klatka dla szczura 1 938x535 - Klatka dla szczura

Klatka dla szczura

Każdy szczur potrzebuje klatki. To miejsce, w którym może się zaszyć, wypocząć albo porządnie wyspać. Aby jednak lokum spełniło swoje zadanie, musi być wygodne, bezpieczne, a przede wszystkim w odpowiednich rozmiarach. W tym celu właściciel powinien dokładnie wiedzieć, czego potrzebuje jego pupil i dopasować klatkę do jego potrzeb i wymagań.

Wymiary klatki dla szczura

Szczury to zwierzęta stadne, dlatego trzymanie w domu tylko jednego osobnika nie jest zbyt dobrym pomysłem. Będzie mu zwyczajnie smutno i nudno. Dlatego warto zdecydować się na dwa szczury (albo i więcej). Pamiętajmy tylko, że w takim wypadku powinniśmy wybrać dwa samce lub dwie samice. Jeśli koniecznie chcemy mieć parkę, musimy obowiązkowo wysterylizować zwierzaki, bo w przeciwnym wypadku za chwilę zamieszkamy z całą gromadą.

Klatka powinna być odpowiednio duża. Czterdzieści centymetrów w każdym z trzech wymiarów (wysokość, szerokość, długość) to absolutne minimum. Najlepiej, aby było to sześćdziesiąt centymetrów. Pamiętajmy, że szczur to bardzo żywiołowe zwierzątko, które ma mnóstwo energii. Sam fakt, że zwierzak mieści się do klatki i może się w niej obrócić, nie jest rzeczą wystarczającą. W lokum ma być dużo miejsca na swobodne poruszanie się. Jeśli chodzi o kształt, wybierajmy raczej wysoką, a krótszą na szerokość. Dlaczego? Ponieważ zwierzaki te uwielbiają się wspinać, wdrapywać, wciskać w przeróżne tunele. Im więcej pięter, tym też więcej radości im sprawimy. Szczury nie potrzebują natomiast szerokiej podstawy klatki, czyli mówiąc ogólnie: dużo pustej przestrzeni wokół. Ich naturalne miejsca do życia to zazwyczaj piwnice, kanały, tunele wentylacyjne, czyli ciasne, mroczne i pełne zakamarków przestrzenie. Tak samo powinno wyglądać to w klatce. Drugą bardzo ważną sprawą są odstępy między prętami. Pamiętajmy, że szczury są bardzo zwinne i doskonale opanowały umiejętność wciskania się w najmniejsze nawet szczeliny. Pręty powinny być zatem rozmieszczone najszerzej co dwa i pół centymetra, a najlepiej co dwa. W przeciwnym wypadku zwierzak może uciec z klatki – to niebezpieczne, szczególnie jeśli właściciel nie wie o tym, że pupil hasa na wolności.

Klatka bezpieczna dla szczura

Bezpieczna klatka to taka, która została wykonana z wysokiej jakości materiałów. Dzięki temu będzie odporna na szczurze zęby, podskoki, biegi, ale też na zwyczajne uszkodzenia mechaniczne. Potrzebujemy produktu, który posłuży zwierzakowi długie lata i nie rozpadnie się na kawałki. Pierwsza ważna rzecz to spód, czyli tak zwana kuweta. Musi być wytrzymała (nie pękać i zanadto się nie rysować) i łatwa do czyszczenia (klatkę należy sprzątać regularnie, bo inaczej stanie się siedliskiem brudu i wylęgarnią bakterii, a do tego zacznie bardzo nieprzyjemnie pachnieć!). Możemy zdecydować się na kuwetę z wyższymi brzegami – jest praktyczna, ponieważ zapobiega wysypywaniu się całej zawartości na zewnątrz, zwłaszcza wyściółki. Druga ważna sprawa to same pręty – koniecznie metalowe, bo nasz pupil z pewnością zacznie je podgryzać. Pręty powleczone farbą są z tego właśnie powodu niewskazane. Muszą być ponadto dobrze zamocowane i mieć odpowiednie odległości między sobą. Oczywiście zdarzają się też inne modele klatek, bardziej pudełkowe lub kontenerowe, a nawet przypominające szklane terraria. To nie jest dobry pomysł. Latem panuje w nich upał i zaduch, ponieważ nie działa odpowiednio cyrkulacja powietrza. Zwierzak wdycha też opary swojego moczu, co nie jest wskazane. Najlepszą wentylację mają zdecydowanie klatki klasyczne, opisane powyżej.

↓ ŻWIRKI I PODŁOŻA DO KUWET ↓

Bezpieczna klatka jest również wyposażona w odpowiednie przejścia, schodki, tunele, hamaki i mnóstwo innych akcesoriów. Uważajmy na ostre krawędzie, zadbajmy też o to, żeby schodki między poziomami były w miarę stabilne. Szczury doskonale się wspinają, ale nie oznacza to, że mogą poruszać się po klatce niespełniającej standardów bezpieczeństwa. Możemy natomiast tych akcesoriów „wrzucić” do szczurzego lokum naprawdę dużo. Sprawią zwierzakowi prawdziwą frajdę. Nie zastawmy tylko klatki w taki sposób, by odciąć zwierzakowi dopływ powietrza. To niebezpieczne.

Gdzie postawić klatkę dla szczura?

Klatka dla szczura powinna stać w spokojnym miejscu. Żaden zwierzak, nawet najbardziej towarzyski, nie lubi kiedy ktoś nieustannie chodzi mu po głowie i hałasuje. Dobrym miejscem będzie jakiś kąt w salonie lub sypialni. Unikajmy stawiania klatki w toalecie (może i zacisznie, ale mało komfortowo) i w kuchni (mnóstwo mniej lub bardziej gryzących zapachów). Absolutnie odpada przedpokój, gdzie zawsze ktoś się kręci. Nie umieszczajmy też klatki blisko telewizora, komputera czy radia. Szczury nie lubią hałasu. Bardzo niewskazane są również miejsca silnie nasłonecznione (parapet), nagrzane (blisko kaloryfera) lub z przeciągami (okolice balkonu i okien).

↓ KLATKI DLA SZCZURA ↓

Szczur poza klatką

Pamiętajmy, że nawet największa klatka nie może być jedyną przestrzenią, w której porusza się nasz szczur. To zwierzaki bardzo towarzyskie, chętne do zabawy, z mnóstwem energii. Potrzebują częstych wybiegów, podczas których mogą pobiegać, pobawić się z właścicielem, ale też poprzytulać się do niego. Gryzonie te są do tego wyjątkowo inteligentne i uczą się komend szybciej, niż inne zwierzęta. Warto wykorzystać ich umiejętności i chęci do zabawy, aby nauczyć pupila reagować na imię, wskakiwać na rękę, czy na przykład jeździć na deskorolce! To doskonały sposób, aby zacieśnić więź ze szczurem i okazać mu swoją miłość i troskę (dowiedz się, jak uczyć szczura KLIK).

↓ WYPOSAŻENIE KLATKI ↓

banerek-promocyjny-kakadu1

Zdjęcie: Fotolia.pl

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu