Kiedy potrzebna jest klatka dla psa?

Kiedy potrzebna jest klatka dla psa?

Klatka dla psa to wynalazek, który wzbudza wiele kontrowersji. Z całą pewnością nasz domowy czworonóg nie powinien spędzać całych dni zamknięty w mało przestronnej celi. Ów niewielki kojec często kojarzy się z więzieniem, jednak wcale tak być nie musi. Klatkę dla psa wykorzystać można i w bardziej przyjazny dla zwierzaka sposób.

Czego powinniśmy unikać, decydując się na zakup klatki dla psiaka?

Zwolennicy klatek często sięgają po argument, że psiak (podobnie jak wilk) jest zwierzakiem, któremu do funkcjonowania niezbędna jest przytulna nora. W myśl tej teorii stwierdzić by można, że wielogodzinne przebywanie na małej przestrzeni wpisane jest w psią naturę. Niestety założenie to niezupełnie pokrywa się z prawdą. Wilki czy dziko żyjące psy faktycznie nie mogą obejść się bez ustronnych kryjówek. Korzystają z nich jednak nie codziennie, a tylko w pewnych momentach swego życia. Samice w połogu, młode szczenięta i osobniki chore nie pogardzą ustronnym lokum. Zdrowym, dojrzałym zwierzakom przybytek taki do niczego nie jest potrzebny.[1]

Pamiętać musimy o tym, że klatka nie może być środkiem zaradczym na wszystkie nasze problemy. Pies nie powinien siedzieć w niej przez wiele godzin, w oczekiwaniu, aż wreszcie wrócimy z pracy. Klatka dla psiaka sama w sobie nie jest ani złym, ani dobrym rozwiązaniem. Faktycznie liczy się to, jak z przedmiotu tego będziemy korzystać.

Klatka dla psa – alternatywą dla transportera

Podróżowanie z psem bywa prawdziwym wyzwaniem. W końcu wspólny wyjazd powinien być przyjemny i bezpieczny. W wypełnionym po brzegi aucie psiakowi często w udziale przypada otwarty bagażnik. Dla pełnego komfortu, zamiast niewielkiego transportera (dowiedz się więcej o transporterach dla psów KLIK), umieścić możemy w nim właśnie znacznie przestronniejszą klatkę. Rozwiązanie takie znakomicie sprawdzi się szczególnie latem – przewiewna klatka zagwarantuje naszemu milusińskiemu nieustanny dopływ świeżego powietrza.

Przytulny kąt dla psiaka

Otwarta, wielkością dobrze dopasowana do naszego czworonoga klatka idealnie nadaje się na legowisko dla psiaka. Nasz domowy ulubieniec z pewnością nie pogardzi wygodnym, spokojnym i należącym tylko do niego kątem. Poduszki, kocyk, a nawet przesiąknięta naszym zapachem koszulka z pewnością znaleźć powinny się na wyposażeniu takiego lokum (przeczytaj więcej o rodzajach legowisk dla psów KLIK). Psią rezydencję dobrze jest umieścić na uboczu i od góry zakryć prześcieradłem. Pamiętać musimy również o tym, że na terenie swym to nasz psiak jest panem. W miejscu tym nikt więc zwierzakowi nie powinien przeszkadzać. Zadbać powinniśmy o to szczególnie wówczas, gdy w domu znajdują się małe dzieci.

Klatka – akcesorium przydatne podczas podróży z psiakiem

Jeśli prowadzimy aktywny tryb życia, często wyjeżdżamy i zmieniamy miejsce pobytu, klatka dla psiaka może się okazać niezwykle pomocnym rozwiązaniem. Przyda się ona i poza autem, zwłaszcza wtedy, gdy w naszym milusińskim nie drzemie dusza podróżnika. Są psiaki, które bez problemu znoszą zmianę miejsca. To, że w pobliżu mają swego pana, zapewnia im wystarczającą dozę bezpieczeństwa. Inne czworonogi z trudem opuszczają znane im mieszkanie i niespecjalnie potrafią odnaleźć się w zupełnie nowych warunkach. W tej sytuacji dobrze znana własna klatka może okazać się prawdziwą ratunkową deską. Psiak w obcym miejscu szybciej się zadomowi, gdy do dyspozycji będzie miał swoje ulubione, przytulne legowisko.

Zdarza się, że podróżując, musimy na chwilę zostawiać psa samego. Jednocześnie w hotelu czy obcym domu nie zawsze nasz pupil pod naszą nieobecność swobodnie wędrować może po pokoju. Psy odpowiednio do tego przygotowane i przeszkolone krótki czas spokojnie spędzić mogą zamknięte w swej klatce. Do tego awaryjnego rozwiązania zwierzaka zawsze musimy jednak odpowiednio przygotować.

Czy zamknięta klatka dla psiaka zawsze musi być więzieniem?

Umiar i rozwaga to dobra recepta na wiele bolączek. Dziko żyjące psy potrafią drzemać nawet 16 godzin na dobę. Również nasi czworonożni towarzysze zostając sami, mogą zachowywać się spokojnie – wcześniej zapewnić musimy im jednak odpowiednią dozę rozrywek. Pies bez problemu prześpi w klatce 5 godzin, gdy tylko jest on z nią odpowiednio zaznajomiony. Pamiętać musimy jednak o tym, że stworzenia te to zwierzaki uwielbiające towarzystwo, potrzebujące odpowiedniej dla siebie dawki ćwiczeń, spacerów oraz stymulujących psychicznie bodźców.[2] By spokojnie zostawiać psiaka samego, o to wszystko powinniśmy się wpierw zatroszczyć.

Posiadanie psa to czasochłonne zajęcie. W domu, w którym wszyscy znikają bladym świtem i wracają po zmroku, dla psiaka z pewnością nie ma miejsca. Zamykanie zwierzaka na długie godziny w drucianym boksie jest procederem, który nie powinien mieć miejsca. Przyjaźnie urządzona klatka, której drzwiczki zamykane są tylko od czasu do czasu okazać może się całkiem przydatną pomocą.

Źródła:

[1] http://www.labradortraininghq.com/labrador-training/why-use-a-dog-crate-is-it-cruel/
[2]http://moderndogmagazine.com/articles/trainers-truth-about-crates/174

Zdjęcie: Fotolia.pl

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu