kaszel u psa

Kaszel u psa

Psi kaszel mylony jest często z odruchami wymiotnymi i nie zawsze budzi niepokój właścicieli, przez co wielu z nich zwleka z wizytą u weterynarza. Tymczasem uporczywy i przewlekły kaszel u psa może być objawem wielu poważnych chorób układu oddechowego lub krwionośnego. W żadnym wypadku nie należy go lekceważyć i jak najszybciej zabrać chorego pupila do specjalisty. Jakie są najczęstsze przyczyny kaszlu u psa? Co robić, gdy nasz pies ma kaszel?

Kaszel kenelowy u psów (Zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli psów)

 

 

 

Dlaczego pies kaszle?

Kaszel u psa wywoływany jest najczęściej przez ciała obce przedostające się do dróg oddechowych czworonoga. Mogą to być, na przykład źdźbła trawy lub fragmenty pokarmu, które utkwiły w psim gardle, podrażniając je i blokując przepływ powietrza. Kaszląc zwierzak próbuje pozbyć się przeszkody i oczyścić drogi oddechowe. Zwykle radzi sobie z tym sam, ale jeśli objawy nie ustąpią w ciągu dnia, należy czym prędzej zabrać go do weterynarza, który usunie ciało obce.

Kolejnym czynnikiem powodującym kaszel może być infekcja bakteryjna, wirusowa lub pasożytnicza. Zwykle towarzyszą jej objawy, takie jak gorączka, brak apetytu, wymioty, apatia oraz ślinotok. Pamiętajmy, że uporczywy kaszel sprawia psu olbrzymi dyskomfort a nawet ból, dlatego gdy tylko zauważymy podobne objawy, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z weterynarzem. Leczenie infekcji polega na podawaniu psu odpowiednich środków farmakologicznych lub antybiotyków.

Kaszel kenelowy u psa

Niestety kaszel u psa może być także objawem dużo poważniejszych dolegliwości. Jedną z nich jest tak zwany kaszel kenelowy, niezwykle groźna i zaraźliwa choroba rozwijająca się zwłaszcza w dużych psich skupiskach, takich jak schroniska, hodowle czy hotele dla zwierząt. Kaszel kenelowy to choroba o podłożu wirusowym i bakteryjnym, rozprzestrzeniająca się drogą kropelkową. Pies może zarazić się wszędzie, na spacerze, wystawie lub podczas wizyty w gabinecie weterynaryjnym, wystarczy jedynie krótki kontakt z innym zarażonym czworonogiem. Ofiarą wirusa może paść każdy pies, niezależnie od wieku czy rasy, choć najbardziej narażone są zwierzaki o osłabionej odporności.

Jak rozpoznać kaszel kenelowy u psa?

Główne objawy kaszlu kenelowego u psa przypominają symptomy typowe również dla innych infekcji dróg oddechowych. Chore zwierzę staje się wyraźne osłabione, traci apatyt oraz chęć do zabawy. Pojawia się także kaszel oraz bolesność w obrębie gardła, utrudniająca psu swobodne przełykanie śliny. Przy nasilonych infekcjach mogą wystąpić również wymioty i biegunka. Często obserwuje się także charakterystyczną wodnistą wydzielinę z oczu i nosa oraz wysoką gorączkę, nawet do 40 stopni. Z czasem kaszel staje się bardziej uporczywy i dławiący, zwłaszcza po wysiłku fizycznym lub wyjściu na zewnątrz.

Jeśli nasz pupil wykazuje podobne objawy, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się z nim do weterynarza. Pamiętajmy, że ciężka postać choroby prowadzi do wielu groźnych powikłań, takich jak przewlekłe zapalenie oskrzeli lub niewydolność układu oddechowego.

Kaszel kenelowy u psa – profilaktyka i leczenie

Leczenie kaszlu kenelowego zależy od potrzeb konkretnego zwierzęcia oraz przebiegu infekcji. Kuracja polega przeważnie na podawaniu odpowiednich środków bakteriobójczych, leków przeciwzapalnych oraz wzmacniających. W przypadku nasilonych infekcji niezbędne mogą okazać się także antybiotyki oraz kroplówki nawadniające organizm. Przez cały okres leczenia pies powinien przebywać w ciepłym i suchym miejscu, w którym nikt nie będzie go niepokoił. Pamiętajmy, by na własną rękę nie podawać mu żadnych leków łagodzących lub zwalczających kaszel. Wszystkie środki należy podawać i dawkować zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii.

A co zrobić, by uchronić psa przed zachorowaniem na kaszel kenelowy? Oczywiście jest to możliwe, wystarczy pamiętać o regularnych szczepieniach ochronnych. Pierwszą dawkę szczepionki należy podąć szczeniakowi w wieku ośmiu tygodni, a następną w dwunastym tygodniu życia. Kolejne szczepienia wykonujemy zgodnie z kalendarzem szczepień, czyli mniej więcej raz do roku.

Inne choroby powodujące kaszel u psa

Kaszel u psa to także jeden z symptomów towarzyszących poważnym schorzeniom kardiologicznym, takim jak niedokrwienna niewydolność serca. Tego rodzaju kaszel pojawia się głównie w fazie spoczynku, najczęściej w nocy lub nad ranem, kiedy serce pracuje wolniej. Zdarza się jednak, że kaszel występuje również podczas wzmożonej aktywności fizycznej lub pod wpływem silnych emocji i podekscytowania. Kaszel ten jest wyjątkowo uporczywy i duszący. Ponadto obserwuje się spadek kondycji, utratę wagi oraz powiększony brzuch. Objawy te powinny skłonić nas do jak najszybszej wizyty u weterynarza. Konieczne będzie wykonanie podstawowych badań, takich jak EKG, RTG i echo serca. Na ich podstawie lekarz zaleci właściwe leczenie oraz dietę wspomagającą.

↓ KARMY I AKCESORIA DLA PSA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu