{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Kiedy i jakie trawy można podać gryzoniom?

Wiele mówi się o tym, że podstawą diety gryzonia powinno być siano, czyli mieszanka suszonych traw oraz ziół. A co ze świeżą trawą? Czy ją także można serwować gryzoniom? Podpowiadamy, jak wybrać odpowiednią trawę dla gryzonia, gdzie ją zbierać oraz jak wyhodować własną trawę w domu!

Trawa w diecie gryzoni: dlaczego warto ją podawać?

Większość gryzoni wymaga dość urozmaiconego jadłospisu, zapewniającego im dostęp do różnego rodzaju wartości odżywczych. Jednym z najważniejszych elementów diety gryzonia jest błonnik, czyli włókno roślinne. Szacuje się, że powinno ono stanowić nawet do 60% dziennej dawki pokarmu gryzoni, takich jak koszatniczki czy świnki morskie.

Włókno roślinne odgrywa ogromną rolę w procesie trawienia – wspomaga przesuwanie pokarmu przez jelita i ułatwia jego strawienie. Doskonałym źródłem błonnika jest siano oraz świeża trawa. To pierwsze powinno stanowić podstawę diety gryzoni i zawsze znajdować się w ich paśniku. Trawa z kolei stanowi znakomity przysmak, który nie tylko wniesie do diety dodatkową porcję błonnika, ale także urozmaici codzienny jadłospis pupila.

Jakie trawy mogą jeść gryzonie i króliki?

Najbardziej odpowiednia dla większości gryzoni będzie trawa wysiana z owsa, pszenicy i jęczmienia. Równie dobrze nadadzą się młode źdźbła tymotka i lucerny, z których robi się z resztą gotowe, suszone mieszanki traw i ziół dla gryzoni. Zwykłą, tradycyjną trawę, rosnącą w naszym ogrodzie lub na łące też można podać zwierzakowi, ale pod kilkoma warunkami.

  • Po pierwsze, trawę dla gryzonia zbieramy tylko w miejscach oddalonych od ruchu ulicznego i związanych z nim zanieczyszczeń. Unikamy też traw z pól pryskanych różnego rodzaju pestycydami i środkami przeciw chwastom czy pasożytom. Takie chemiczne dodatki mogą być śmiertelną trucizną dla gryzonia.
  • Po drugie, musimy pamiętać o dokładnym oczyszczeniu i osuszeniu zebranej trawy. Brudne i wilgotne liście mogłyby poważnie zaszkodzić pupilowi.
  • Po trzecie, trawę serwujemy gryzoniowi od razu po jej zerwaniu i oczyszczeniu. Pamiętajmy, że trawa pozostała po koszeniu w ogrodzie nie nadaje się na przekąskę dla zwierzaka, bo szybko zaczynają się w niej procesy gnilne. Należy też usunąć z klatki wszystkie trawy, których pupil nie zje od razu.

↓ Siano dla gryzoni ↓

Trawa dla gryzoni do wysiania w domu

Jeśli nie mamy dostępu do miejsc z czystą, niezanieczyszczoną trawą to też nic straconego. W sklepach zoologicznych znajdziemy specjalne trawy do samodzielnego wysiania w domu. Większość z nich dedykowana jest kotom, ale wysiewa się je głównie z nasion jęczmienia, owsa lub pszenicy, które doskonale nadają się także dla gryzoni i królików.

W trawę do samodzielnego wysiewu warto zainwestować, gdy nie mamy gdzie zbierać jej dla pupila albo w czasie jesieni i zimy, gdy świeża trawa na zewnątrz nie jest już dostępna. Wysiewa się je wyłącznie z dobrej jakości ziaren, więc mamy pewność, że nasz gryzoń otrzyma zdrową i wartościową przekąskę. Trawa stanowi źródło błonnika, ale również wielu cennych minerałów, które utrzymują zwierzaka w dobrym zdrowiu.

Jak wysiać trawę dla gryzonia w domu?

Sadzenie i uprawa trawy dla gryzonia w domu jest naprawdę banalnie prosta. Wystarczy wsypać mieszankę ziaren do pojemnika z ziemią lub dołączonej podstawki i podlewać regularnie. Nasiona powinny wykiełkować już po kilku dniach, a gdy źdźbła urosną na około 7 centymetrów, możemy zacząć serwować je gryzoniowi. Pojemnik z trawą najlepiej ustawić na dobrze nasłonecznionym parapecie, by trawa cały czas rosła i długo służyła naszemu pupilowi.

↓ Kolby dla gryzoni ↓

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 62 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu