dom”. Wbrew pozorom wybór właściwej klatki dla ptaków nie jest taki trudny, jakby się to mogło wydawać. Wystarczy kierować się pewnymi podstawowymi zasadami.

Wielkość klatek dla ptaków

Klatka dla ptaków nigdy nie jest za duża, może być co najwyżej za mała – tak brzmi podstawowa zasada, którą obowiązuje przy wyborze klatki dla ptaków. Nie ma zatem potrzeby określać maksymalnych rozmiarów. Warto jednak powiedzieć, kilka słów o ich minimalnych rozmiarach.

Naturalnym żywiołem ptaków jest powietrze. Również w niewoli powinny mieć możliwość latania. Klatka powinna być więc przynajmniej na tyle duża, by ptak mógł swobodnie rozłożyć skrzydła i przefrunąć z jednej grządki na drugą.

Czyli minimalna szerokość klatki musi być przynajmniej dwukrotnie większa od rozpiętości skrzydeł ptaka, minimalna długość tak ze trzy razy większa od długości ciała, minimalna wysokość również co najmniej trzykrotnie większa niż długości jej lokatora.

Kształt klatek dla ptaków

Optymalna klatka dla ptaków powinna być zdecydowanie dłuższa niż wyższa. Przecież ptak lata głównie w poziomie, a nie w pionie. Długa klatka zmusi ptaki do fruwania z żerdki na żerdkę. Dotyczy to szczególnie papug, które krótkie dystanse wolą przemierzać na piechotę.

Popularne i często kupowane klatki dla ptaków„okrągłe” nie spełniają powyższego warunku, ponieważ zdecydowanie mają za dużą wysokość przy małej długość i szerokości.

Wielkim minusem okrągłej klatki jest to, że ptak może być obserwowany z każdej strony, przez co nie będzie czuł się komfortowo. Najlepsze są zatem klatki w kształcie prostopadłościanu. Ustawiając je przy ścianie pokoju zapewni się podopiecznemu poczucie bezpieczeństwa.

Łatwy dostęp do wnętrza klatki dla ptaków

Kupując klatkę dla ptaków należy zwrócić uwagę na to, czy dostęp do jej wnętrza jest łatwy. Trzeba przecież karmić ptaka i zmieniać mu wodę w miseczce. Klatkę należy także czyścić. Te codzienne lub cotygodniowe czynności, które muszą być wykonane nie powinny stresować jej lokatora.

Właściwy odstęp między prętami w klatce dla ptaków

Odstęp między poszczególnymi prętami klatki dla ptaków zawsze musi być mniejszy od średnicy głowy ptaka. W przeciwnym razie istnieje poważne ryzyko, że wsadzi ją między pręty i powiesi się.

Solidność wykonania i wykończenia klatki dla ptaków

Klatka dla ptaków powinna być nie tylko estetycznie, ale i solidnie wykonana, i wytrzymała. Nie może mieć żadnych wystających drutów i im podobnych elementów, o które ptak może się skaleczyć.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcia: Fotolia.com

banerek-promocyjny-kakadu1

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Ptaki
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne
Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 43 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »
Zoologiczny sklep internetowy
Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»
Prezenty
Wybierz prezent do zakupów w e-sklepie! Obejrzyj katalog prezentów»
Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta
Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »
Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy
Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.

Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota » Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.

Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni » Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.

Wszystko dla ptaków egzotycznych » Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.

Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium » Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.

Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu