Kiedy kot może brać udział w wystawach?

Kiedy kot może brać udział w wystawach?

Nasz ulubieniec pośród innych kocich śliczności i zachwyconej publiczności? Jeśli wizja wystaw jest dla nas wystarczająco kusząca, powinniśmy rozważyć uczestnictwo naszego futrzaka. Czy jednak każdy kot może brać udział w konkursach piękności?

Kluby i organizacje felinologiczne

Wystawy urządzane są przez organizacje zrzeszające miłośników kotów. Jeśli chcemy uczestniczyć w rywalizacji mruczków musimy być zapisani do wybranej z nich. W Polsce działa ich kilka.  Jedną z najpopularniejszych jest z całą pewnością Polski Związek Felinologiczny, należący do międzynarodowej organizacji WCF.  Istnieją też kluby rasowe, jeśli jesteśmy więc wielbicielami persów, syjamów bądź ragdolii warto zapisać się do wybranego towarzystwa. Członkowie klubów mogą brać udział w konkursach pod patronatem  Polskiej Federacji Felinologicznej FPL „Felis Polonia”.

Formalności niezbędne do udziału kota w wystawie

Od strony formalnej po zarejestrowaniu naszego pupila w wybranej organizacji musimy zgłosić jego udział w konkursie wypełniając odpowiedni formularz. Obowiązkowa jest również opłata za udział w wystawie.  Nasz mruczek powinien posiadać też identyfikator – mikroczip.
Oczywiście wymagania formalne mogą różnić się w zależności od organizatora wystawy – warto dowiedzieć się u źródła czy nie istnieją dodatkowe warunki naszego uczestnictwa.

Obiektywna ocena wyglądu i zachowania kota

Choć nasz mruczek zawsze będzie dla nas najpiękniejszy na świecie, warto przed konkursem sprawdzić standard rasy. Wyszczególnione wady wystawowe mogą być przyczyną dyskwalifikacji. Podobne wykluczenie może spotkać pupila ze względu na agresywne zachowanie.

Podstawą zdrowie i pielęgnacja kota

Konkursy piękności zobowiązują. Nasz mruczek na wystawie musi być odpowiednio zadbany i czysty. Przycięte pazurki to podstawa.  Szczególną uwagę zwróćmy również na stan futerka, zębów i uszu. Koty uczestniczące w wystawach muszą być oczywiście zdrowe. Obowiązkowo zabierzmy ze sobą książeczkę zdrowia naszego ulubieńca wraz z odpowiednim zaświadczeniem od weterynarza.  Koniecznie należy zadbać też o szczepienia na choroby wirusowe- panleukopenię i koci katar.  Dodatkowo koty białej maści powinny posiadać certyfikat poświadczający, że nie są głuche. [1]

W jakim wieku musi być kot?

Na wystawę możemy wybrać się zarówno z małym kociakiem, jak i z seniorem. Rywalizacja odbywa się w różnych klasach, w zależności od wieku naszego pupila. Już po ukończeniu 10 tygodni możemy zabrać mruczka na wystawę w klasie baby. Doświadczone futrzaki, powyżej 8 lat startują z kolei w klasie weteranów.[2]

A co jeśli mój kot nie jest rasowy?

Choć wystawy zasadniczo służą popularyzacji poszczególnych ras kotów, nierasowi pupile również mają szansę na nich zaistnieć. Służy temu specjalna klasa dla domowych kotów (household pet).  Nie ma wtedy znaczenia płeć czy kolor futerka, jedynym wymogiem jest kastracja naszego ulubieńca.

Kot na wystawie

Wystawa jest wielkim przeżyciem, nie tylko dla nas. Musimy zadbać więc o zminimalizowanie stresu u naszego pupila.  Koty wystawiane są w specjalnych klatkach zazwyczaj dostarczanych przez organizatorów. Dobierzmy jednak ich wyposażenie – firanki osłaniające mruczka od spojrzeń innych futrzaków, kuwetę, miseczki, legowisko i zabawki służące rozładowaniu napięcia.

Wystawa może być wspaniałym doświadczeniem, służyć nawiązaniu nowych znajomości i reklamie naszej hodowli. Jeśli spełniamy więc wszystkie wymogi uczestnictwa, a nasz ulubieniec został odpowiednio przygotowany pora rozpocząć naszą przygodę z konkursami piękności.

Zdjęcie: Fotolia.com

Źródła:
1.    http://www.felispolonia.eu/public/rw2015.pdf
2.    https://www.pzf.pl/pl/przepisy/regulamin-pzf/x-przepisy-wystawowe
{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu