Karmy weterynaryjne dla kotow

Kiedy kot potrzebuje karmy weterynaryjnej?

Niestety zdarza się, że nasi domowi ulubieńcy zapadają na różne choroby, niekiedy nawet przewlekłe. Podjętą w takiej sytuacji terapię i leczenie farmakologiczne dobrze jest wspomóc odpowiednią karmą weterynaryjną, która wzmocni organizm kota i przyspieszy powrót do pełni zdrowia lub poprawi jego kondycję. Taką specjalną dietę dobiera się w zależności od szczególnych potrzeb zwierzęcia i specyfiki jego choroby.

Co to są karmy weterynaryjne dla kotów?

Karma weterynaryjna stanowi alternatywę dla zwykłej karmy bytowej, którą kot dostaje na co dzień. Pokarmy specjalistyczne opracowano z myślą o kotach mających szczególne wymagania żywieniowe, cierpiących na pewne schorzenia, przewlekle choroby, a także o kotach powracających do zdrowia. Karmy weterynaryjne, zwane również leczniczymi, stanowią nieocenioną pomoc w czasie rekonwalescencji po przebytej chorobie lub po różnego rodzaju zabiegach czy kuracjach. Ich celem jest wzmocnienie układu odpornościowego kota i przywrócenie mu naturalnej równowagi.

Lekarze weterynarii zgadzają się co do tego, że właściwie dobrana dieta weterynaryjna wspomaga walkę z chorobami przewlekłymi i dietozależnymi, takimi jak cukrzyca czy otyłość. Karmy weterynaryjne podaje się również kotom borykającym się z niewydolnością nerek (sprawdź czy Twój kot cierpi na syndrom urologiczny KLIK) lub serca. Specjalne potrzeby żywieniowe mają również zwierzęta z nadwrażliwością pokarmową i cierpiące na zaburzenia układu trawiennego. Wyróżnia się także grupę karm specjalistycznych dla kotów po zabiegu sterylizacji.

Karmy weterynaryjne nie tylko wspomagają leczenie konkretnej choroby, ale poprawiają także ogólną kondycję psychofizyczną pupila. Wpływają na wygląd i stan sierści oraz skóry, zapobiegają również infekcjom i stanom zapalnym.

Skład karm weterynaryjnych dla kotów

Karmy weterynaryjne charakteryzują się specjalnym składem i zawartością odpowiednich składników odżywczych. Skład karmy zależy od rodzaju dolegliwości zdrowotnych zwierzęcia. Pokarmy dla kotów borykających się z problemami ze strony układu pokarmowego będą charakteryzowały się zwiększoną zawartością produktów łatwo przyswajalnych. W niektórych karmach specjalistycznych znajdują się substancje i mikro elementy niespotykane w karmach bytowych, które wspomagają funkcjonowanie organizmu zwierzęcia i narządów wewnętrznych.

Karmy weterynaryjne zawierają odpowiednie proporcje tych składników, których nie można do końca wyeliminować z kociej diety, a których nadmiar może być szkodliwy. Tak jest w przypadku pokarmów dla kotów z nadwagą, które wymagają karmy o obniżonej zawartości tłuszczu (dowiedz się więcej o kramach dla kotów z nadwagą KLIK). Z kolei kotom cukrzykom zaleca się pokarmy weterynaryjne o zmniejszonej porcji cukru i skrobi. W przypadku kotów alergików niezbędne jest zastąpienie elementów wywołujących uczulenie, takich jak mięso drobiowe czy pszenica, składnikami hipoalergicznymi, na przykład ryżem i rybami.

Kiedy kot potrzebuje karmy weterynaryjnej?

Za wiele chorób i dolegliwości odpowiadają nieprawidłowe nawyki żywieniowe oraz brak niezbędnych składników odżywczych w diecie pupila. Błędy w żywieniu z pewnością dadzą o sobie znać, prędzej czy później. Zła dieta może prowadzić do alergii, otyłości lub niedożywienia, a także nadwrażliwości pokarmowej czy zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Nieprawidłowo żywione zwierzę może zapaść również na choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, niewydolność nerek lub kamica moczowa. We wszystkich tych przypadkach wprowadzenie odpowiedniej diety może zdziałać cuda i znacznie poprawić stan zdrowia i samopoczucie ulubieńca.

Każdy właściciel najlepiej zna swojego pupila i z pewnością zauważy nieprawidłowości w zachowaniu kota. Pierwszym alarmującym sygnałem powinien być pogarszający się ogólny wygląd zwierzęcia, nadmierne linienie, matowa sierść i choroby skórne. Do poważnych objawów należą częste biegunki i wymioty, apatia i brak apetytu.

Karma weterynaryjna – jak i kiedy stosować?

O wprowadzeniu karmy weterynaryjnej (przeczytaj więcej o karmach weterynaryjnych dla kotów KLIK) do codziennych kocich posiłków nie należy decydować samowolnie. O tym, że kot potrzebuje specjalistycznego pokarmu decyduje lekarz weterynarii, po wcześniejszej konsultacji i przeprowadzeniu odpowiednich badań. Należy zabrać pupila do lekarza jak najszybciej po zaobserwowaniu niepokojących objawów. Nie należy lekceważyć również okresowych wizyt kontrolnych, które pozwalają na wcześniejsze wykrycie wielu poważnych chorób. Weterynarz zdiagnozuje zwierzę i zaleci karmę, która pozwoli kotu wrócić do kondycji lub wspomoże właściwą terapię lekami. Lekarz poinformuje również o ilości i wielkości codziennych porcji karmy, a także o tym jak długo należy ją podawać.

Kontakt z lekarzem jest wskazany przez cały czas trwania terapii, dzięki temu będzie wiadomo czy karma daje rezultaty. Być może konieczne będzie regularne powtarzanie niektórych badań diagnostycznych, które dadzą pewność, że pupil wraca do zdrowia.

Zdjęcie: Fotolia.pl
{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu