Kiedy z psem trzeba iść do weterynarza?

Kiedy z psem trzeba iść do weterynarza?

Regularne wizyty u lekarza weterynarii pozwalają kontrolować stan zdrowia i ogólną kondycję naszego pupila. Dzięki nim mamy możliwość wcześniejszego wykrycia niektórych chorób i schorzeń,  co zwiększa szansę na pełne wyleczenie oraz szybszy powrót do zdrowia. Niestety niektórzy właściciele psów popełniają duży błąd, zabierając zwierzę do weterynarza dopiero wtedy, gdy zaobserwują u niego jakieś niepokojące objawy. Zapominają o tym, że początkowa faza choroby może niekiedy przebiegać bezobjawowo i daje o sobie znać dopiero, gdy wyrządzone w organizmie szkody są już znaczne. To zdecydowanie utrudnia proces leczenia, a w ekstremalnych przypadkach może zmniejszyć szansę na pełen powrót do zdrowia lub nawet przeżycie psa.

Jak często trzeba chodzić z psem do weterynarza?

Pierwsza wizyta u weterynarza

W pierwszym roku życia każdy szczeniak musi przejść niezbędny komplet szczepień, które uchronią go od chorób takich jak parwowiroza czy nosówka. Przed wzięciem psa od hodowcy upewnijmy się czy zwierzę było już odrobaczane i szczepione. Gdy maluch znajdzie się w końcu w nowym domu dajmy mu kilka dni na przyzwyczajenie. W tym czasie uważnie obserwujmy jego zachowanie. Jeśli cokolwiek wzbudza niepokój, warto zapytać o to weterynarza podczas pierwszej wizyty. Wtedy też ustalimy kalendarz szczepień i kolejnych odwiedzin u lekarza. Około dziesiątego tygodnia szczeniak powinien otrzymać pierwszą dawkę szczepionki przeciw wściekliźnie. Drugą dawkę podaje się po kolejnych czterech tygodniach, wraz ze szczepionkami przeciw nosówce, parwowirusom, żółtaczce oraz chorobie Stuttgardzkiej.

Podczas pierwszej wizyty szczeniak powinien zostać nie tylko osłuchany, ale również zważony. Oszacowanie masy ciała i tempa wzrostu zwierzęcia pozwala ustalić odpowiednie żywienie dla malucha. Następnie weterynarz powinien zmierzyć temperaturę ciała a także sprawdzić stan skóry w poszukiwaniu ewentualnych ran, owrzodzeń czy pasożytów. Dobrze jest także sprawdzić pyszczek szczeniaka i stan jego zębów.

Wizyty kontrolne

Kolejne odwiedziny u weterynarza powinny odbywać się standardowo raz w roku, a w przypadku starych psów co pół roku. Podczas takiej wizyty pies zostanie poddany odrobaczeniu, dostanie preparat przeciw pchłom a także przeciw kleszczom, jeśli to konieczne. Weterynarz powinien wykonać komplet badań profilaktycznych, mających na celu wykrycie potencjalnych schorzeń na etapie możliwym do wyleczenia. Laboratoryjne badanie krwi i moczu pozwala śledzić na bieżąco stan zdrowia pupila. Zbadana próbka moczu pozwoli zdiagnozować ewentualne problemy z nerkami. Natomiast morfologia wykaże infekcje układu odpornościowego lub pasożytnicze, stany zapalne oraz anemię.

Dzięki regularnym wizytom możliwe jest wykluczenie albo wykrycie chorób takich jak cukrzyca, ropomacicze, zdiagnozowanie wczesnych stadiów nowotworów a także problemów związanych z funkcjonowaniem serca czy układu pokarmowego.

Jeśli zaobserwujemy u psa niepokojące objawy, takie jak biegunka lub wymioty nie należy odwlekać wizyty. Trzeba niezwłocznie zabrać psa do lekarza. Alarmujący może być także brak apetytu, ospałość czy osowienie. Jeśli nasz pupil nagle stracił ochotę do zabawy, niechętnie rusza się z posłania czy wychodzi na spacery, rozważmy odwiedziny u weterynarza.

Badania profilaktyczne pozwalają na kontrolowanie samopoczucia i zdrowia psa. Dzięki nim możemy znacznie wydłużyć życie naszego pupila i polepszyć jego jakość. Nie lekceważmy zatem korzyści płynących z regularnych wizyt. Pilnujmy też kalendarza szczepień i regularnego odrobaczania.

Zdjęcie: Fotolia.com
{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz
  1. Kinga
    lip 18, 2017 - 02:20 PM

    Super artykuł! Rozwiązuje to moje ostatnie rozważania (http://grupatop.pl/kiedy-zabrac-kotke-do-weterynarza/)

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu