Karmy dla kociąt

Karmy dla kociąt

Kocięta od odsadzenia aż do zakończenia rozwoju fizycznego potrzebują innego pożywienia niż koty dorosłe. Podstawę ich diety stanowią więc specjalne karmy dla kociąt, które zwykle podajemy do chwili, gdy kociak skończy około jednego roku. Powinny być one lekkostrawne, by nie obciążać układu pokarmowego oraz dostosowane kształtem i miękkością do drobnych i słabych jeszcze zębów kociaka. Wśród karm przeznaczonych dla kociąt znajdziemy karmy mokre i suche. Istnieją również karmy dla kociąt niektórych ras, np. takie którymi żywimy kocięta persów.

Idealny pokarm na okres odłączania powinien mieć zbliżony skład mleka kotki. W tym okresie kocięta wymagają około 260 kcal/kg masy ciała; dla porównania zapotrzebowanie dorosłych kotów wynosi 70-90 kcal/kg masy ciała, zatem pobranie energii przez kocięta jest w stosunku do masy, trzy do czterech razy większe niż w przypadku dorosłych osobników.

Żywienie psów i kotów, Praca zbiorowa pod red. A. T. B. Edney, 1992

Więcej białka w karmie dla kociąt

Karmy dla kociąt różnią się zatem znacznie składem od karm przeznaczonych dla kotów dorosłych. Jedna z najważniejszych różnic dotyczy zawartości białka zwierzęcego.

Białko jest podstawowym budulcem komórek organizmu, a dla kotów dodatkowo jeszcze głównym źródłem energii. Pożywienie dla kotów powinno być więc wysokobiałkowe, niezależnie od wieku. Niemniej jednak kocięta potrzebują go znacznie więcej niż koty dorosłe. Dobrej jakości sucha karma dla kociąt powinna zawierać około 40% białka, natomiast mokra karma dla kociąt powyżej 10%.

Bardzo ważne jest również źródło białka zwierzęcego, które zostało użyte do produkcji karmy. Najłatwiej przyswajalne dla organizmu rosnącego kota jest białko zawarte w mięśniach, czyli w mięsie. Dlatego najlepszymi karmami dla kociąt są te, które nie tylko zawierają dużo białka zwierzęcego, ale i dużo mięsa, a nie podrobów i innych odpadów poubojowych.

Więcej tłuszczy w karmie dla kociąt

Tłuszcz ma mniejsze znaczenie dla kotów jako rezerwuar energii. Niemniej jednak kocięta, których organizm się rozwija i zużywa dużo energii, potrzebują znacznie więcej tłuszczu od kotów dorosłych.

Zawartość tłuszczy zwierzęcych w suchych karmach dla kociąt wynosi średnio około 20%, a w mokrych karmach dla kociąt 6-10%. Podobnie jak w przypadku białka im lepsze jest źródło tych tłuszczy tym lepiej. Niestety lepsza jakość produktów wyjściowych oznacza większą cenę karmy, ale warto zainwestować, ponieważ prawidłowe odżywianie w okresie wzrostu ma kluczowe znaczenie dla kondycji kota w wieku dorosłym.

Inne składniki w karmie dla kociąt

Karmy dla kociąt zwierają również większe ilości wapnia, fosforu i innych minerałów, oraz oczywiście witamin, szczególnie witaminy D3. Jest to związane z większym zapotrzebowaniem rozwijającego się organizmu na te składniki

Bardzo ważna jest zawartość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych: omega-3 i omega-6, które wpływają korzystnie na rozwój układu nerwowego. Niezbędny jest również spory dodatek tauryny, której koci organizm nie wytwarza, a ma na nią duże zapotrzebowanie.

Karmy dla kociąt kastrowanych

Coraz więcej właścicieli kotów kastruje swoje zwierzaki w bardzo młodym wieku. W obawie przed wystąpieniem syndromu urologicznego, niektórzy z nich zaczynają podawać im karmę dla kotów kastrowanych. Jest to poważny błąd, ponieważ karma dla dorosłego kastrata nie zapewnia kociakowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, potrzebnych w okresie wzrostu.

Na dzień dzisiejszy tylko jednak firma wypuściła na rynek suchą karmę dla kociąt kastrowanych. Jest nią Royal Canin. Jej produkt zapewnia wszystkie składniki odżywcze rozwijającemu się organizmowi młodego zwierzaka, a jednocześnie chroni jego układ moczowy. Pamiętajmy jednak, że można ją podawać dopiero od 6 miesiąca życia.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu