Klatka dla szynszyli

Klatka dla szynszyli

Szynszyla staje się coraz popularniejszym domowym pupilem. Decydując się jednak na zakup tego zwierzątka, musimy zdawać sobie sprawę z jego specyficznych wymagań (dowiedz się więcej o tym, jak przygotować się do zakupu szynszyli KLIK). Od warunków środowiskowych, w jakich przyjdzie mieszkać naszemu pupilowi, zależy jego zdrowie, komfort i bezpieczeństwo. Jakiej klatki i wyposażenia potrzebują więc szynszyle?

Jaka powinna być klatka szynszyli?

Idealne mieszkanka dla szynszyli znacznie różnią się od klatek dedykowanych pozostałym popularnym gryzoniom. Zwierzątko to jest bowiem wyśmienitym skoczkiem i zapalonym alpinistą. Skoki na wysokość nawet 1 metra nie są dla szynszyli niczym niezwykłym. Z tego względu klatka dla pupila powinna być dosyć wysoka, a co najważniejsze, wielopoziomowa. Kilkupiętrowe mieszkanko umożliwi naszemu gryzoniowi wspinaczki, ćwiczenia fizyczne i wypoczynek na różnych wysokościach.

Dla szynszyli możemy zakupić klatkę wykonaną z metalu lub drewnianą wolierę. Pamiętajmy, że im większe będzie lokum naszego pupila, tym łatwiej będzie nam je ciekawie zaaranżować i stworzyć zwierzątku bogate środowisko życiowe. Przyjmuje się, że mieszkanko szynszyli powinno mieć minimalne wymiary: 75 x 60 x 40 cm (wysokość x długość x szerokość). Zwróćmy szczególną uwagę na rozmiary plastikowej kuwety – głębsza umożliwi optymalne wypełnienie ściółką i zapobiegnie jej rozsypywaniu. Standardowe klatki mają wiele zalet – są łatwe w czyszczeniu, bezpieczne i odporne na zniszczenie. Jeśli dysponujemy wystarczającą przestrzenią, możemy jednak zafundować naszemu zwierzątku obszerną wolierę. Należy przy tym bacznie przyjrzeć się, czy wybrane mieszkanko jest na tyle solidne, że nie padnie ofiarą zębów naszej podopiecznej.

Gdzie postawić klatkę dla szynszyli?

W naturze szynszyle zamieszkują wysokogórskie tereny, o surowym klimacie. Nic więc dziwnego, że są doskonale przystosowane do życia w trudnych warunkach. Gęste futerko zapewnia im znakomitą izolację termiczną i odporność na niskie temperatury. W warunkach domowych nasze zwierzątko nie będzie jednak narażone na wychłodzenie, ale raczej na przegrzanie. Warto o tym pamiętać, wybierając miejsce, w którym ustawimy lokum naszego pupila. Optymalna temperatura w pomieszczeniu dla szynszyli powinna wynosić około 16-18°C. Nigdy nie może przekraczać 25°C. Gryzonie te dobrze czują się też w warunkach niskiej wilgotności (40- 50%). Warto zwrócić uwagę na cyrkulację powietrza – wskazana jest dobra wentylacja pomieszczenia, w którym przebywa nasze zwierzątko. Szynszyle są wrażliwe na przeciągi, z tego względu nie powinno ustawiać się ich mieszkanka w pobliżu okien.

Ustalając lokalizację klatki, musimy też uwzględnić aktywność naszych podopiecznych. Szynszyle w ciągu dnia głównie odpoczywają, żerują zaś w nocy i o świcie. Ciągły hałas z pewnością nie będzie sprzyjał relaksowi. Lepiej więc postawić mieszkanko gryzonia w miejscu cichym i ustronnym, z dala od telewizora i innych urządzeń elektrycznych.

Wyposażenie klatki dla szynszyli

Mamy już klatkę, ale co jeszcze powinniśmy kupić? W przypadku szynszyli nie obejdzie się bez bogatego wyposażenia lokum. Na początku musimy oczywiście zainwestować w wytrzymałe pojemniki na pokarm i wodę. Dobrym wyborem będą naczynka ceramiczne. Oprócz tego należy kupić również paśnik na sianko.

Jednymi z najważniejszych akcesoriów są półki, będące dla szynszyli ulubionym miejscem odpoczynku i ćwiczeń. Gryzonie lubią relaksować się także na hamaku. Warto zadbać o wyposażenie umożliwiające naszej podopiecznej wspinaczki – mogą być to np. odpowiednio przygotowane konary. Naturalne gałązki będą też z pewnością chętnie gryzione przez pupila, co jest konieczne do ścierania zębów.

Nie zapomnijmy o zakupie odpowiedniego schronienia dla szynszyli. W klatce powinien znaleźć się specjalny domek. Gryzoń będzie też z pewnością zadowolony, jeśli dostarczymy tu tunele, imitujące nory wykopywane w naturalnym środowisku. Wzbogacić życie pupila mogą zabawki np. z wikliny.

Każdy właściciel musi zadbać też o pielęgnację gryzonia. Szynszyle kilka razy w tygodniu potrzebują kąpieli pyłowych. Należy więc koniecznie nabyć wysokie naczynko do kąpieli i specjalny piasek, oczyszczający futerko i skórę naszego zwierzątka.

Zdjęcie: Fotolia.pl

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 62 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu