Sklep online
Sklep online

Kaszel u psa

Psi kaszel mylony jest często z odruchami wymiotnymi i nie zawsze budzi niepokój właścicieli, przez co wielu z nich zwleka z wizytą u weterynarza. Tymczasem uporczywy i przewlekły kaszel u psa może być objawem wielu poważnych chorób układu oddechowego lub krwionośnego. W żadnym wypadku nie należy go lekceważyć i jak najszybciej zabrać chorego pupila do specjalisty. Jakie są najczęstsze przyczyny kaszlu u psa? Co robić, gdy nasz pies ma kaszel?

https://kakadu.pl/blog/wordpress/kaszel-kenelowy-u-psow-zakazne-zapalenie-tchawicy-i-oskrzeli-psow/

 

 

 

Dlaczego pies kaszle?

Kaszel u psa wywoływany jest najczęściej przez ciała obce przedostające się do dróg oddechowych czworonoga. Mogą to być, na przykład źdźbła trawy lub fragmenty pokarmu, które utkwiły w psim gardle, podrażniając je i blokując przepływ powietrza. Kaszląc zwierzak próbuje pozbyć się przeszkody i oczyścić drogi oddechowe. Zwykle radzi sobie z tym sam, ale jeśli objawy nie ustąpią w ciągu dnia, należy czym prędzej zabrać go do weterynarza, który usunie ciało obce.

Kolejnym czynnikiem powodującym kaszel może być infekcja bakteryjna, wirusowa lub pasożytnicza. Zwykle towarzyszą jej objawy, takie jak gorączka, brak apetytu, wymioty, apatia oraz ślinotok. Pamiętajmy, że uporczywy kaszel sprawia psu olbrzymi dyskomfort a nawet ból, dlatego gdy tylko zauważymy podobne objawy, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z weterynarzem. Leczenie infekcji polega na podawaniu psu odpowiednich środków farmakologicznych lub antybiotyków.

Kaszel kenelowy u psa

Niestety kaszel u psa może być także objawem dużo poważniejszych dolegliwości. Jedną z nich jest tak zwany kaszel kenelowy, niezwykle groźna i zaraźliwa choroba rozwijająca się zwłaszcza w dużych psich skupiskach, takich jak schroniska, hodowle czy hotele dla zwierząt. Kaszel kenelowy to choroba o podłożu wirusowym i bakteryjnym, rozprzestrzeniająca się drogą kropelkową. Pies może zarazić się wszędzie, na spacerze, wystawie lub podczas wizyty w gabinecie weterynaryjnym, wystarczy jedynie krótki kontakt z innym zarażonym czworonogiem. Ofiarą wirusa może paść każdy pies, niezależnie od wieku czy rasy, choć najbardziej narażone są zwierzaki o osłabionej odporności.

Jak rozpoznać kaszel kenelowy u psa?

Główne objawy kaszlu kenelowego u psa przypominają symptomy typowe również dla innych infekcji dróg oddechowych. Chore zwierzę staje się wyraźne osłabione, traci apatyt oraz chęć do zabawy. Pojawia się także kaszel oraz bolesność w obrębie gardła, utrudniająca psu swobodne przełykanie śliny. Przy nasilonych infekcjach mogą wystąpić również wymioty i biegunka. Często obserwuje się także charakterystyczną wodnistą wydzielinę z oczu i nosa oraz wysoką gorączkę, nawet do 40 stopni. Z czasem kaszel staje się bardziej uporczywy i dławiący, zwłaszcza po wysiłku fizycznym lub wyjściu na zewnątrz.

Jeśli nasz pupil wykazuje podobne objawy, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się z nim do weterynarza. Pamiętajmy, że ciężka postać choroby prowadzi do wielu groźnych powikłań, takich jak przewlekłe zapalenie oskrzeli lub niewydolność układu oddechowego.

Kaszel kenelowy u psa – profilaktyka i leczenie

Leczenie kaszlu kenelowego zależy od potrzeb konkretnego zwierzęcia oraz przebiegu infekcji. Kuracja polega przeważnie na podawaniu odpowiednich środków bakteriobójczych, leków przeciwzapalnych oraz wzmacniających. W przypadku nasilonych infekcji niezbędne mogą okazać się także antybiotyki oraz kroplówki nawadniające organizm. Przez cały okres leczenia pies powinien przebywać w ciepłym i suchym miejscu, w którym nikt nie będzie go niepokoił. Pamiętajmy, by na własną rękę nie podawać mu żadnych leków łagodzących lub zwalczających kaszel. Wszystkie środki należy podawać i dawkować zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii.

A co zrobić, by uchronić psa przed zachorowaniem na kaszel kenelowy? Oczywiście jest to możliwe, wystarczy pamiętać o regularnych szczepieniach ochronnych. Pierwszą dawkę szczepionki należy podąć szczeniakowi w wieku ośmiu tygodni, a następną w dwunastym tygodniu życia. Kolejne szczepienia wykonujemy zgodnie z kalendarzem szczepień, czyli mniej więcej raz do roku.

Inne choroby powodujące kaszel u psa

Kaszel u psa to także jeden z symptomów towarzyszących poważnym schorzeniom kardiologicznym, takim jak niedokrwienna niewydolność serca. Tego rodzaju kaszel pojawia się głównie w fazie spoczynku, najczęściej w nocy lub nad ranem, kiedy serce pracuje wolniej. Zdarza się jednak, że kaszel występuje również podczas wzmożonej aktywności fizycznej lub pod wpływem silnych emocji i podekscytowania. Kaszel ten jest wyjątkowo uporczywy i duszący. Ponadto obserwuje się spadek kondycji, utratę wagi oraz powiększony brzuch. Objawy te powinny skłonić nas do jak najszybszej wizyty u weterynarza. Konieczne będzie wykonanie podstawowych badań, takich jak EKG, RTG i echo serca. Na ich podstawie lekarz zaleci właściwe leczenie oraz dietę wspomagającą.

↓ KARMY I AKCESORIA DLA PSA ↓

banerek-promocyjny-kakadu1

Zdjęcie: Fotolia.pl

Angelika Podgajna
Absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, studentka komunikacji promocyjnej na Uniwersytecie Śląskim. Freelancerka, copywriterka. Wielka miłośniczka zwierząt. Dyplomatycznie twierdzi, że kocha je wszystkie, choć tak naprawdę woli koty. Współwłaścicielka jamniczki Amelki.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Zadania psów ratowniczych

Psiaki potrafią być prawdziwymi superbohaterami. Pomagają ratować ludzi z najtrudniejszych sytuacji w każdych możliwych warunkach. Muszą być odważne, odporne na stres i działanie w bardzo trudnych okolicznościach. Są długo szkolone,...

Czytaj więcej
Dlaczego trzeba sprzątać po swoim psie?

Coraz więcej właścicieli psiaków przekonuje się do tego, że odchody zostawione przez pupila to także ich sprawa i że trzeba je sprzątać. W przeciwnym razie niedługo będziemy mieli wszystkie trawniki,...

Czytaj więcej
Mata samochodowa dla psa – jaką wybrać?

Bez względu na to, czy wybieramy się z psiakiem na wakacje, czy musimy go po prostu przetransportować z punktu A do punktu B, należy dopasować samochód do jego potrzeb. Wielu...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram