Karmy dla starszych psów

Karmy dla starszych psów

Psy starzeją się w różnym tempie. Najszybciej złoty wiek bardzo dojrzały psy przedstawiciele ras olbrzymich. Pięcioletnie zwierzę jest już bardzo dojrzałe. Najwolniej natomiast starzeją się psy ras małych, które dożywają kilkunastu lat. Dla wszystkich znajdziemy odpowiednie jedzenie. Karmy dla starszych psów zmniejszają efekty procesy starzenia i minimalizują ryzyko chorób podeszłego wieku.

“Gdy karmi się starego psa, nie tylko ważny jest jego wiek, także tryb życia jaki prowadzi. Chociaż może on potrzebować tylko trzy czwarte kalorii z poprzedniej diety, jego zapotrzebowanie na zasadnicze składniki pokarmowe może być proporcjonalnie większe. Starsze psy wymagają pełnowartościowego białka… Kupuj lepszą karmę po wyższej cenie lub poproś weterynarza, by zalecił pokarm dla Twojego starzejącego się psa.” – Praca zbiorowa pod red. Paul McGreevy, Psy – Poradnik dla miłośników, 2006.

Jak wybrać karmę dla starszego psa?

W sklepach zoologicznych kakadu znajdziemy ogromny wybór karm dla starszych psów, które przeznaczone są dla psów wszystkich ras. Znacznie lepiej jednak jest podawać produkt adresowany do konkretnej grupy wagowej.

Jeśli mamy psa miniaturowego podajemy mu więc mu karmę dla psów miniaturowych, a jeśli dużego – karmę dla psów ras dużych. Co ciekawe jednak, trudno jest znaleźć karmę dedykowaną seniorom ras olbrzymich. Zwykle są to produkty przeznaczone jednocześnie dla ras dużych i olbrzymich, czyli psów powyżej 25 kg wagi ciała.

Jakie są różnice między karmami dla starszych psów różnej wielkości?

Psy seniory różnych ras potrzebują innego pokarmu? Jaką zatem karmę wybrać dla yorka, a jaką karmę dla labradora? Psy należące do różnych grup wagowych nie tylko w różnym tempie się starzeją, ale mają inne wymagania żywieniowe. Dlatego istnieją karmy dla starszych psów różnych grup wagowych.

Rzecz jasna, że im większy pies, tym więcej jedzenia potrzebuje. Jednakowoż ze względu na proporcjonalnie większe proporcje w wielkości układu pokarmowego do masy ciała u dużych ras niż u małych, karmy przeznaczone dla tych pierwszych są bardziej skoncentrowane. Pozwala to na zmniejszenie liczby posiłków bez zbędnego obciążania żołądka.

Inną ważną różnicą jest duża zawartość glukozaminy i chondroityny. Związki te mają ochronne działanie dla układ kostny i stawy. Niestety, im większy pies tym bardziej narażony jest na zwyrodnienia chrząstki stawowej, co wynika z większego obciążenia szkieletu.

Jakie są cechy karmy dla starszych psów?

Proces starzenia degeneruje komórki organizmu i zmniejsza ich do odnawiania, dlatego karmy dla starszych psów zawierają przede wszystkim związki opóźniające efekty starzenia, takie jak różnego rodzaju przeciwutleniacze.

Psy podobnie jak ludzie cierpią na liczne schorzenia związane z wiekiem. Zaburzenia w pracy serca, niewydolność nerek, problemy z trawieniem to tylko nieliczne z nich. Producenci karm opracowują swoje produkty w taki sposób, by w jak największym stopniu zmniejszać ryzyko wystąpienia chorób podeszłego wieku.

Zmniejszać to nie znaczy leczyć. Karma dla psich seniorów nie rozwiąże wszelkich problemów zdrowotnych. Jej rolą jest bowiem zapobieganie a nie leczenie.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu