Karmy dla szczeniąt

Karmy dla szczeniąt

Wiek szczenięcy jest najważniejszym etapem życia naszych czworonożnych podopiecznych. W tym okresie pies rośnie i rozwija się. Dlatego prawidłowe żywienie szczeniąt jest tak ważne. Musimy dostarczyć mu wszystkich składników pokarmowych niezbędnych dla prawidłowego rozwoju. W przeciwnym razie nie osiągnie prawidłowych rozmiarów i masy ciała, będzie słabe i chorowite. Pamiętajmy, że od właściwego żywienia w okresie szczenięcym zależy zdrowie i kondycja w okresie dorosłości. Przy wyborze karmy dla szczeniaka powinniśmy uwzględnić jego wielkość. Oczywiście chodzi o rozmiary, jakie osiągnie, gdy dorośnie. Jest to ważne, ponieważ szczenięta z różnych grup wagowych inaczej się rozwijają. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na żywienie szczeniąt ras dużych i olbrzymich.

Niedobór ważnych składników pokarmowych skutkuje zahamowaniem wzrostu i w znaczący sposób wpływa na jego zdrowie i kondycję fizyczną w wieku dorosłym. Powinniśmy zatem dbać, by nasz psiak otrzymywał odpowiednią karmę dla szczeniąt.

“We wczesnym okresie odłączenia (3 do 4 tygodni po porodzie) mleko suki jest ciągle najważniejszym źródłem składników pokarmowych szczeniąt, a ich system trawienny i immunologiczny dopiero uczy się “obchodzenia” z nowymi rodzajami składników. W następnym etapie bardzo szybko wzrasta pobranie innych pokarmów i większość miotów do skończenia 6 tygodni życia może przestawić się całkowicie na wieloskładnikową dietę lub pojedynczą karmę pełnoporcjową.” – Praca zbiorowa pod red. A. T. B. Edney, Żywienie psów i kotów, 1992.

Różnice karm dla szczeniąt w zależności od wielkości rasy

Jaką karmę wybrać np. dla małego yorka? Prawidłowe żywienie szczeniąt jest nieco bardziej skomplikowane, niż w przypadku innych młodych zwierząt. Wiąże się to z dużym zróżnicowaniem wielkości u tego gatunku. Im większy pies, tym wolniej rośnie i dojrzewa.
W wieku dziesięciu miesięcy yorkshire terrier jest już dorosłym zwierzęciem, podczas gdy dziesięciomiesięczny cocker spaniel angielski jest dorastającym nastolatkiem, jeśli można użyć takiego porównania, owczarek niemiecki w tym wieku dopiero staje się nastolatkiem, zaś berneński pies pasterski to jeszcze dziecko.

Z tego powodu podajemy:

  • karmę dla szczeniąt ras małych – do 10 miesiąca życia,
  • karmę dla szczeniąt ras średnich – do 12 miesiąca życia,
  • karmę dla szczeniąt ras dużych – do 15 miesiąca życia,
  • karmę dla szczeniąt ras olbrzymich – do 24 miesiąca życia.

Jednakże tempo wzrostu nie jest tylko jedyną różnicą. Szczenięta należące do różnych kategorii wagowych mają również różne zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze. Dodatkowo, zapotrzebowanie to jest różne w różnym wieku szczenięcia. Dotyczy to zwłaszcza psów ras dużych i olbrzymich.

Producenci karm dla psów biorą pod uwagę powyższe fakty i mają w swojej ofercie produkty przeznaczone dla szczeniąt z różnych grup wagowych. Większość firm jednak produkuje tylko karmy dla szczeniąt wszystkich ras i szczeniąt ras dużych (czyli takich, które będą ważyć powyżej 25 kg, gdy dorosną). Tylko nieliczni producenci uwzględniają jeszcze szczenięta ras małych.

W chwili obecnej jedynie Royal Canin ma w swojej ofercie produkty przeznaczone dla szczeniąt ze wszystkich czterech grup wagowych. Również tylko Royal Canin dzieli karmy dla szczeniąt ras dużych na dwa rodzaje:

  • Royal Canin Maxi Starter Mother&BabyDog – sucha karma dla szczeniąt dużych ras w wieku od 3 tygodni do 2 miesiąca życia oraz suk w ciąży i karmiących (także dużych ras)
  • Royal Canin Maxi Junior – sucha karma dla szczeniąt ras dużych w wieku od 5 do 15 miesiąca życia,

a karmy dla szczeniąt ras olbrzymich na trzy:

  • Royal Canin Giant Starter Mother&BabyDog – sucha karma dla szczeniąt olbrzymich ras w wieku od 3 tygodni do 2 miesiąca życia oraz suk w ciąży i karmiących (także olbrzymich ras)
  • Royal Canin Giant Puppy – sucha karma dla szczeniąt olbrzymich ras w wieku od 2 do 8 miesiąca,
  • Royal Canin Giant Junior – sucha karma dla szczeniąt olbrzymich ras w wieku od 8 do 24 miesiąca.

Dobór karmy dla szczeniąt o których nie wiadomo jak duże urosną

W przypadku szczeniąt rasowych wiemy jakiej wielkości będą, gdy dorosną. Bez problemu zatem możemy dobrać odpowiednią dla nich karmę. Ale co nierasowymi? Często zdarza się, że ktoś staje się właścicielem szczeniaka o którego rodzicach nic nie wiadomo.
Trudno jest z całą pewnością powiedzieć do jakiej kategorii wagowej szczenie zaliczyć. Szacowanie docelowej wagi na podstawie budowy kilkutygodniowego szczeniaka (na przykład na podstawie grubości łap) jest bardzo zawodne. Najpewniejszą wskazówką jest wielkość rodziców, ale jeśli ich znamy najlepiej zacząć od podawania karmy dla ras średnich.

Po upływie kilku miesięcy na pewno będzie już można ocenić czy pies będzie duży czy nie. Wtedy można zmienić rodzaj podawanej karmy dla szczeniąt na dedykowaną odpowiedniej grupie wagowej.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu