{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Karmienie szczeniaka

Nikogo nie zdziwi chyba fakt, że młody psiak, aby dobrze się rozwijać, potrzebuje odpowiedniego pożywienia. Wybierając karmę dla malucha, przede wszystkim pamiętajmy o tym, że nie jest on dorosłym psem, a szczeniakiem. Nie bez znaczenia jest też to, czy czworonóg nasz należy do psów miniaturowych, małych, dużych czy też olbrzymich. Należycie dobrana karma to podstawa. Jest jednak jeszcze parę innych kwestii, o których warto pamiętać, karmiąc szczeniaka.

Jak długo psiakowi serwować powinniśmy karmę dla szczeniąt?

Pies na każdym etapie swego życia powinien otrzymywać odpowiednio dostosowane do jego potrzeb pożywienie. Gdy odstawiamy malucha od mleka matki, w pierwszej kolejności sięgajmy zatem po karmę dla szczeniąt. Z tej, w przypadku psów ras małych, korzystać powinniśmy nie dłużej niż przez 8-10 miesięcy. Im jednak psiak jest większy, tym dojrzałość osiąga później. Przedstawicieli ras średnich szczenięcą karmą żywić możemy więc do 1 roku życia, tych wywodzących się z ras dużych do 18 miesiąca. Psi giganci zaś na karmę dla dorosłych psiaków przestawiani są dopiero, jak skończą 2 lata[1] (poczytaj więcej o karmach dla szczeniąt ras dużych KLIK).

Od wyżej wspomnianych zasad istnieją oczywiście pewne wyjątki. Niektóre niewielkie psy, w tym m.in. spaniele i mopsy mogą cierpieć na dysplazję stawu biodrowego, a więc chorobę, która zdecydowanie częściej przytrafia się rosłym czworonogom. Często przyczyną wystąpienia tego schorzenia jest zbyt szybki przyrost wagi w wieku szczenięcym. Stąd małe czworonogi narażone na tę dolegliwość lepiej jest szybciej przestawić na nieco uboższą w składniki pokarmowe karmę dla psów dorosłych. Zmiany żywieniowej formuły dokonać możemy już między 5 a 6 miesiącem.

Karmienie szczeniaka – częstotliwość serwowania posiłków

Niezależnie od tego, czy w domu mamy psiego malucha, czy dorosłego już zwierzaka w kwestii organizacji dnia, a więc wychodzenia na spacer i podawania pożywienia, przestrzegać powinniśmy się jasno określonego planu. Psi układ pokarmowy działa najsprawniej wówczas, gdy trzymany jest w ryzach – kiepskim rozwiązaniem jest więc zapewnianie zwierzakowi nieograniczonego dostępu do miski.

Zdrowym dorosłym zwierzakom w zupełności wystarcza jeden posiłek dziennie. W przypadku szczeniaków kwestia ta wygląda jednak nieco inaczej. Psie maluchy mają małe żołądki i bardzo duże energetyczne zapotrzebowanie. Mimo tego, że pokarm im dedykowany w jednym suchym krokiecie zawiera więcej kalorii i substancji odżywczych, niż ten dla psów dorosłych, to i tak małych pupili karmić powinniśmy częściej. W pierwszym etapie, a więc tuż po odstawieniu psiaka od matki, podawanie nawet 6 posiłków dziennie wcale nie jest przesadą. Po tym okresie przejściowym szczenięta mniejszych ras, aż do ukończenia 6 miesięcy jadać powinny 3 razy dziennie, większych zaś 4 razy dziennie. Starszym szczeniakom wystarczą odpowiednio 2 i 3 posiłki na dobę.

↓ MOKRA KARMA DLA SZCZENIĄT ↓

Jak duże porcje zjadać powinien szczeniak?

Nie tak łatwo jest precyzyjnie określić, ile powinien jeść szczeniak » pożywienia. Orientacyjne wytyczne z reguły odnaleźć można na opakowaniu wybranej przez nas karmy – i to ich w przybliżeniu warto się trzymać. Oczywiście, jeśli pupil nasz jest nad wyraz aktywnym maluchem, przewidzianą porcję trzeba będzie nieznacznie zwiększyć. Pamiętajmy jednak o tym, że choć pulchniutki szczeniak wydaje się być prawdziwym słodziakiem, otyłość również w tak młodym wieku niekorzystnie wpływa na zdrowie. Od początku warto więc dbać o linię psa, a w razie wątpliwości związanych z dawkowaniem pożywienia dobrze jest udać się na konsultację do weterynarza lub psiego dietetyka.

Nie przyzwyczajaj psiaka do zjadania resztek ze stołu

Utrzymanie psiaka w dobrej kondycji i zdrowiu wymaga ścisłej współpracy wszystkich domowników. Jak zostało już wspomniane, karmienie szczeniaka powinno odbywać się o określonych porach. Dbając o dietę, zatroszczyć musimy się jednak i o to, aby w przerwach pupil nie raczył się resztkami ze stołu. Nasze własne pożywienie nie zawsze jest zdrowym kąskiem dla domowego zwierzaka. Ponadto plan żywieniowy ciężko mieć pod kontrolą, gdy pupil dojada na boku. Oczywiście nagrodą bądź dodatkiem do codziennej diety mogą być psie smakołyki. Te jednak w przypadku szczeniąt nie powinny przekraczać 10% dziennego kalorycznego zapotrzebowania.

↓ SUCHA KARMA DLA SZCZENIĄT ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

[1] https://royalcanin.pl/blog/jak-dlugo-rosnie-pies-czyli-dwa-etapy-rozwoju-szczeniat/

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu