Kiedy z psem trzeba iść do weterynarza?

Kiedy z psem trzeba iść do weterynarza?

Regularne wizyty u lekarza weterynarii pozwalają kontrolować stan zdrowia i ogólną kondycję naszego pupila. Dzięki nim mamy możliwość wcześniejszego wykrycia niektórych chorób i schorzeń,  co zwiększa szansę na pełne wyleczenie oraz szybszy powrót do zdrowia. Niestety niektórzy właściciele psów popełniają duży błąd, zabierając zwierzę do weterynarza dopiero wtedy, gdy zaobserwują u niego jakieś niepokojące objawy. Zapominają o tym, że początkowa faza choroby może niekiedy przebiegać bezobjawowo i daje o sobie znać dopiero, gdy wyrządzone w organizmie szkody są już znaczne. To zdecydowanie utrudnia proces leczenia, a w ekstremalnych przypadkach może zmniejszyć szansę na pełen powrót do zdrowia lub nawet przeżycie psa.

Pierwsza wizyta u weterynarza

W pierwszym roku życia każdy szczeniak musi przejść niezbędny komplet szczepień, które uchronią go od chorób takich jak parwowiroza czy nosówka. Przed wzięciem psa od hodowcy upewnijmy się czy zwierzę było już odrobaczane i szczepione. Gdy maluch znajdzie się w końcu w nowym domu dajmy mu kilka dni na przyzwyczajenie. W tym czasie uważnie obserwujmy jego zachowanie. Jeśli cokolwiek wzbudza niepokój, warto zapytać o to weterynarza podczas pierwszej wizyty. Wtedy też ustalimy kalendarz szczepień i kolejnych odwiedzin u lekarza. Około dziesiątego tygodnia szczeniak powinien otrzymać pierwszą dawkę szczepionki przeciw wściekliźnie. Drugą dawkę podaje się po kolejnych czterech tygodniach, wraz ze szczepionkami przeciw nosówce, parwowirusom, żółtaczce oraz chorobie Stuttgardzkiej.

Podczas pierwszej wizyty szczeniak powinien zostać nie tylko osłuchany, ale również zważony. Oszacowanie masy ciała i tempa wzrostu zwierzęcia pozwala ustalić odpowiednie żywienie dla malucha. Następnie weterynarz powinien zmierzyć temperaturę ciała a także sprawdzić stan skóry w poszukiwaniu ewentualnych ran, owrzodzeń czy pasożytów. Dobrze jest także sprawdzić pyszczek szczeniaka i stan jego zębów.

Wizyty kontrolne

Kolejne odwiedziny u weterynarza powinny odbywać się standardowo raz w roku, a w przypadku starych psów co pół roku. Podczas takiej wizyty pies zostanie poddany odrobaczeniu, dostanie preparat przeciw pchłom a także przeciw kleszczom, jeśli to konieczne. Weterynarz powinien wykonać komplet badań profilaktycznych, mających na celu wykrycie potencjalnych schorzeń na etapie możliwym do wyleczenia. Laboratoryjne badanie krwi i moczu pozwala śledzić na bieżąco stan zdrowia pupila. Zbadana próbka moczu pozwoli zdiagnozować ewentualne problemy z nerkami. Natomiast morfologia wykaże infekcje układu odpornościowego lub pasożytnicze, stany zapalne oraz anemię.

Dzięki regularnym wizytom możliwe jest wykluczenie albo wykrycie chorób takich jak cukrzyca, ropomacicze, zdiagnozowanie wczesnych stadiów nowotworów a także problemów związanych z funkcjonowaniem serca czy układu pokarmowego.

Jeśli zaobserwujemy u psa niepokojące objawy, takie jak biegunka lub wymioty nie należy odwlekać wizyty. Trzeba niezwłocznie zabrać psa do lekarza. Alarmujący może być także brak apetytu, ospałość czy osowienie. Jeśli nasz pupil nagle stracił ochotę do zabawy, niechętnie rusza się z posłania czy wychodzi na spacery, rozważmy odwiedziny u weterynarza.

Badania profilaktyczne pozwalają na kontrolowanie samopoczucia i zdrowia psa. Dzięki nim możemy znacznie wydłużyć życie naszego pupila i polepszyć jego jakość. Nie lekceważmy zatem korzyści płynących z regularnych wizyt. Pilnujmy też kalendarza szczepień i regularnego odrobaczania.

Zdjęcie: Fotolia.com
banerek-promocyjny-kakadu1

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz
  1. Kinga
    Lip 18, 2017 - 02:20 PM

    Super artykuł! Rozwiązuje to moje ostatnie rozważania (http://grupatop.pl/kiedy-zabrac-kotke-do-weterynarza/)

    Reply

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu Sp. z o.o.